23-04-2014

Nίκη Αιγινίου - Άρης (4η αγωνιστική πλέι άουτ, 24/4, 20.00)

Ντέρμπι επιβίωσης στην Volleyleague ΟΠΑΠ θα γίνει και στο Αιγίνιο όπου η τοπική Νίκη θα υποδεχτεί τον Άρη για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ.
Η Νίκη θα κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι της παραμονής μόνο εάν νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ τον Άρη ενώ στην περίπτωση που νικήσει 3-1 σετ για να πάρει το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τον Άρη θα πρέπει να νικήσει με συνολική διαφορά πόντων +22 αφού μετά από τρεις αγώνες η διαφορά πόντων είναι 302-281. Ο Άρης θέλει τρίποντο ώστε σε συνδυασμό με πιθανές απώλειες Παναθηναϊκού ή Παναχαϊκής να ισχυροποιήσει την θέση του στη βαθμολογία των πλέι άουτ.

Η Νίκη Αιγινίου μέχρι στιγμής δεν έχει πετύχει νίκη μετά την ολοκλήρωση του Α΄ γύρου του μίνι πρωταθλήματος των πλέι άουτ.

Το σενάριο παραμονής της Νίκης

Για να ελπίζει σε παραμονή θα πρέπει να γίνει το σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας με Παναχαϊκή και Άρη. Αυτό θα γίνει εάν συμβεί συνδυασμός των εξής αποτελεσμάτων:

1.Η Νίκη νικήσει έστω και με 3-1 σετ τον Άρη και τον Παναθηναϊκό και με 3-0 την Παναχαϊκή στην Πάτρα.

2.Παράλληλα ο Παναθηναϊκός να νικήσει την Παναχαϊκή και τον Άρη με 3-0 ή 3-1 σετ.

3.Την τελευταία αγωνιστική η Παναχαϊκή να νικήσει τον Άρη με 3-2 σετ στην Πάτρα.

Στο Αιγίνιο όλοι αναγνωρίζουν πως η ομάδα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς εξαρτάται και από αποτελέσματα κι άλλων ομάδων. Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και δήλωσε για τον αυριανό αγώνα με τον Άρη:

«Δεν θέλουμε να είναι το τελευταίο μας ουσιαστικό παιχνίδι στην κατηγορία. Θέλουμε να πάρουμε τρίποντο ώστε να διατηρήσουμε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή κι έτσι και τα άλλα δύο ματς με Παναχαϊκή και Παναθηναϊκό να έχουν ενδιαφέρον για μας. Ξέρουμε πως δεν χάσαμε πολύτιμους βαθμούς σε καθοριστικά ματς κι αυτό που μας πικραίνει είναι ότι μπορούσαμε να έχουμε λίγο καλύτερη θέση. Παρόλα αυτά θα το παλέψουμε μέτρι το τέλος. Ο Άρης είναι αυτός που θα έχει το μεγαλύτερο άγχος. Η ήττα από την Παναχαϊκή τους έφερε σε δύσκολη θέση. Θα προσπαθήσουμε να αποβάλουμε την πίεση για το αποτέλεσμα και να εκμεταλλευτούμε τα λάθη που θα κάνει ο αντίπαλος. Το παιχνίδι του Άρη διαφοροποιείται ανάλογα με το εάν παίζει πασαδόρος ο Χαριτωνίδης ή ο Ντάμποβιτς αλλά είμαστε προετοιμασμένοι και για τα δύο σενάρια».

Συναγερμός στον Άρη

Η ήττα από την Παναχαϊκή τη Μεγάλη Τετάρτη στη Μίκρα έχει σημάνει συναγερμό στον Άρη καθώς νέα βαθμολογική απώλεια στο Αιγίνιο ή πιθανή νίκη της Παναχαϊκής θα βάλει τους κιτρινόμαυρους στη χειρότερη θέση στον όμιλο των πλέι άουτ. Στην Α΄φάση των πλέι άουτ ο Άρης έχει μία νίκη με τη Νίκη 3-1 σετ και δύο ήττες από τον Παναθηναϊκό και την Παναχαϊκή με 3-2 και 3-1 σετ αντίστοιχα.

«Τρεις τελικοί»

Απουσίες δεν υπάρχουν και ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος δήλωσε για τον αγώνα στο Αιγίνιο: «Έχουμε μπροστά μας τρεις τελικούς. Δεν συζητάμε κανένα άλλο αποτέλεσμα εκτός από το 3-0 ή 3-1 σετ. Μετά την ήττα από την Παναχαϊκή χάσαμε όλες μας τις ρεζέρβες. Δεν έχουμε άλλα περιθώρια για απώλειες. Πάμε για τρεις νίκες. Η Παναχαϊκή πιστεύω πως είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτή τη στιγμή και θα δυσκολέψει και τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα τα ενδεχόμενα. Με νίκη στο Αιγίνιο θα κρατάμε την τύχη στα χέρια μας. Το Αιγίνιο θα ρισκάρει αλλά ο καλός Άρης δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει τη νίκη».

Η ιστορία των αναμετρήσεων Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Α.Σ.Άρης
2013-14
24/04/2014: Volleyleague Πλέι άουτ Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Α.Σ.Άρης
09/04/2014: Volleyleague Πλέι άουτ Α.Σ.Άρης - Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22) (πόντοι: 97-84)
08/02/2013: Volleyleague 15η Α.Σ.Άρης - Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 2-3 (20-25, 25-20, 17-25, 25-20, 10-15) (πόντοι: 97-105)
02/11/2013: Volleyleague Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Α.Σ.Άρης 2-3 (19-25, 21-25, 25-22, 25-21, 02-15) (πόντοι: 92-108)
2012-13
05/01/2013: Volleyleague 12η Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Α.Σ.Άρης 3-1 (18-25, 25-21, 25-20, 25-18)
13/10/2012: Volleyleague Α.Σ.Άρης - Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 3-0 (26-24, 25-23, 25-21)

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Σάββατο 13/4/2014 Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Μ.Τετάρτη 16/4/2014 Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.
4η Αγωνιστική Play Out
Πέμπτη 24/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Τοψιδέλης. Γραμματεία: Μαυρικίδου.
Πέμπτη 24/4/204 Γυμναστήριο Αιγινίου 20.00: Νίκη Αιγινίου - Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Θέμελης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χριστοφοριδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Ψαρρά.

4. Νίκη Αιγινίου 3 18 (30-61) 0 3
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.