24-05-2013

Η Εθνική ανδρών 3-2 τη Νορβηγία

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε τη Νορβηγία 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα του E΄ομίλου των ευρωπαϊκών προκριματικών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών. Η ελληνική ομάδα παρότι βρέθηκε να προηγείται με 1-0 σετ, πιέστηκε από τους νορβηγούς και η νίκη ήρθε στο τάι μπρέικ μπρέικ χάρις τα αποτελεσματικά μπλοκ που έκριναν το δεύτερο μισό του 4ου σετ αλλά και το καθοριστικό 5ο σετ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τους Προύσαλη, Τζούριτς, Φράγκο, Χριστοφιδέλη, Ανδρεάδη, Πετρέα. Από το 2ο σετ μπήκε ο Σμαραγδής στη θέση του Ανδρεάδη. Στο 4ο σετ μετά το 15-15 η ελληνική ομάδα έκανε σερί 3-0 χάρις τα μπλοκ, ενώ ανάλογο σερί είχε και στο 6-6 του 5ου σετ με τον Πετρέα να είναι πρωταγωνιστής.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζούριτς με 22 πόντους και από τους Νορβηγούς ο Λόφτεσνες πέτυχε 20 πόντους.

Διαιτητές: Κρίστενσεν (Δανία), Ρέινολντς (Β.Ιρλανδία)

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-21, 25-21, 21-25, 9-15)

*Οι πόντοι της Νορβηγίας προήλθαν από 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 6 άσους και 32 λάθη αντιπάλου, ενώ της Ελλάδας προήλθαν από 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 10 άσους και 37 λάθη αντιπάλου.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Σκοτ Όλσεν): Μόρκεν 3 (3/6 επιθ.), Τβίντε 14 (12/34 επιθ., 2 μπλοκ), Χίλαντ 6 (4/26 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Μπγιέλαντ 13 (5/9 επιθ., 5 μπλοκ, 3 άσοι), Μπέργκ 8 (4/8 επιθ., 4 μπλοκ), Λόφτεσνες 20 (17/42 επιθ., 1 μπλοκ, 2 άσοι) / Σιντφιόρντ (λ. - 73% υπ.), Κβάλεν 1 (1 άσο), Χέλαντ-Χάσεν

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Προύσαλης 3 (1/3 επιθ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (8/13 επιθ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεάδης 6 (3/6 επιθ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 22 (15/48 επιθ., 4 μπλοκ, 3 άσοι), Φράγκος 17 (14/25 επιθ., 3 άσοι), Χριστοφιδέλης 9 (7/23 επιθ., 1μπλοκ, 1 άσο) / Στεφάνου (λ- 61% υπ.), Παπαδημητρίου (λ), Κοκκινάκης, Σμαραγδής 10 (7/8 επιθ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Φιλίποφ

Ο προπονητής της Εθνικής ανδρών Αλέκος Λεώνης δήλωσε:

«Δεν παίξαμε καλά, αλλά βήμα, βήμα προσπαθούμε να φτιάξουμε την ομάδα και το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα καλό μάθημα. Στο πρώτο σετ παίξαμε καλά, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν απλά μαχητική. Στο β’ κι ενώ ήμασταν μπροστά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από κάποια λάθη στην επίθεση προκλήθηκε εκνευρισμός. Κι όταν δεν βρήκαμε λύσεις ο εκνευρισμός μεγάλωσε και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Όταν στο δ’ σετ ηρεμήσαμε, βρήκαμε τον τρόπο για να ξεκολλήσουμε και γυρίσαμε το ματς. Απ’ αυτή την ομάδα όλα μπορούμε να τα περιμένουμε. Έχουμε δεδομένα προβλήματα, δεν παίξαμε καλά, αλλά αυτό που έγινε σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα για το πως πρέπει να αντιδράμε σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Κι αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι δεν πρέπει να χάνουμε την αυτοσυγκέντρωση μας και να έχουμε καθαρό μυαλό».