02-10-2022

Παναθηναϊκός Α.Ο.: Πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά της Καλαμάτας

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για ακόμη μια χρονιά το τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» στην Καλαμάτα έπειτα από τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Μίλωνα.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς έστω και ανεπίσημο, δείχνοντας καλά στοιχεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε δυνατά και παρά την αντίσταση του Μίλωνα στο 21-19 κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με το «τριφύλλι» να μένει από την αρχή πίσω στο σκορ και να μη μπορεί να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Οι αθλητές του κόουτς Ανδρεόπουλου επανήλθαν γρήγορα και με σοβαρότητα κατέκτησαν το τρίτο σετ κάνοντας το 2-1 κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Με την ίδια αγωνιστικότητα συνέχισαν και στο τέταρτο σετ και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους, «καθάρισαν» το ματς.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κόβαρ με 19, ενώ ακολούθησαν ο Ερνάντεζ με 14 και ο Φράγκος με 12.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-23, 25-18) σε 103΄.

Η διακύμανση του αγώνα:

1ο σετ: 8- 6, 16- 12, 21- 19, 25-20

2ο σετ: 4- 8, 12- 16, 17- 21, 21-25

3ο σετ: 8- 7, 16- 12, 21- 19, 25-23

4ο σετ: 8- 6, 16- 12, 21- 16, 25-18

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 9 άσσοι, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 19π. (11/22επ., 5 μπλοκ, 3 άσσοι, 60%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 8 (3/9επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν 5 (2/3επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 5 (4/6επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 12 (11/14επ., 1 μπλοκ, 59%υπ., 24%αρ.), Ερνάντεζ 14 (11/12επ., 3 άσσοι) / Γκρουμούσας (75%υπ., 33%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπάιαν 4π. (3/7επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μολίνα 22 (20/32επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Εφραιμίδης 5 (5/13επ., 52%υπ., 19%αρ.), Χερ / Χανδρινός (λ. - 39%υπ., 11%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος, Στράτος 1 (1/4επ.).

Από το Γραφείο Τύπου του Τ.Α.Α. Παναθηναϊκός Α.Ο.

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Παναθηναϊκός Α.Ο. Παναθηναϊκός Α.Ο.: Πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά της Καλαμάτας