31-01-2014

Τελικός μετά από 15 χρόνια για την ΑΕΚ, 3-0 τον Εθνικό (φωτό)

(3 votes)
Θρίαμβος της ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του γηπεδούχου Εθνικού Αλεξανδρούπολης και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου στις 18.30 (Novasports-4) στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης κόντρα στον Φοίνικα Σύρου που νωρίτερα νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 σετ.
Πρόκειται για την δεύτερη πρόκριση της ομάδας της ΑΕΚ σε τελικό εγχώριας διοργάνωσης και μάλιστα 15 χρόνια μετά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που είχε γίνει το 1999 στην Δράμα και είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό 3-1 σετ.

Η ΑΕΚ έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Κρέτση ο οποίος «άφησε» στον πάγκο τον Νοβοσέλατς. Παράλληλα έκλεισε με τέλειο τρόπο όλα τα κενά στην υποδοχή της. Με 67% αποτελεσματικότητα στην επίθεση – έναντι 48% του Εθνικού – η ΑΕΚ επέβαλε το ρυθμό της ακόμα κι όταν πιέστηκε στο φινάλε του 2ου σετ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης «πνίγηκε» στο άγχος για να πάρει τη νίκη μπροστά στο κοινό του και γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν σε εγχώρια διοργάνωση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ έκανε μόλις ένα μπλοκ (με τον Τόρρες) και κατάφερε να νικήσει τον Εθνικό 3-0. Οι ακρίτες ήταν νευρικοί και τελείωσαν 40 στις 83 επιθέσεις.

Η ΑΕΚ έχοντας στο πλευρό της περίπου 200 οπαδούς της μπήκε εντυπωσιακά και με πίεση στο σερβίς κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Το 7-4 και 8-7 για τον Εθνικό έγινε 11-8 για την ΑΕΚ . Ακολούθησε επιθετικό κρεσέντο από Παγιάν, Μαντέκα, Πέτρογλου και η διαφορά ανέβηκε στο 17-11. Η ΑΕΚ συντήρησε το προβάδισμα, ο Εθνικός είχε σε κακή μέρα και τον Σιδηρόπουλο που δε μπορούσε να βελτιώσει τις κακές υποδοχές.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου έγιναν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Από το 8-8 η ΑΕΚ έκανε σερί 3-0 με τα σερβίς του Μαντέκα, ο Εθνικός προσπέρασε 14-13. Ο Μυλωνάκης έδωσε άουτ σερβις του Μιγιαήλοβιτς, αλλά μετά την ένσταση του Μουστακίδη για έλεγχο του βίντεο ρέφερι άλλαξε την απόφαση του. Η φάση του αγώνα έγινε στο 20-20. Η ΑΕΚ κερδίζει τον πόντο από λάθος του Εθνικού αλλά ο διαιτητής αρχικά είχε δώσει επανάληψη καθώς είχε πέσει στο ταραφλέξ ο Παγιάν. Η φάση είχε τελειώσει υπέρ του Εθνικού αλλά διόρθωσε την απόφασή του υπέρ της ΑΕΚ ενώ ο Παγιάν αποχώρησε δείχνοντας ότι πονάει. Ακολουθεί μάχη πόντο πόντο, ο Παγιάν επιστρέφει στον αγώνα αλλά ο Εθνικός έχει προβάδισμα 24-22 με τον άσσο του Μιγιαΐλοβιτς. Η ΑΕΚ μειώνει 24-23 με τον Πέτρογλου, αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς στην ευκαιρία του αγώνα για τον Εθνικό καρφώνει από καλή θέση άουτ (24-24). Ο Εθνικός έχει όλα τα σετ μπολ (25-24, 26-25, 27-26, αλλά η ΑΕΚ με επίθεση του Μαντέκα, άουτ του Ράιτς και επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς στο φιλέ κερδίζει το σετ 29-27 κάνοντας το 2-0 σετ.

Μετά το 2-0 σετ κρίθηκε ο αγώνας καθώς η ΑΕΚ πάτησε ακόμα πιο γερά, ο Εθνικός πιέστηκε και με την είσοδο του 3ου σετ η «Ένωση» ξέφυγε 7-3 με τα σερβίς του Πέτρογλου. Η διαφορά έφτασε στο 18-12 και παρά τις προσπάθειες του κόσμου να αφυπνίσουν τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη αλλά μάταια καθώς η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να φτάσει στη νίκη και τα κατάφερε δίκαια.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ιωαννίδης
1ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 27-29
3ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 27-29, 21-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/26 επ, 3 άσσοι, 75% υπ - 75% άριστες), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 4 (4/5 επ, 35% υπ - 24% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 45% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1/6 επ, 61% υπ - 56% άριστες), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 12 (12/17 επ, 60% υπ - 47% άριστες), Τόρρες 10 (8/10 επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κατσανεβάκης 4 (4/6 επ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Παγιάν 14 (11/19 επ, 3 άσσοι), Πέτρογλου 18 (16/25 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 61% άριστες) / Γκούζντα (λ, 67% υπ - 62% άριστες), Νοβοσέλατς, Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος.

01-02-2014 - Α.Ο.Φοίνικας - ΑΕΚ για τον τίτλο του 3ου League Cup «Νίκος Σαμαράς» (1/2, 18.30, Novasports-4)
01-02-2014 - Μπατιανίδης, Δεληκωστίδης διαιτητές του τελικού 28-01-2014 - Φάιναλ-4 Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2013-14: Η Αλεξανδρούπολη μετράει αντίστροφα...