22-01-2014

Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ από την TV Μπιούλ

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από την γερμανική TV Iνγκερσόλ Μπιουλ στον επαναληπτικό αγώνα του CEV Cup που έγινε απόψε στο PAOK Sports Arena και αποκλείστηκε από τον Challenge Round που προκρίνονται οι τέσσερις ομάδες του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας και οι τέσσερις που θα έχουν δεύτερη ευκαιρία από από το Τσάμπιονς Λιγκ μεταξύ των οποίων και ο Ολυμπιακός.
Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι η πρόκριση χάθηκε στο τρίτο σετ. Υπενθυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ. Μετά και την απώλεια του τρίτου σετ και ενώ το σκορ ήταν 1-1 το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα , αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Cev Cup.

Η έκβαση του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική εάν στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος ήταν πιο προσεχτικός και πιο ουσιαστικός. Η Μπουλ ξέφυγε με 10-13 αλλά πολύ γρήγορα οι ασπρόμαυροι με καλό μπλοκ και σταθερές επιθέσεις έφεραν το ματς στα ίσια στο 13-13 αλλά και στο 18-18. Με δύο επιθέσεις του Σάντερς και ένα μπλοκ του Αγκάντις στον Τζελάτη έδωσαν την ευκαιρία στην Μπουλ να προηγηθεί με 20-24. Το τελικό 21-25 διαμορφώθηκε μετά από επίθεση του Προλινγκχόιερ.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ. Με την συμπαράσταση του κόσμου οι παίκτες του Θανάση Στράντζαλη αφυπνίστηκαν και με ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς αλλά και καλύτερα ποσοστά σε επίθεση και μπλοκ μετά το 4-4 άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με επίθεση του Μίλκοφ ο Δικέφαλος προηγήθηκε αρχικά με 8-5 και λίγο αργότερα με 10-6 με τον Νικηφορίδη. Η διαφορά έφθασε και τους πέντε πόντους στο 19-14 ενώ ο Τζελάτης με άσο έκανε το 21-16. Με όπλο το μπλοκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-22 αλλά ο Μίλκοφ με επίθεση . έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και στο τρίτο σερ και με επίθεση του Μίλκοφ προηγήθηκε με 12-10, ωστόσο ο Σάντερς έφερε το σετ στα ίσια στο 12-13. Οι Γερμανοί δεν άφησαν τη διαφορά να ανοίξει, και εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα και τα λάθη του ΠΑΟΚ σε υποδοχή και επίθεση με δύο επιθέσεις του Χόχε έφτασαν στο 15-18. Με προσωπικές ενέργειες του Παντακίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-21 και 20-22 αλλά επίθεση του Γιάκομπσεν και μπλοκ του Αγκάντις έφεραν την Μπουλ μια ανάσα από την πρόκριση. Ο Προλινγκχόιερ με επίθεση έκανε το 22-25 και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έχοντας πλέον εξασφαλίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση η Μπουλ ο τεχνικός της Γερμανικής Ρούμπεν Βόλοχιν έριξε στον αγώνα τις ρεζέρβες. Με την απογοήτευση να είναι έκδηλη στα πρόσωπα των παικτών του Θανάση Στράντζαλη ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-21 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και το Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Παρά την κούραση από την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε να χάνει με 1-4 και 5-9 στο τάι μπρέικ κατάφερε να μειώσει σε 10-11. Ο Νικηφορίδης μείωσε σε 12-14 αλλά ο Λάγκζντινς διαμόρφωσε το τελικό 12-15.

Διαιτητές: Σάβιτς (Βοσνία), Αλί Μπαγκντέ (Τουρκία)

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-22
3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 28-26
5ο σετ: 1-5, 7-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Μπιούλ από 4 άσσους, 68 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-22, 22-25, 28-26, 12-15)

ΠΑΟΚ (Θανάσης Στράντζαλης): Παντακίδης 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Νικηφορίδης 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ - 49% άριστες), Στίγγας 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ), Μίλκοφ 22 (21/35 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Μακ Κίμπιν 1 (1/2 επ), Τζελάτι 18 (13/32 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ . - 69% υπ - 46% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας 2 (2 μπλοκ).

ΤV ΜΠΙΟΥΛ (Ρούμπεν Βολoχίν): Γιάκομπσεν 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βόγκελ 14 (10/17 επ, 4 μπλοκ), Προλίνγκερ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ), Χόχνε 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Αγκάνιτς 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Σούντερ 8 (8/17 επ,81% υπ - 50% άριστες) / Μόλναρ (λ. - 70% υπ - 48% άριστες), Τζουκάμι 11 (9/19 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 38 άριστες), Λάγκζντινς 11 (9/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουίλμσεν 2 (2/4 επ), Κότσιαν 2 (2 άσσοι).

«Παίξαμε στα όρια μας»

Μετά και το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Θανάσης Στράντζαλης τόνισε: «Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι . Τον τελευταίο τον καιρό έχουμε πολλά προβλήματα, προσπαθήσαμε να παίξουμε στα όρια μας, αλλά φάνηκε στο τρίτο σετ ότι μας έλειπαν οι εναλλακτικές λύσεις. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την βοήθεια του και τον θέλουμε και στη συνέχεια κοντά μας και στη συνέχεια για να προσπαθήσουμε για τους στόχους που μας έχουν απομείνει».

«Στο 3ο σετ»

Από την πλευρά του ο Αινείας Τζελάτης τόνισε: «Παίξαμε σχετικά αλλά νομίζω ότι η πρόκριση κρίθηκε στο τρίτο σετ και στις λεπτομέρειες. Από εκεί και πέρα όταν δεν κυνηγάς κάτι είναι δύσκολο να παραμένεις συγκεντρωμένος. Ευχαριστούμε όλο τον κόσμο που ήταν σήμερα στο πλευρό μας και μας βοήθησε. Μας έδωσε χαρά και μακάρι να τον έχουμε κοντά μας και στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο».