23-11-2013

Ο ΠΑΟ πάλεψε αλλά ο Φοίνικας νίκησε 3-1

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε με μοναδική απώλεια ένα σετ από την Κυψέλη απέναντι στον Παναθηναϊκό που πάλεψε για θετικό αποτέλεσμα αλλά για 7η αγωνιστική δεν τα κατάφερε και έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ που είχε 16/18 τελειωμένες επιθέσεις σημείωσε την έκτη σερί νίκη του και πέρασε για πρώτη φορά στην 2η θέση ύστερα από τη σεζόν 2011-12.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασικό ακραίο τον Μανιόπουλο στη θέση του Πενόλιο, αλλά ο Φοίνικας έδειξε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά στο μπλοκ. Οι συριανοί που είχαν και τη συμπαράσταση περίπου 30 φίλων τους είχαν καλό ρυθμό στο και προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο 2ο σετ όντας πιο απελευθερωμένος στην επίθεση και κατάφερε να έχει από την αρχή μέχρι το τέλος προβάδισμα 1-2 πόντων. Η ισοφάριση σε 1-1 σετ δεν... ανησύχησε τον Φοίνικα που με την είσοδο του Λάππα (από το 17-15 του 2ου σετ) σταθεροποίησε την υποδοχή του και με πίεση στο σερβίς έβγαλε την υποδοχή του τριφυλλιού «νοκ άουτ». Στο 4ο σετ ο Φοίνικας με όπλο το σερβίς και το μπλοκ ξεκίνησε με προβάδισμα 9-0 και το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει προς το τέλος του σετ.

Διακύμανση...

1ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 18-25
 2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
 3ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 19-25
 4ο σετ: 0-8, 7-16, 10-21, 16-25

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-23, 19-25, 16-25)

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 2π (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 3 (3/7 επ), Μούρ 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 24 (22/38 επ, 2 μπλοκ), Μανιόπουλος 8 (7/16 επ, 1 άσσος), Καριπίδης 14 (12/29 επ, 2 μπλοκ) / Κουρούπης (λ. - 33% υπ- 33% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1/2 επ), Πενόλιο 1 (1/2 επ), Μαδούρας.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Ζας 14 (12/18 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 22 (16/18 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (6/10 επ, 6 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ - 70% υπ - 52% άριστες), Αρβανίτης, Λάππας 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης.

«Η διαφορά φάνηκε στο 3ο σετ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε:  «Ήμασταν καλύτεροι από ότι τις προηγούμενες φορές αλλά πέσαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Δεν αντέξαμε να παίξουμε σε διάρκεια και η διαφορά φάνηκε στο τρίτο σετ" ενώ για την επιλογή να ξεκινήσει τον Μανιόπουλο αντί του Πενόλιο, ο κόουτς σχολίασε: "Δεν υπάρχουν ονόματα. Υπάρχει όποιος είναι καλύτερος όλης την εβδομάδα στην προπόνηση. Ο Μανιόπουλος ήταν καλύτερος και γι αυτό ξεκίνησε βασικός».

«Σημαντική νίκη»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Εμείς χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας μόνο στο 2ο σετ όπου έπεσε πολύ η απόδοσή μας στην επίθεση. Σε γενικές γραμμές πάντως κάναμε μια καλή εμφάνιση και πήραμε τους 3 βαθμούς που στην συγκεκριμένη καμπή του πρωταθλήματος είναι πολύ σημαντικοί».