14-04-2013

«Χωρίς αύριο» για ΠΑΟ η αναμέτρηση με Νίκη

Με τον αγώνα της 4ης αγωνιστικής που θα γίνει στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη την Δευτέρα (15/4 στις 20.30) μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Νίκης Αιγινίου συνεχίζονται τα πλέι άουτ στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο Παναθηναϊκός έχοντας χάσει το Σάββατο στην έδρα του από τον Ηρακλή με 3-0 σετ παίζει με την πλάτη στον τοίχο και για να συνεχίσει να ελπίζει σε σωτηρία και κυρίως για να συνεχίσει και η διαδικασία των πλέι άουτ θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ έτσι ώστε να πλησιάσει στους 2 βαθμούς τον Ηρακλή και να ελπίζει σε ανατροπή της βαθμολογίας παρότι ο «γηραιός» θα έχει έναν αγώνα περισσότερο (με τη Νίκη στο Αιγίνιο και με τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα).

Με άλλα λόγια, εάν ο Παναθηναϊκός χάσει με οποιοδήποτε σκορ από τη Νίκη Αιγινίου θα υποβιβαστεί στην Α2 Ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία του και τα πλέι άουτ θα διακοπούν διότι δεν θα έχουν κανένα νόημα.

Στον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Μπακοδήμος επιχειρεί να αναστυλώσει το ηθικό των παικτών του μετά την ήττα σοκ από τον Ηρακλή το Σάββατο που έφερε την ομάδα του τριφυλλιού στο χείλος του γκρεμού.

«Τρίποντο για να δούμε παρακάτω...»

O προπονητής του Παναθηναϊκού Γιώργος Μπακοδήμος δήλωσε:

«Βάλαμε το καράβι στο λιμάνι και το βουλιάξαμε μόνοι μας. Όσο έχουμε ελπίδες και θα ελπίζουμε σε ανατροπή και θα παλεύουμε. Δυστυχώς η παραμονή δεν εξαρτάται μόνο από την ομάδα μου αλλά πρέπει να πάρουμε το τρίποντο πάση θυσία για να μπορέσουμε να δούμε παρακάτω».

«Για τη φανέλα και την ιστορία»

Η Νίκη Αιγινίου έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και την 9η θέση στη βαθμολογία της Volleyleague ΟΠΑΠ αλλά μέχρι να τελειώσει η διαδικασία η θέση της ομάδας της Πιερίας είναι λεπτή και δύσκολη καθώς πάνω απ΄ όλα θέλει να κρατήσει αποστάσεις απ΄ όλους και να μην δώσει το παραμικρό δικαίωμα.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε:

«Παίζουμε ελεύθερα και χωρίς το άγχος της παραμονής αλλά θέλουμε να παίξουμε για τη νίκη σαν να το θέλαμε για την σωτηρία μας. Η θέση μας είναι δύσκολη. Πάνω απ΄ όλα βάζουμε την ιστορία του συλλόγου, την φανέλα της Νίκης και τον αθλητικό εγωισμό μας».

Ολα με 15-13

Και οι τρεις αγώνες της σεζόν (δύο για την κανονική περίοδο και ένας για τα πλέι άουτ στο Αιγίνιο) τελείωσαν με 3-2 σετ και μάλιστα τα τάι μπρέικ ολοκληρώθηκαν με 15-13 για τους γηπεδούχους.

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ 2012-13
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. ΒΑΘ
1. Νίκη Αιγινίου 2 30
2 Ηρακλής 2 26
3. Παναθηναϊκός 2 21

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)
Ρεπό ο Ηρακλής
2η αγωνιστική - Τρίτη 9 Απριλίου 2013
Ηρακλής - Νίκη Αιγινίου 1-3 (16-25, 25-21, 15-25, 20-25)
Ρεπό ο Παναθηναϊκός
3η αγωνιστική - Παρασκευή 12 Απριλίου 2013
20.30: Παναθηναϊκός - Ηρακλής 0-3 (20-25, 18-25, 15-25)
Ρεπό η Νίκη Αιγινίου
4η αγωνιστική - Δευτέρα 15 Απριλίου 2013
20.30: Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου
Διαιτητές: Δεληκωστίδης-Βουδούρης. Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος. Επόπτες: .Αντωνόπουλος-Ζώης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.