01-06-2013

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε 3-0 από το Βέλγιο

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από το Βέλγιο στον πρώτο αγώνα της διαδικασίας των προκριματικών μπαράζ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Ο αγώνας έγινε παρουσία 1.000 θεατών στο νέο κλειστό γυμναστήριο Ορεστιάδα που από σήμερα πήρε το όνομα του Νίκου Σαμαρά.
Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να γίνει ανταγωνιστική απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο που έκανε ελάχιστα λάθη (μόλις 8 εκ των οποίων 5 χαμένα σερβίς). Μοιραία το έργο της πρόκρισης γίνεται εξαιρετικά δύσκολο καθώς η ελληνική ομάδα για να προκριθεί θα πρέπει το Σάββατο 8 Ιουνίου (στις 21.30) στο Κόρτρικ να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα η αποχώρηση του Κώστα Χριστοφιδέλη από τα μέσα του 1ου σετ λόγω τραυματισμού.

* Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά.

Η εξέλιξη του σκορ:1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 21-252ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 14-253ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 19-25

Τα σετ: 0-3 (21-25, 14-25, 19-25)

Διαιτητές: Ματέιζερ (Ρουμανία), Σάβιτς (Βοσνία) *Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 8 λάθη αντιπάλων και του Βελγίου: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων. ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Χριστοφιδέλης 1π. (1/3 επ., ), Τζούριτς 13 (12/33, 1 άσσος), Πετρέας 13 (9/11, 3 μπλοκ, 1 άσσος),  Προύσαλης 2 (1/1, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/3, 1 άσσος), Φράγκος 9 (9/19, 59% υπ., 27% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ), Στεφάνου (λ. - 75% υπ., 42% άριστες), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 4 (4/12, 63%υπ., 47% άριστες), Φιλίποφ, Ανδρεάδης 1 (1/3).
ΒΕΛΓΙΟ (Μπάγιενς): Βαν ντε Ντρίες 13π. (13/22 επ.), Ντερό 14 (9/16, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντεπέστελε 4 (1/1, 3 μπλοκ), Βέρχες 10 (6/9, 4 μπλοκ), Βαν ντε Βόρντε 8 (5/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βερχάνεμαν 7 (7/15) / Ντεγιονγκερί (λ. - 33% υπ., 22% άριστες).

Αλέκος Λεώνης (ομοσπονδιακός προπονητής): «Περιμέναμε ότι το Βέλγιο είναι μια δυνατή ομάδα και με βάση αυτό που λέγαμε, έκανε μόλις 6 λάθη σε όλο το ματς. Δεν ρίσκαρε πολύ στην επίθεση και εκεί εμείς έπρεπε να αντιδράσουμε. Όμως, κάναμε πολλά λάθη, δεν περάσαμε επιθέσεις από τα άκρα, παρά μόνο από το κέντρο και δεν καταφέραμε να ισορροπήσουμε. Είχαμε να κάνουμε με έναν αντίπαλο που ξέρει να καλύπτει τα προβλήματά του, ενώ από την άλλη εμείς δεν είχαμε την υπομονή στο παιχνίδι μας. Η απουσία του Χριστοφιδέλη λόγω τραυματισμού μας εκνεύρισε. Δεν είχαμε λύσεις από τα άκρα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να δούμε τι έφταιξε. Το Βέλγιο είναι καλύτερη ομάδα από την Ελλάδα».
Γιώργος Πετρέας (διεθνής κεντρικός): «Πρέπει να μας προβληματίσει η εμφάνιση. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για μας. Το Βέλγιο είναι καλή ομάδα. Συνεχίζω να πιστεύω πως η πρόκριση είναι εφικτή αλλά σίγουρα όχι με τέτοιες εμφανίσεις. Στην Εθνική ομάδα είμαστε έμπειροι παίκτες. Έχουμε μπροστά μας μια εβδομάδα για να βρούμε το πάθος και την τακτική που έπρεπε να κρατήσουμε».

Ανδρέας Φράγκος (διεθνής ακραίος): «Δυστυχώς ο λίγος χρόνος προετοιμασίας βγάζει εικόνα που δεν είναι ωραία. Όλο αυτό το διάστημα που είμαστε μαζί δουλεύουμε. Οι Βέλγοι μας πίεσαν πολύ από το σερβίς και δε μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε. Μπάλα είναι και γυρίζει. Στον δεύτερο αγώνα μπορεί να αλλάξουν πολλά πράγματα».
Φράνκ Ντεπεστέλ (πασαδόρος Βελγίου): «Δεν ήταν εύκολο το 3-0. Ήταν ένα πρώτο βήμα για την πρόκριση. Η ελληνική ομάδα είχε άγχος κι εμείς το εκμεταλευτήκαμε. Παίξαμε πολύ καλά. Το δεύτερο ματς θα είναι πιο δύσκολο. Η πίεση θα είναι με το μέρος μας και περιμένω μεγαλύτερη πίεση από την Ελλάδα».

Την Κυριακή θα γίνουν οι άλλοι δύο αγώνες μπαράζ: 18.30: Τουρκία - Λετονία, 19.00: Κροατία - Σλοβενία.