23-01-2014

O Εθνικός Αλεξανδρούπολης αποκλείστηκε στο «χρυσό» σετ

Το «χρυσό» σετ δεν έφερε την ευτυχία για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του πορεία στο Λένικ του Βέλγιου χωρίς να καταφέρει να προκριθεί στην 8αδα του Challenge Cup. Η ακριτική ομάδα παρότι είχε νικήσει με 3-0 στον Έβρο, γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ και έχασε την πρόκριση στο «χρυσό» σετ όπου λύγισε με 15-12. Περίπου 40 Έλληνες έδωσαν δυναμική παρουσία στο Sportcomplex Molenbos του Ζέλικ.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη προηγήθηκε με 9-7 στο «χρυσό» σετ ενώ καθοριστική ήταν η φάση του 10-9 όταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης έκανε φιλέ σε δύσκολη προσπάθεια για μπλοκ.

Γενικά, ο Εθνικός πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και η υποδοχή του δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση των Βέλγων που όπως είπε και ο Σάκης Μουστακίδης: «Νίκησαν δίκαια... Βρεθήκαμε σε μέτρια ημέρα στην υποδοχή αλλά ακόμα και έτσι θα μπορούσαμε να προκριθούμε».

Από το 1ο σετ η Λένικ μπήκε δυνατά και είχε προβάδισμα 8-3 και στη μεγαλύτερη τιμή του 12-7. Παρόλα αυτά, ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16 αλλά μετά το 18-18 οι Βέλγοι έκαναν τη διαφορά με τα σερβίς των Φελιτσίσιμο.

Στο 2ο σετ η βελγική ομάδα ξέφυγε 12-9 και κράτησε το +3 μέχρι το 21-18 και 22-20 αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 22-22 και τελικά πήρε το σετ αφού αξιοποίησε το τρίτο σετ μπολ που είχε στη διάθεση του. Η Λένικ προηγήθηκε 24-23 και 26-25 αλλά ο Εθνικός έκανε το 29-27 και ισοφάρισε 1-1.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος των Βέλγων ενώ η μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε με 8-5 αλλά με πρόβλημα στην υποδοχή δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα.

Διαιτητές: Κάαμπερ, Ρομέρο Μαρτίνεζ

Τα σετ: 3-1 (25-21, 27-29, 25-16, 25-19). Χρυσό σετ: 15-12.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 21π. (56% επ.), Μιγιαΐλοβιτς 19, Ανδρεάδης 9, Παπάζογλου 6, Σιδηρόπουλος 1, Δαλακούρας 12 / Δαρίδης (λ. - 50% υπ., 20% άριστες), Κ.Δαλακούρας, Γραμματικάκης 1, Αγγελόπουλος.

ΛΕΝΙΚ (Ντεβόνγκελ): Πάρες 12π., Αντριγκά 20, Οβερεμπέκε 20, Φελιτσίσιμο 21, Ράτατσακ 13, Βερσούερεν 4 / Σπάριντανς (88% υπ., 62% άριστες).