26-04-2013

Στην volleyleague ΑΕΚ και Παναχαϊκή

(1 Vote)

Η ΑΕΚ και η Παναχαϊκή είναι οριστικά οι δύο ομάδες που θα αγωνίζονται από τη νέα αγωνιστική περίοδο (2013-14) στην Volleyleague ΟΠΑΠ και θα καλύψουν τις θέσεις των δύο ομάδων που θα υποβιβαστούν.

Στον πρώτο αγώνα του 3ου τουρνουά των μπαράζ ανόδου που έγινε απόψε στην Ορεστιάδα, η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 σετ την γηπεδούχο ομάδα και με διαφορά 4 βαθμών η «Ένωση» εξασφάλισε την άνοδο της στην Βόλεϊ ανεξάρτητα από τους δύο αγώνες που απομένουν, ΑΕΚ – Παναχαϊκή το Σάββατο και Ορεστιάδα – Παναχαϊκή την Κυριακή.

Tα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 18-25, 25-22, 12-15)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου

Ξεκούραστα εξασφάλισε την άνοδο και η Παναχαϊκή που ήθελε είτε έναν βαθμό, είτε την απώλεια ενός βαθμού από την Ορεστιάδα.

Είναι η πρώτη φορά που η Παναχαϊκή ανεβαίνει στην Βόλεϊ Λιγκ.

Είναι η 6η φορά που η ΑΕΚ ανεβαίνει στην Βόλεϊ Λιγκ μετά το 1994, το 1996, το το 2003, το 2006, το 2009.

Πριν τον χθεσινοβραδυνό αγώνα απονεμήθηκε αναμνηστική πλακέτα στη σύζυγο του Νίκου Σαμαρά, Έλενα Δούκα που παρακολούθησε τον αγώνα μαζί με τον υιό της.

1ο Τουρνουά Ανόδου Α2 ανδρών
(Έδρα: ΑΕΚ – Νέα Φιλαδέλφεια 12-14/4)
Παρασκευή 12/4
ΑΕΚ - Ορεστιάδα 2-3 (21-25, 25-19, 22-25, 25-18, 15-17)
Σάββατο 13/4
17.45: Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)
Κυριακή 14/4
16.30: ΑΕΚ - Παναχαϊκή 3-2 (20-25, 25-18, 29-27, 21-25, 15-08)

2ο τουρνουά ανόδου
(Έδρα: Παναχαϊκή - Aγυιά Πάτρα 19-21/4)
1η ημέρα - Παρασκευή 19/4
Παναχαϊκής, 19.30: Παναχαϊκή – Ορεστιάδα 3-2 (15-25, 25-20, 25-23, 23-25, 15-10)