29-01-2014

Η Κηφισιά στην 8αδα του Κυπέλλου, 3-1 τα Χανιά

Ο Α.Ο.Κηφισιάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη για να προκριθεί χρειάστηκε να κάμψει με δυσκολία την αντίσταση της μαχητικής ομάδας των Χανίων.
Το 1ο σετ ήταν ένας μονόλογος της Κηφισιάς που από την αρχή πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ και με γρήγορη ανάπτυξη επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Φίνο είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που πήρε και το σετ με 25-22.

Το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια και των οπαδών τους που είχαν γεμίσει το γυμναστήριο των Χανίων είχε προβάδισμα μέχρι το 22-21 αλλά η Κηφισιά με Γιοβάνοβιτς και Πρωτοψάλτη έκανε τη διαφορά και πήρε το σετ με 26-24.

Η απώλεια του 3ου σετ απογοήτευσε τους κρητικούς και η Κηφισιά πήρε εύκολα το 4ο σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καρπουζάς

1ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 15-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 24-26
4ο σετ: 5-8, 9-16, 11-21, 12-25

*Οι πόντοι του ΣΦΠ Χανίων προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 25-22, 24-26, 12-25)

ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (Μπουρμπάκης): Γκιρτζίκης 13 (8/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πλίκας 2 (2/5 επ.), Φίνος 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Κόκκινος 10 (7/13 επ., 3 άσοι, 65% υπ. – 45% άριστες), Ωρολογάς 7 (7/22 επ., 58% υπ. – 44% άριστες), Παλιουδάκης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ) / Τεφτσής (λ. 57% υπ. – 39% άριστες), Μπουρμπάκης, Μποτζολάκης, Καλογεράκης, Γλυνιαδάκης.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (8/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 42% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (7/8 επ, 4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 19 (19/34 επ) / Ταμπουρατζής (λ. - 46% υπ - 31% άριστες), Μακ Άλμοντ, Μουρούτης, Ρούσσης.

Ο προπονητής του ΑΟΚ Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:

«Αντιμετωπίσαμε έναν πολύ καλό αντίπαλο και ξέραμε τις δυσκολίες του συγκεκριμένου αγώνα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα μας Θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ ακόμη, όμως η Κηφισιά προκρίθηκε δίκαια. Στο πρώτο σετ μέχρι να προσαρμοστούμε στα δεδομένα του αγώνα μας πήρε λίγο χρόνο, αλλά στη συνέχει πιστεύω ότι ικανοποιήσαμε και τον κόσμο μας. Νικήσαμε και την καλή ομάδα των Χανίων, αλλά και την κούραση… Μπράβο στον αντίπαλο μας για την προσπάθεια που έκανε, πρέπει όμως να δώσω και πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές μου για τη νίκη και την πρόκριση».