12-02-2014

Λύγισε στο «χρυσό σετ» ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει την Κουμπέρνια Νίζνι Νόβγκοροντ με 3-1 σετ αλλά έχασε την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup καθώς στο «χρυσό» σετ ηττήθηκε με 15-08. Οι «ερυθρόλευκοι» αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τα ευρωπαϊκά κύπελλα αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4, αλλά η Νόβγκοροντ με σερί 4-0 από τα σερβίς του Νίκιτς επέβαλαβ το ρυθμό τους και πήραν προβάδισμα 8-6 και αργότερα και με 18-11 φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός γύρισε σε φλοτ σέρβις και παρά το προβάδισμα των Ρώσων με 8-7, ήρθε το «ερυθρόλευκο» σερί με 5-0 που ανέτρεψε τα πάντα. Ο Ολυμπιακός με βετιωμένη υποδοχή και γρήγορη ανάπτυξη από τον Κουρνέτας έβγαινε γρήγορα στην επίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά στο 16-11. Ο Πλάμεν Κονσταντίνοφ αντικατέστησε τον Μίκο Έσκο και τον Νίκιτς αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και έκανε το 1-1 σετ.

Η κατάκτηση του σετ γέμισε αυτοπεποίθηση τον Ολυμπιακό που από το 6-6 έκανε το 10-6 χάρις το σερί 4-0 με τον Κουρνέτα στο σερβίς. Η διαφορά ανέβηκε στο 12-7. Οι δύο άσσοι του Οσταπένκο μείωσαν σε 18-16, ενώ ακολούθησε το πρώτο λάθος του Ρουμάνου ρέφερι που χρέωσαν με άουτ τον Γιορντάνοφ ενώ είχε κερδίσει μπλοκ άουτ. Το δεύτερο λάθος του Κριστέα έγινε στο 21-20 όταν ο Στεφάνου (που ήταν από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού) έβγαλε εκπληκτική άμυνα αλλά ο διαιτητής είδε επαφή της μπάλας στο τερέν για το 21-20. Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνιστή τον Σμαραγδή που με επίθεση έκανε το 22-20 κάνοντας το 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να κάνει καθοριστικό σερί 4-0 στο 11-11 χάρις το μπλοκ και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις μετά από εκπληκτικές άμυνες. Οι Ρώσοι μείωσαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 20-20, ενώ στο 21-21 με τον Γιορντάνοφ, με μπλοκ του Σμαραγδή στον Σαβίν και άουτ επίθεση Παβλόφ, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και έφτασε στο 24-21 κατακτώντας ουσιαστικά και τη νίκη.

Στο «χρυσό σετ» τα σερβίς και οι επιθέσεις του Νικολάι Παβλόφ έκαναν τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Οι Ρώσοι ξεκίνησαν με 3-0 και 6-2, ο Ολυμπιακός μείωσε 8-6, αλλά τα σερβίς του Οσταπένκο και τα «ερυθρόλευκα» λάθη έκαναν το 11-6 κι εκεί κρίθηκε και η πρόκριση.

Χρυσό σετ: 2-5, 6-10, 7-12, 8-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 4 (3/13 επ, 1 άσσος, 62% υπ-45% άριστες), Γιούρισιτς 14 (9/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 21 (19/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (27/48 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάνου (λ- 79% υπ-74% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου

ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Οσταπένκο 11 (4/9 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Παβλόφ 21 (21/47 επ), Σάβιν 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 20% υπ – 20% άριστες), Νίκιτς 16 (10/20 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ – 31% άριστες), Κουλέσοφ 7 (7/9 επ) / Γιανούτοφ (λ – 58% υπ – 47% άριστες), Αμπράμοφ 1 (επίθεση), Σούλγκιν, Τιούριν 1 (μπλοκ).

«Στη Θύρα 7»

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίχτες, πετύχαμε τουλάχιστον μια νίκη με 3-1 απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι πανίσχυρος. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση αλλά αυτό δεν αλλάζει την σπουδαία εμφάνιση, την νίκη στην κανονικά διάρκεια. Αφιερώνουμε αυτή την νίκη στα θύματα της Θύρας 7 έστω και καθυστερημένα γιατί την Κυριακή στεναχωρήσαμε τον κόσμο. Νομίζω η πορεία μας στην Ευρώπη ήταν αξιοπρεπέστατη, φτάσαμε μέχρι εδώ αλλά φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά και είχαμε πολύ καλή επαφή αυτή την χρονιά».

«Αν δεν ήταν εκκλησία»

Ο τεχνικός της Νίζνι Νόβγκοροντ Πλάμεν Κονσταντίνοφ είπε:  «Εγώ δεν περίμενα εύκολο ματς. Καταρχάς πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός έχει πιο έμπειρους παίχτες από εμάς σε επίπεδο Ευρωπαϊκών αγώνων. Άμα δεν ήταν η... εκκλησία σήμερα μπορούσε να υπάρξει διαφορετικό αποτέλεσμα. Το καλύτερο είναι ότι αυτό το «μάθημα» τελείωσε ευχάριστα για μας στο τέλος. Νομίζαμε ότι το άδειο γήπεδο και το πρώτο σετ έχουμε πάρει την πρόκριση και απο κει και πέρα μπήκαμε σε μια δυσκολία που βγήκαμε από αυτήν μόνο στο χρυσό σετ. Αλλάξαμε δύο περιστροφές, μας βγήκαν τρία μπλοκ και τρείς καλές επιλογές στην επίθεση, εκεί πήραμε την διαφορά και τότε ήταν πιο εύκολο για μας γιατί έπρεπε ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο να ρισκάρει. Χτύπησαν τρία άουτ και εκεί κρίθηκε το ματς».

«Μείναμε από δυνάμεις»

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Μπόγιαν Γιορντάνοφ δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος που δείξαμε ότι μπορούμε να παλέψουμε μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια στην Νόβγκοροντ. Νομίζω πως στο χρυσό σετ είχαμε μείνει από δυνάμεις και ήταν το κλειδί που χάσαμε την πρόκριση. Τα θετικά από το σημερινό παιχνίδι είναι ότι δείξαμε ότι μπορούμε να νικήσουμε μεγάλες δυνάμεις του Ευρωπαϊκού βόλεϊ και θα συνεχίσουμε απο εδώ και πέρα να παλεύουμε για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο».

Αν η σημερινή εμφάνιση θα ξαναφέρει τον κόσμο στο γήπεδο: «Το ελπίζω. Έχω πεί πολλές φορές πως μπροστά στους φιλάθλους μας είναι τελείως διαφορετικά για μας, μας δίνουν δυνάμεις και η ατμόσφαιρα είναι φανταστική. Παρακαλώ τον κόσμο μας να έρθει στο γήπεδο και η απόδοση μας θα είναι τελείως διαφορετική».