12-02-2018

Τρίποντο ελπίδας για σωτηρία ο Παναθηναϊκός, 3-0 την Παναχαϊκή στην Πάτρα

(4 votes)
Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 στην Πάτρα την Παναχαϊκή στο ντέρμπι της επιβίωσης στην κατηγορία και με την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής πήρε χρυσό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του. Είναι η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, η δεύτερη επί της Παναχαϊκής με το ίδιο σκορ και η πρώτη μετά από έναν ολόκληρο γύρο που τον φέρνει στους 13 βαθμούς και στο -4 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που βρίσκεται στην 10η θέση.

Η νίκη αυτή έχει μεγάλη σημασία για τους πράσινους ενόψει των πλέι άουτ όπου θα κριθεί η παραμονή. Με το ένα πόδι στην Α2 πατάει πλέον η Παναχαϊκή η οποία μετά και την 16η αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη και στους -12 βαθμούς και μόνο με ένα θαύμα θα προλάβει το τρένο των πλέι άουτ (σύμφωνα με την προκήρυξη θα πρέπει να έχει διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον Παναθηναϊκό αλλά πλέον η διαφορά είναι 12 βαθμοί ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές).

Οι πράσινοι είχαν εξαιρετικό σερβίς (8 άσσους) που έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία όπως στο 3ο σετ που γύρισαν το ματς από 17-15. Τρεις από αυτούς πήρε ο Γιονάτας Καρντόσο. Καλό μπλοκ από τον Παναθηναϊκό στα κρίσιμα σημεία ενώ από την Παναχαϊκή δεν αγωνίστηκε τελικά ο Τέβιν Φέρελ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τα σερβίς του Μπατατζίμ και του Πανταλέων πήρε άμεσα προβάδισμα 7-1 στο 1ο σετ. Η Παναχαϊκή ισορόπησε στην υποδοχή αλλά οι πράσινοι απέφυγαν το μεγάλο λάθος, συντάρησαν την διαφορά ασφαλείας των 5-6 πόντων και με το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου τελείωσαν το σετ 25-20 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.

Ακόμα πιο εύκολη ήταν η επικράτηση του Παναθηναϊκού στο 2ο σετ παρόλο που μέχρι το 4-4 η Παναχαϊκή έδειχνε να το παλεύει. Η επίθεση του Βραζιλιάνου Καρντόσο έκανε το 5-4 και στη συνέχεια πήγε στο σερβίς όπου πήρε δύο άσσους. Ο Σαλαβασίδης έκανε λάθος και ο Μπατατζίμ με επίθεση έκανε το 9-4 με συνολικό σερί 5-0 για το τριφύλλι. Με επιθέσεις των Μπατατζίμ, Πανταλέων και Τζόνσον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-9, ενώ στο 19-13 πάλι ο Καρντόσο από τα 9 μέτρα σκόρπισε την υποδοχή των γηπεδούχων που έκαναν δύο λάθος επιθέσεις. Ακολούθησε επίθεση Μπατατζίμ και άσσος Καρντόσο που έκανε το σκορ 23-13 και το σετ τελείωσε 25-14 με μπλοκ του Μπατατζίμ.

Η Παναχαϊκή έδωσε τα ρέστα της στο 3ο σετ. Ο Ρουμελιώτης ρίσκαρε στο σερβίς και του βγήκε για το 5-3. Ο Οράμας και ο Ντόντης πήραν δύο ωραίες επιθέσεις με τον πρώτο να βγάζει και μπλοκ στον Μπατατζίμ για το 10-5. Ο Καρντόσο μείωσε 10-6 και ο Δρογκάρης με τον Μπατατζίμ από το σερβίς έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει την τελική αντεπίθεση. Οι πράσινοι με σερί 3-0 μείωσε 12-11 και το παιχνίδι «πήρε φωτιά». Με την επίθεση του Οράμας έγινε το 17-15 αλλά στη συνέχεια ο ίδιος έχασε το σερβίς. Ο Δρογκάρης πίεσε από το σερβίς κερδίζοντας δύο άσσους ενώ δόθηκε η ευκαιρία στον Τζόνσον και στον Πανταλέων για διαδοχικά μπλοκ. Με συνολικό σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 21-17. Η τελευταία αντίδραση για την Παναχαϊκή ξεκίνησε από το σερβίς του Λιβαθηνού και τις επιθέσεις Ντόντη, Ρουμελιώτη που έφεραν την ισοφάριση 23-23. Ο Ντόντης με ρίσκο έχασε το σερβίς για την Παναχαϊκή και ο αγώνας τελείωσε με άσσο του νεαρού Ρουσόπουλου πάνω στον Σαλαβασίδη.

Διαιτητές: Βουδούρης - Νικολόπουλος

1ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 23-25

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 31 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 14-25, 23-25) σε 69΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Σαλαβασίδης 3 (3/6 επ, 36% υπ -36% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/32 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ - 17% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος):  Τζόνσον 6 (3/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γιονάτας 14 (10/18 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ -33% άριστες), Μπατατζίμ 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ -29% άριστες), Πανταλέων 9 (4/5 επ, 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ -30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Μπέλος.

Ο λίμπερο της Παναχαϊκής Μένιος Ρουμελιώτης είπε: «Οπως ξεκίνησε το πρωτάθλημα με δύο σφυρίγματα του διαιτητή Γεωργουλέα σε βάρος μας, έτσι και σήμερα η διαιτησία μας έδωσε τη χαριστική βολή. Δεν φταίει βέβαια η διαιτησία που δεν μένουνμε στην κατηγορία. Δεν αξίζουμε να μείνουμε στην κατηγορία. Μας μένει η πικρία για την προσπάθεια που κάναμε. Πολλά μπράβο σε όλα τα παιδιά. Δεν βοήθησαμε όσο έπρεπε τα νέα παιδιά αλλά πήραν μία μεγάλη εμπειρία που θα τους βοηθήσει. Δεν είχαμε την χημεία που είχαμε τα προηγούμενα χρόνια. Δεν δέσαμε εφέτος σαν ομάδα. Παίζαμε με έναν κεντρικό και συνήθως με οκτώ ενεργούς παίκτες. Κάθε χρόνο λέω σταματάω. Πάτησα τα 40 μου χρόνια. Το καλοκαίρι θα δείξει τι θα κάνω».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Γιώργος Δρογκάρης είπε: «Κάναμε καλή εμφάνιση. Πήραμε ένα τρίποντο που το θέλαμε πολύ. Η ομάδα έχει βελτιωθεί με τους ξένους που ήρθαν. Η παραμονή θα είναι δύσκολη αλλά όλα είναι πλέον στο χέρι μας».