04-02-2014

Πρόκριση «θρίλερ» του Εθνικού, 3-2 τον Άρη

(3 votes)

Πρόκριση «θρίλερ» στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας κατάφερε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο σούπερ ντέρμπι με τον Άρη που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον Άρη να έχει προβάδισμα 1-0 σετ, προβάδισμα 12-10 και ματς μπολ με 14-12, 15-14 και 16-15, αλλά ο Εθνικός επικράτησε 19-17.

Νωρίτερα, στο 4ο σετ, ο Άρης είχε σημειώσει επίσης μεγάλη ανατροπή καθώς ο Εθνικός προηγήθηκε 17-10 και 21-18 αλλά οι κιτρινόμαυροι με τον Παπαδημητρίου, τον Αρμενάκη και καλό μπλοκ επικράτησαν 26-24 και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ. Με τον Άρη έκαναν ντεμπούτο ο Ντάμποβιτς και ο Γκόρτσανιουκ.

Ο Εθνικός είχε συνολικά 16 άσσους και μάλιστα τους μισούς τους πήρε ο Μιγιαΐλοβιτς και 4 ο Ράιτς. Παρόλα αυτά, ο Εθνικός έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια, ειδικά στο 4ο σετ που ενώ είχε προβάδισμα +7 δεν το εκμεταλεύτηκε όπως είχε συμβεί και στο πρωτάθλημα. Μεγάλη εμφάνιση στο μπλοκ έκαναν οι Ανδρεάδης, Παπάζογλου, ενώ ο Εθνικός πήρε 23 πόντους από μπλοκ.

Από τον Άρη επιθετικά ξεχώρισε ο Αρμενάκης που σημείωσε 29 πόντους. Οι κιτρινόμαυροι με 54% στην επίθεση στο 1ο σετ πήραν τον έλεγχο από το 16-16 όταν ένα λάθος του Ανδρεάδη και ένα μπλοκ πάνω στον Μιγιαΐλοβιτς έφερε διαφορά +2 (18-16) που αργότερα μεγάλωσε με νέο μπλοκ πάνω στον Ράιτς.

Στο 2ο σετ ο Άρης ήταν μπροστά με 1-2 πόντους μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ καθώς από εκεί και πέρα τα σερβίς του Μιγιαΐλοβιτς έκαναν τη διαφορά.

Αλλά και στο 3ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 10-9 αλλά ο Εθνικός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 12-10 και ανέβασε τον πήχη στο 15-11 με μπλοκ του Παπάζογλου. Στο 21-18 ο Εθνικός έκανε σερί 4-0 και επικράτησε 25-21.

Στο 4ο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέχρι το 17-10 και όλα έδειχναν πως θα πάρει τη νίκη. Τα σερβίς του Κυριακίδη και τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν σερί 3-0 για το 17-14. Ο Εθνικός προηγήθηκε 18-14 αλλά δεν σιγόυρεψε το παιχνίδι του. Τα σερβίς του Ντίνα έκαναν νέα ζημιά στον Εθνικό και σερί 4-0 για το 18-18. Από εκεί και πέρα ο αγώνας πήρε... φωτιά. Ο Εθνικός προηγήθηκε 23-22 αλλά οι άμυνες των κιτρινόμαυρων και οι κόντρα επιθέσεις του Αρμενάκη έκριναν το σετ με 26-24

Στο 5ο σετ έγινε πάλι μεγάλη μάχη με τον Άρη να έχει προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 10-9. Ο Άρης διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του Ιωαννίδη. Στο 13-11 για τον Άρη στο 5ο σετ ο Κυριακίδης έκανε επίθεση και χρεώθηκε με «υπέρβαση». Στο 14-12 για τον Άρη δόθηκε μπλοκ άουτ στον Ραιτς με τους θεσσαλονικείς να διαμαρτύρονται για «άουτ». Ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Ράιτς εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών για τους γηπεδούχους και μεγάλα παράπονα από τους παίκτες και παράγοντες του Άρη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-18
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 24-26
5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 19-17

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 19-17)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 16 άσσους, 50 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 29 (20-49 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 23 (13/33 επ, 8 άσσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 57% άριστες), Αγγελόπουλος, 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 8 (6/25 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 12 (4/12 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Δαρίθδης (λ, 40% υπ - 35% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1 άσσος), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής

ΆΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (8/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ - 55% άριστες), Ντίνας 11 (5/7 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (8/22 επ), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (1/7 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 29 (25/48 επ, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ - 56% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/2 επ).

* Στα προημιτελικά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ σε νοκ άουτ αγώνα που θα γίνει στον Έβρο.

«Περάσαμε ανώδυνα»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης:«Ήταν ένα ματς - κατς που έπρεπε να νικήσουμε 3-1 σετ. Αν θέλουμε να λεγόμαστε μεγάλη ομάδα δεν είναι δυνατόν να χάνουμε σετ από 17-10. Ο Άρης ήταν μαχητικός και έπαιξε πιο ελεύθερα από την ομάδα μου. Περάσαμε ανώδυνα την απώλεια του Λιγκ Καπ και κλείσαμε μία δύσκολη περίοδο με πολλούς αγώνες και επίπονες μετακινήσεις. Εχουμε μπροστά μας λίγο χρόνο για να κάνουμε πάλι καλές προπονήσεις και να βάλουμε δύναμη μέσα στην ομάδα μας ώστε να μπούμε στην τελική ευθεία για Κύπελλο και πρωτάθλημα».

«Έχασε το βόλεϊ»

«Σήμερα δεν έχασε ο Άρης. Σήμερα έχασε το βόλεϊ. Είναι ντροπή. Μας έκλεψαν την πρόκριση», δήλωσε ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος.

Ο αρχηγός του Άρη Γιάννης Χαριτωνίδης είπε: «Ο Εθνικός είναι μία πολύ καλή ομάδα που παίζει ιδιαίτερα καλά στο γήπεδό της, όμως καλύτερος από όλους ήταν ο δεύτερος διαιτητής που στο 13-11 έδωσε ρεσιτάλ διαιτησίας. Προετοιμαστήκαμε για να αντιμετωπίσουμε την ομάδα του Εθνικού αλλά δυστυχώς έπρεπε να κάνουμε άλλου είδους προετοιμασία».

Αναλυτικά τα ζευγάρια των προημιτελικών:
Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ
Α.Ο. Κηφισιάς - Παναθηναϊκός
Νίκη Αιγινίου - Ολυμπιακός
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΕΚ
* Οι αγώνες της προημιτελικής φάσης θα γίνουν την Τετάρτη 19/2 και είναι νοκ άουτ.