12-04-2021

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή για τη νίκη της τιμής 3-2 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός έκανε τεράστια ανατροπή στο ντέρμπι γοήτρου με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό και παρότι βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ νίκησε 3-2 σετ για την 5η αγωνιστική της β φάσης του πρωταθλήματος Volley League.

Hταν ένας ακόμα συγκλονιστικός αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον περσινό πρωταθλητή Παναθηναϊκό να κερδίζει τις εντυπώσεις αλλά να παραδίδει τα σκήπτρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό που την Τετάρτη μετά τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του 30ου τίτλου.

Η αναμέτρηση είχε συγκινήσεις, ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νότη Λίτσα και ολοκληρώθηκε με το οριστικό αντίο του Σωτήρη Πανταλέοντα από την ενεργό δράση.

Να σημειωθεί επίσης πως είναι η πρώτη ανατροπή που πετυχαίνει ο Παναθηναϊκός στην έδρα του σε αγώνα επί του Ολυμπιακού από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νότη Λίτσα που «έφυγε» από τη ζωή το πρωί της Κυριακή 11 Απριλίου σε ηλικία 75 ετών.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-10. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και με τον Μιγιαϊλοβιτς έφεραν το σετ στα ίσα 14-14. Μάλιστα ο Ολυμπιακός μετά από εξαιρετική άμυνα του Ζήση και κερδισμένο μπλοκ άουτ ου Εγκλεσκλάνς προσπέρασαν 17-16. Ο Ολυμπιακός πήγε στο +2 με τον Εφραιμίδη, ενώ έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από άουτ σερβίς του Τσάσιτς.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 16-13 στο 2ο σετ με μπλοκ του Πελεκούδα και λάθος του Εγκλεσκαλνς, όμως ο Λετονός με επίθεση και ο Εφραμίδης με άσσο έφεραν το ματς στα ίσια 19-19. Ο Ολυμπιακός με Εφραιμίδη, Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 24-22, μείωσε ο Τσάτσιτς 24-23 και το σετ έκλεισε με πλασέ του Στιβαχτή 25-23 και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός πάλι με τον Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε 10-5, συντήρησε το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και με το πλασέ του Ρανγκέλ έκανε το 23-23 και το μπλοκ του Τσάτσιτς 24-23. Ακολούθησαν 8 προβαδίσματα του Παναθηναϊκού και 3 του Ολυμπιακού (30-31, 32-33, 33-34) αλλά σε όλα ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις. Μάλιστα στο 30-31 ο Παναθηναϊκός δικαιώθηκε σε βίντεο τσεκ μετά από επίθεση του Τσάτσιτς και αντί να τελειώσει ο αγώνας ισοφάρισε 31-31.Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (34-34) και ο Ανδρεόπουλος με δύο μπλοκ τελείωσε το σετ και κράτησε τον Παναθηναϊκό στον αγώνα μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 14-10 με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη αλλά η άνοδος του Ράπτη μείωσε για τον Παναθηναϊκό 13-14. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν και 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 22-22 και τελικά πήρε το σετ 25-23 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και πρώτο χρόνο Ρανγκέλ για το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο εντυπωσιακά στο 5ο σετ με προβάδισμα 5-0 απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε κουρασμένος και έκανε λάθη. Ο Ρανγκέλ, ο Τσάτσιτς και ο Ανδρεόπουλος σκόραραν κατά βούληση και έδωσαν μεγάλο προβάδισμα ακόμα και με 7-2 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Κατερλή. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 23-25

