15-04-2013

Υποβιβάστηκε ο Παναθηναϊκός!

Η Νίκη Αιγινίου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ. Μετά το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός υποβιβάζεται στην Α2 Ανδρών για πρώτη φορά στην 45χρονη ιστορία της Α΄ Εθνικής και τα πλέι άουτ της περιόδου 2012-13 σταματούν καθώς στα δύο τελευταία ματς που απομένουν Νίκη Αιγινίου – Ηρακλής Γ.Σ. και Ηρακλής Γ.Σ. - Παναθηναϊκός δεν θα γίνουν καθώς δεν είναι δυνατόν να ανατρέψουν την διαφορά μεταξύ του 10ου Ηρακλή Γ.Σ. και του 11ου Παναθηναϊκού ο οποίος υποβιβάζεται μαζί με τον Μίλωνα στην Α2 Ανδρών. Για την ακρίβεια ο Παναθηναϊκός υποβιβάστηκε από την στιγμή που έχασε το 4ο σετ με 27-25 από τη Νίκη Αιγινίου καθώς ακόμα σε ισοβαθμία με τον Ηρακλή Γ.Σ. δεν είχε ελπίδες για παραμονή εκτός αν υπάρχει απόφαση του Δ.Σ. της ΕΣΑΠ για τις εκκρεμότητες του Γ.Σ.Ηρακλής.
Στο πρώτο σετ, η Νίκη Αιγινίου από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) ανέβασε στροφές, εκμεταλλευόμενη το καλά στημένο μπλοκ της αλλά και τα λάθη του Παναθηναϊκού, χτίζοντας μια διαφορά μη αναστρέψιμη για τους γηπεδούχους (9-16, 13-21). Η Νίκη Αιγινίου πήρε το πρώτο σετ με 25-16 μέσα στην πιο «ήσυχη» από κάθε άλλη φορά Κυψέλη.
Η εικόνα στο δεύτερο σετ άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει επιθετικές λύσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δέχτηκαν μεγαλύτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Οι «πράσινοι» πήγαν στο  (+5) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-11, μια διαφορά που δεν έχασαν μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-19.

Με καλό ρυθμό και αυτοπεποίθηση μετά την ισοφάριση, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ. Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) «κρατούσαν» στην υποδοχή ενώ με τον Γουόκερ εκφραστή πολλών επιθέσεων είχαν λύσεις. Ωστόσο, δυο συνεχόμενες φάσεις με τον δεύτερο διαιτητή να υποδεικνύει φιλέ για τους «πράσινους» και μια επίθεση του Μακλάχλιν μείωσαν το σκορ για τους φιλοξενούμενους (19-17). Ο κόσμος στο κλειστό της Κυψέλης «ζεστάθηκε» και με τους Πρωτοψάλτη, Ιωάννου να δίνουν λύσεις στα κρίσιμα σημεία και το σετ να ολοκληρώνεται 25-23.

Στο τέταρτο σετ «έσπασαν» καρδιές κι ενώ το Αιγίνιο από την αρχή του σετ διατηρούσε μια μικρή διαφορά. Ο Παναθηναϊκός με άσο του Ιωάννου έφερε το ματς στα ίσα 22-22, πέρασε μπροστά με λάθος του Γκεοργκίεφ (23-22) ενώ ο Στίγγας σε πρώτο χρόνο έφερε τους γηπεδούχους σε σετ και ματς μπλοκ (24-22). Οι φιλοξενούμενοι όμως το γύρισαν με τον Γκεοργκίεφ να παίρνει πάνω του τη Νίκη με δυο συνεχόμενους πόντους του. Ο Γουόκερ έφερε και πάλι τον ΠΑΟ μπροστά (25-24) ενώ έχασε το σερβίς στην αμέσως επόμενη φάση (25-25). Ο Στίγγας έχασε την ευκαιρία σε πρώτο χρόνο (25-26) και με μπλοκ ο Ποτολίδης στον Πρωτοψάλτη τελείωσε το σετ (25-27) και μαζί τελείωσαν και οι «ελπίδες» του Παναθηναϊκου για να συνεχίσει τη «μάχη» στα πλέι άουτ.
Το τάι μπρέικ ήταν τυπική διαδικασία με τη Νϊκη Αιγινίου να το κατακτά εύκολα με 15-8.

Η εξέλιξη του σκορ...

1ο σετ: 7-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-23
4ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 25-27
5ο σετ: 6-8, 7-11, 8-15

Διαιτητές: Δεληκωστίδης-Βουδούρης. Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος. Επόπτες: Αντωνόπουλος-Ζώης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.
Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-19, 25-23, 25-27, 8-15)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 19 (17/45, 2 άσσοι, 48% υπ.), Ιωάννου 15 (14/32, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 13 (10/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 83% υπ.), Βόγκελ 14 (10/19, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/1), Στίγγας 13 (10/16, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 74% υπ. – 52% άριστες) /  Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 9 (9/26, 64% υπ.), Μακλάχλιν 21 (17/36, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ.), Γάτσης 7 (3/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 7 (1/4, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 16 (11/33, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ποτολίδης 7 (2/7, 5 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Γεψργόπουλος Β. 4 (4/10), Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου.