12-03-2023

Νίκη του Παναθηναϊκού στην Κηφισιά 3-0 και 3η θέση στην κανονική περίοδο

Με νίκη επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Απολογισμός για τους πράσινους 40 βαθμοί σε 18 αγώνες με 14 νίκες και 4 ήττες καθώς και 46-24 σετ που του εξασφάλισαν την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Στους ημιτελικούς θα βρει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ με τον Δικέφαλο του βορρά να έχει πλεονέκτημα έδρας. Η Κηφισιά με 25 βαθμούς στο ενεργητικό τους και 8 νίκες 10 ήττες και 34-36 σετ σε 18 αγώνες οριστικά πήρε την 6η θέση και θα αναμετρηθεί με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός πιέζοντας στο σερβίς ήταν αυτός που «έχτισε» ένα μικρό 4-6 με επίθεση του Ερνάντες. Το «τριφύλλι» συνέχισε να «πατάει» καλύτερα και εκμεταλλευόμενο τα λάθη της Κηφισιάς στην επίθεση πήρε «αέρα» 5 πόντων 13-18 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Οι γηπεδούχοι με κακό σερβίς δεν μπόρεσαν να προβληματίσουν την υποδοχή των «πράσινων» οι οποίοι έκλεισαν εύκολα το σετ 18-25 με κόντρα του Ερνάντες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και στο 2ο σετ μπαίνοντας από νωρίς σε «θέση οδηγού» 1-4. Η Κηφισιά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ρικάρντο να δίνει λύσεις στην επίθεση «ροκάνισε» τη διαφορά στο 5-6.

Ο Παναθηναϊκός με διαδοχικά μπλοκ από τους Ρανγκέλ και Φράγκο και κόντρα του Ερνάντες πήρε διαφορά ασφαλείας 5-11. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε νταμπλ σκορ 7-14, με την Κηφισιά να «δείχνει σφυγμό» μειώνοντας 15-19 με άσσο του Ρικάρντο. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, αύξησε ξανά τη διαφορά και τελικά τελείωσε το σετ με 18-25 με τον Ερνάντες να «τρυπά» τον μπλοκ των «κυανόλευκων».

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα 6-10 με μπλοκ του Κωστόπουλου και διαδοχικούς «κεραυνούς» του Ερνάντες από τα 9 μέτρα. Η Κηφισιά δεν βρήκε καμία «απάντηση» στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο οποίος με «υπερόπλο» το σερβίς και 5 άσσους του Φράγκου έφτασε μέχρι το 10-23 με νέο άσσο του Πετρέα να κλείνει το σετ με 11-25.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Καπότης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 6-8, 9-16, 10-21, 11-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 33 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκου οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 18-25, 11-25) σε 72΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 4π. (4/17επ.), Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 12 (11/21επ., 1 άσσος, 52%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 1 (1/3επ.), Μαϊκόν 5 (5/7επ.), Τσέιβερς 10 (9/16επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 33%αρ.) / Κοσμάς (λ. - 45%υπ., 9%αρ.), Σιημήτρας, Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 1 (1/2), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος 1 (1/2επ.), Δραβόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 6π. (6/8επ., 70%υπ., 10%αρ.), Πετρέας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (6/7επ.), Φράγκος 14 (7/15επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 64%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 14 (11/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 78%υπ., 22%αρ.), Μπάσης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Μάρκου 1 (1/1επ.), Κωστόπουλος 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 43%υπ.), Γεωργίου, Σερεμέτης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είχε ένα ενδιαφέρον το ματς, αλλά το τελειώσαμε όπως έπρεπε. Ήμασταν σοβαροί και υπεύθυνοι. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Σε δέκα μέρες περίπου ξεκινάμε όλα αυτά που περιμέναμε και παλεύαμε όλη την σεζόν. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Αχιλλέας Μπάσης τόνισε: «Θέλαμε να πιέσουμε στο σέρβις και να αποφύγουμε την δύσκολη έδρα της Κηφισιάς. Το καταφέραμε και αποδράσαμε με το τρίποντο που ήταν και ο στόχος. Όλοι οι επόμενοι τίτλοι είναι στόχοι μας. Το Λιγκ Καπ, το Κύπελλο και το πρωτάθλημα. Να είμαστε υγιείς και να δώσουμε το 100%».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Ασφαλώς ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς.Είναι μία περίεργη περίοδος για εμάς. Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν πάρα πολύ καλός και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς δεν μπορέσαμε να πιέσουμε με το σερβίς ενώ και το επιθετικό μας "όπλο' ο Στεφάν Οκοσάνοβιτς δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ. Εμείς πλέον έχουμε στο μυαλό μας τα παιχνίδια για την 5η και 6η θέση με τον Φοίνικα. Θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό και να κλείσουμε τη χρονιά με μια καλή εικόνα και γιατί όχι την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη».

Ο Βραζιλιάνος κεντρικός του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Μαϊκόν Μορέιρα είπε: «Δυστυχώς κλείνουμε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με μία εμφάνιση που δεν μας αξίζει. Κάναμε ίσως το χειρότερο φετινό μας παιχνίδι απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα που δεν συγχωρεί τα λάθη. Δεν είχαμε την ενέργεια που θα έπρεπε, δεν πιέσαμε καθόλου και κάναμε πολλά λάθη. Πλέον κοιτάμε τη δύσκολη σειρά με τον Φοίνικα και θα παλέψουμε για να κατακτήσουμε την 5η θέση που δίνει και το ευρωπαϊκο εισιτήριο».