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 36-34

4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 25-23

5ο σετ: 5-0, 10-4, 12-6, 15-7

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-07) σε 141'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (15/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 36% άριστες), Γιάκομπσεν 7 (1/1 επ., 6 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (13/24 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 16 (12/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ. - 29% άριστες), Ράπτης 29 (24/40 επ., 5 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 65% υπ. - 46% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 17 (17/38 επ., 65% υπ. - 26% άριστες), Ανδρεάδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 32 (25/52 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ. - 18% άριστες), Φρομ 4 (4/6 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Ριζόπουλος, Όκολιτς.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Πάντα ένα ματς με τον Ολυμπιακό είναι το μεγάλο ντέρμπι της χώρας σε όλα τα αθλήματα, οποιαδήποτε και αν είναι η βαθμολογική σημασία. Πάντα οι δύο ομάδες παίζουν για τη νίκη. Όλη η Ελλάδα βλέπει αυτά τα ματς. Δεν ξέρω πότε θα είμαι έτοιμος, αλλά αυτό μάλλον ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι μου απέναντι στον Ολυμπιακό. Θεωρώ τον εαυτό μου ευλογημένο και τυχερό. Ξεκίνησα να παίζω βόλεϊ ως παιδί και φεύγω από το γήπεδο σαν Ολυμπιονίκης με πολλούς τίτλους, εμπειρίες και οικογενειάρχης. Ήταν πολύ δύσκολο για μένα αλλά ήρθε η στιγμή. Στη τελευταία μου θητεία με την ομάδα, ξεκινήσαμε από πολύ χαμηλά και κάναμε τον Παναθηναϊκό πάλι πρωταθλητή. Αγαπάω αυτόν τον σύλλογο και αυτό που πήρα πίσω ήταν η ίδια αγάπη σε μεγαλύτερο βαθμό. Είμαι ευτυχισμένος γιατί έχω στη ζωή μου τρεις οικογένειες. Αυτή που γεννήθηκα, αυτή που δημιούργησα και αυτή του Παναθηναϊκού». Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης τόνισε: «Όταν είσαι πρωταθλητής και είναι αυτή η πρωτόγνωρη κατάσταση που παίζεις για να παίζεις, είναι λογικό. Ζητάω συγγνώμη από τον κόσμο μας γιατί δεν πρέπει να χάνουμε από τον Παναθηναϊκό αλλά πρέπει να κάνουμε ροτέισον γιατί έχουμε το Λιγκ Καπ και θέλουμε νίκη επί του ΠΑΟΚ σε δύο μέρες για να πανηγυρίσουμε το πρωτάθλημα. Πάντα νιώθω τον Ολυμπιακό σαν το σπίτι μου και σε άλλες ομάδες όταν έπαιζα πάντα στο Ρέντη ένιωθα ότι έπαιζα εντός έδρας. Μακάρι να μείνω και τα επόμενα χρόνια».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν είπε: «Ο Παναθηναϊκός φέτος είχε να αντιμετωπίσει πολλές καλές και δυνατές ομάδες. Θέλαμε να υπερασπιστούμε τους περυσινούς τίτλους μας, σε Λιγκ καπ και πρωτάθλημα αλλά δεν τα καταφέραμε. Να ξέρει όμως ο κόσμος της ομάδας ότι τα δώσαμε όλα για να πετύχουμε τους στόχους μας. Θα ήθελα να μείνω μια σεζόν ακόμη στην ομάδα, για μένα ο Παναθηναϊκός είναι το σπίτι μου».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σήμερα συνεχίσαμε το ροτέισον αφού μπαίνουμε στην τελική ευθεία της σεζόν. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο έπρεπε και μπορούσαμε να κερδίσουμε με 3-0, αλλά δεν είχαμε υπομονή. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τη νευρικότητα οδήγησαν σε αυτή την ήττα. Μην ξεχνάμε ότι ήταν παιχνίδι χωρίς βαθμολογική ουσία για το πρωτάθλημα και είναι επί της ουσίας μια καλή προετοιμασία για τον επόμενο στόχο που έχουμε μπροστά μας. Την Τετάρτη να είμαστε πλήρεις, να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να πάμε στη συνέχεια στη Βέροια για να διεκδικήσουμε το Λιγκ Καπ».

19 33 42-35 10-9
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2020-21

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 1-3 (25-17, 09-25, 17-25, 16-25)

Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10)

3η αγωνιστική - Πέμπτη 8 Απριλίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15)

Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12)

4η αγωνιστική - Σάββατο 10 Απριλίου 2021

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 (21-15, 16-25, 18-25)

Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.  2-3 (25-14, 20-25, 29-27, 18-25, 12-15)

5η αγωνιστική - Δευτέρα 12 Απριλίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (17-25, 25-20, 18-25, 15-25)

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.  3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-07)

6η αγωνιστική - Τετάρτη 14 Απριλίου 2021

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 17:00 (ΕΡΤ-Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

Άγιος Θωμάς, Μαρούσι, 20:00 (ΕΡΤ-Sports): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου