19-11-2022

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Ορεστιάδα, νίκησε 3-2 τον Άθλο

Download attachments:
Μεγάλος αγώνας έγινε στην Ορεστιάδα μεταφορικά και κυριολογικά με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει δύσκολα το μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας με 3-2 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς.

Ο Παναθηναϊκός άφησε έναν πολύτιμο βαθμό στην ακριτική πόλη, ανέβηκε στους 10 βαθμούς στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται -4 από τον Ολυμπιακό και -2 από τον ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά γύρισαν το ματς, πέρασαν μπροστά με 2-1 σετ όμως τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν με 15-12.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ήταν ο Λούκας Ρανγκέλ με 15 πόντους, 65% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 2 μπλοκ, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 23 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Λίμπερο και πάλι αγωνίστηκε ο Βασίλης Κωστόπουλος. Κορυφαίο σετ για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2ο σετ όπου σημείωσε 6 άσσους.

Ο Άθλος μπήκε δυνατά και όπως και με τον Ολυμπιακό έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας αποφασισμένη να παλέψει όλα τα ματς στο πρωτάθλημα. Κορυφαίες εμφανίσεις έκαναν οι Κασαμπαλής, Γκλαντστόουν αλλά και ο λίμπερο Σπύρος Βελούδης σε υποδοχή και άμυνα. Ο Άθλος χάνει τρίτο ματς στο τάι μπρέικ και παρότι παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 3 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με ράλι πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Ο Ντε Πρα έκανε το 14-13 και με τον Γκλάντστοουν να πιέζει την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο Άθλος έκανε συνολικό σερί 4-0 εν μέσω αποθέωσης και πήρε προβάδισμα 17-13. Η πολύτιμη διαφορά συντηρήθηκε από τους ακρίτες, ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε και το σετ έκλεισε με 25-20 χάρις το μπλοκ του Αλγκούλ.

Με ένα μεγάλο σερί 7-0 χάρις το σερβίς του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφερε τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο σετ. Εκεί που έχανε 5-3 έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 10-5. Σε όλο το σετ κράτησ εκαι αύξησε τη διαφορά στο +9 όταν ο Κόβαρ και ο Πετρέας τελείωσαν κόντρα επιθέσεις για το 25-16 και το 1-1 σετ.

Δυναμικό μπάσιμο έκανε ο Παναθηναϊκός και στο 3ο σετ με το σερβίς του Ρανγκέλ και προβάδισμα 4-0. Αυτή η διαφορά κρατήθηκε μέχρι τα μισά του σετ όπου με επιπλέον πίεση σε σερβίς και μπλοκ αλλά και το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 20-14 και έκλεισε άνετα το σετ 25-17 για το 1-2.

Οπως και με τον Ολυμπιακό, έτσι και με τον Παναθηναϊκό ο Άθλος έβγαλε χαρακτήρα και πάλεψε το ματς. Ισορόπησε αρχικά σε 7-7 με τον Γκένοφ και με το μπλοκ του Γκλαντσόουν και το σερβίς του Γκένοφ προσπέρασε 11-8. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και με νέο σερί 3-0 χάρις τον άσσο του Ριζόπουλου και τα πιεστικά σερβίς του ο Άθλος κρατήθηκε μπροστά 15-13. Το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι ο Αλγκούλ και ο Γκένοφ τελείωσαν δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις για το 23-19. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Ρανγκέλ 24-22 και ο Κάιο ντε Πρα με επίθεση έκανε το 25-22, το 2-2 σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Μπροστά στο ενδεχόμενο δεύτερης ήττας στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός ανασυγκροτήθηκε και επιστράτευσε όλη την εμπειρία των παικτών του. Ο Κόβαρ και ο Ερνάντεζ έδωσαν από την αρχή προβάδισμα 4-1. Το προβάδισμα με 2-3 πόντους το διατήρησε έστω και με κόπο ο Παναθηναϊκός ενώ μετά από δύο φάσεις διαρκείας ο Φράγκος και ο Ρανγκέλ έκαναν το 14-10. Από εκεί και πέρα το ματς είχε τρία λάθη. Δύο από τον Παναθηναϊκό για το 12-14 και το χαμένο σερβίς του Γκένοφ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας για το 12-15 και το 3-2 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Μέκιος Αναστ., Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 16-25

3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15) σε 144΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15π. (12/28επ., 1 μπλκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (0/2επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 15 (11/17επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/20επ., 56%υπ., 25%αρ.), Ερνάντεζ 23 (18/38επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωστόπουλος λ. (55%υπ., 18%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης.

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Να δώσω συγχαρητήρια στον πρωταθλητή Ελλάδας, ήταν καλύτερη ομάδα και κέρδισε δίκαια μέσα στο γήπεδο. Ξέραμε ότι το έργο μας θα ήταν πολύ δύσκολο προσπαθήσαμε να υπερασπιστούμε την έδρα μας, καθώς αυτός ο κόσμος είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και εμείς θα πρέπει να του δίνουμε χαρά. Θεωρώ πως με τον κερδισμένο βαθμό του δώσαμε κάποια χαρά, παρόλο που δεν πήραμε πάλι τη νίκη, κάτι που χρειαζόμαστε πολύ. Αγωνιστικά δεν μπορώ να πω ότι έλειψαν πολλά πράγματα, κάναμε κάποια λάθη στο ται μπρέικ τα οποία μας στοίχισαν, αλλά και σίγουρα δεν κρατήσαμε την τακτική μας στο ΄σέρβις, όπως είχαμε πει από την αρχή. Σε όσα σετ το κάναμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί και νομίζω πως εκεί κρίθηκε το ματς".

Ο διαγώνιος του Άθλου Ορεστιάδας Γιάννης Τσολακίδης είπε: «Ήμασταν πάρα πολύ κοντά στην πρώτη μας νίκη και μεγάλο ρόλο σε αυτό θεωρώ πως έπαιξε η κερκίδα. Για ένα ακόμη ματς είχαμε χιλιάδες κόσμο και πραγματικά τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και είχαμε μία ακόμη γιορτή του βόλεϊ. Μέσα στην έδρα μας είμαστε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, κάτι που ξεκάθαρα οφείλεται στην κερκίδα μας και κάθε εβδομάδα προσπαθούμε για τη νίκη και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε μετά τη νίκη της ομάδας του στην Ορεστιάδα με 3-2 σετ: "Είναι μεγάλη νίκη για την ομάδα μου και μεγάλο παιχνίδι για το πρωτάθλημα. Μεγάλο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες και συγχαρητήρια και για τις δύο ομάδες για το βόλεϊ που έπαιξαν. Μακάρι να παίζονταν πάντα αυτό το επίπεδο. Συγχαρητήρια και στον κόσμο που γέμισε το γήπεδο, συγχαρητήρια και στους οπαδούς μας που μας υποστήριξαν. Ηταν μία πολύ ωραία βραδιά σε γεμάτο γήπεδο. Είμαι ευχαριστημένος για τη νίκη και την απόδοση. Έχουμε κάποια κενά που μας κοστίζουν σε σετ αλλά στη στιγμή που είμαστε είμαστε καλά. Μπράβο σε όλους. Το βόλεϊ χρειάζεται όλες τις υγιείς δυνάμεις. Εχουμε δυνάμεις πολλές και κρυφές δυνάμεις. Η Volley League είναι το καμάρι μας εδώ και πολλά χρόνια. Προσφέρει υψηλής ποιότητας θέαμα και πρέπει να την αναδείξουμε ακόμα περισσότερο όλοι μαζί και ειδικά εσείς οι δημοσιογράφοι. Εφέτος ένα ευρωπαϊκό κύπελλο είναι κοντά σε ελληνικά χέρια και αυτό πρέπει να το καταλάβεται και να το φουντώσετε και άλλο. Είναι πολύ πιθανό να κατακτηθεί από ελληνική ομάδα. Κάθε ματς στο πρωτάθλημα τα θαυμάζει ο κόσμος. Δώστε μας και άλλη ώθηση".

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Ανδρέας Φράγκος δήλωσε: "Ηταν κάτι που το περιμέναμε γιατί ο Άθλος στην Ορεστιάδα είναι δυνατή. Μας πίεσε στο σερβίς και κατάφερε σε πολλά σημεία του αγώνα. Εμείς κάναμε πολλά λάθη και αφήσαμε να αναπτυχθεί πιο εύκολα ο αντίπαλος μας σε σημείο που δε μπορέσαμε να εκμεταλευτούμε το μπλοκ άμυνα. Εχει σημασία που στο κρίσιμο 5ο σετ μειώσαμε τα λάθη στο σερβίς, πιέσαμε την Ορεστιάδα και έτσι πήραμε τον αγώνα".

Media

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Άθλος Ορεστιάδας Ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Ορεστιάδα, νίκησε 3-2 τον Άθλο