10-11-2021

ΠΑΟΚ: Πατάει με το ένα πόδι στους «32» του CEV Challenge Cup

(1 Vote)
Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «32» του CEV Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Δανία της Middelfart VK με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Γιούντρις, Τζιουμάκα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι Δανοί έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6. Στη συνέχεια, ο αγωνιστικά ανώτερος ΠΑΟΚ, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα σε σταθερά καλή κατάσταση στην επίθεση, ανέτρεψε το σκορ, 13-16. Στους τελευταίους πόντους οι Δανοί μείωσαν, 20-21, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένη ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Ο Δικέφαλος, έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, ανέτρεψε και πάλι το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16. Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21, ενώ στην συνέχεια με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» και με διάθεση να τελειώσει τον αγώνα. Παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 8-16. Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τον Δικέφαλο να κάνει με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Κυριακή 14 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 στο PAOK Sports Arena, κόντρα στον ΟΣΦΠ, για τον επαναληπτικό της Προημιτελικής φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 16-25

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 16-25) σε 76'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):
Μπράουν 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 13 (11/20 επ., 58% υπ. - 42% άριστες), Τερζής, Πετρέας, Ουόλς 5 (1/2 επ., 4 άσσοι), Κοκκινάκης (λ. 82% υπ. - 65% άριστες), Κουμεντάκης 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 41% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης 1 (1/5 επ.), Τακουρίδης 1 (1/2 επ.), Κουκλίνσκι, Γιούντρις 16 (15/23 επ. 1 μπλοκ).

ΜΙΝΤΕΛΦΑΡΤ (Μαρτίν Στεντερουπ): Γκάβλας 2π. (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γουίνθερ 7 (5/7, 1μπλοκ), Μπράρ 10 (7/19, 3 μπλοκ, 55%υπ., 35%αρ.), Μικέλμπερι 12 (8/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Λόπεζ 6 (5/13, 1 άσσος), Τζόρτθ 6 (6/13, 64%υπ. 36%αρ.) / Ναβίκας (λ. - 41%υπ., 29%αρ.).

Οι δηλώσεις του Γιάννη Καλμαζίδη, του Μπρετ Ουόλς και του Αντρέ Μπράουν, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Middelfart με 0-3, στο πλαίσιο του Game 1 της Προκριματικής φάσης του CEV Challenge Cup.

Γιάννης Καλμαζίδης:

«Ξέραμε από πριν το παιχνίδι το αποτέλεσμα του παιχνιδιού, δηλαδή ότι θα κερδίζαμε. Υπάρχει μια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Όταν μπαίνεις στο παιχνίδι όμως, δεν ξέρεις ακριβώς τον τρόπο που παίζει ο αντίπαλος, απλά έχεις μία πληροφόρηση. Μας πίεσαν στο πρώτο σετ από το σερβίς, και πήραν κάποιους άσσους. Όσες ομάδες παίζουν ως αντίπαλοι μας πρέπει να μας πιέσουν στο σερβίς αν θέλουν να πετύχουν κάτι. Όταν στην διάρκεια το ελέγχουμε, μετά όλο και πιο πολύ γέρνει σε εμάς η νίκη.

Όλοι ήταν έτοιμοι να παίξουν, αλλά λόγω επιλογής ήθελα να ξεκουράσω τόσο τον Πετρέα, όσο και στους Κουκλίνσκι και Μπράουν, ενώ παράλληλα ήθελα να δώσω στα υπόλοιπα παιδιά χρόνο συμμετοχής, έτσι ώστε να τους έχουμε έτοιμους ανά πάσα στιγμή, αυτή ήταν η επιλογή από την αρχή, και ήταν επιτυχημένη πιστεύω».

Μπρετ Ουόλς:

«Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, παίξαμε κόντρα σε μία καλή ομάδα, η οποία ρίσκαρε πολύ στο σερβίς της, και αυτό μας ζόρισε στα πρώτα δύο σετ. Στην συνέχεια, συγκεντρωθήκαμε, και εξοικειωθήκαμε με τις ανάγκες του παιχνιδιού, και έτσι ήρθε η νίκη.

Πήραμε τους τρεις βαθμούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι να παίξουμε και να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι και αξίζουμε την πρόκριση.

Ανυπομονούμε πλέον για το παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον ΟΣΦΠ. Θα έχουμε στο πλευρό τους φιλάθλους μας, οι οποίοι με τον παλμό τους θα λειτουργήσουν ως έβδομος παίκτης για εμάς. Είμαστε ενθουσιασμένοι που θα παίξουν μπροστά τους, οπότε τους καλώ με την σειρά μου να έρθουν στον γήπεδο, να κάνουν φασαρία, και να μας υποστηρίξουν ώστε να πάρουμε την πρόκριση».

Αντρέ Μπράουν:

«Ήταν μία καλή νίκη για εμάς, ώστε να ξεκινήσουμε με τον καλύτερο τρόπο. Δείξαμε ποια είναι καλύτερη ομάδα, παίξαμε όλοι μαζί πολύ καλά, παρά το γεγονός πως ήμασταν κουρασμένοι λόγω του αγώνα κόντρα στον ΟΣΦΠ για το Λιγκ Καπ».