22-12-2018

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 την Κηφισιά και πέρασε στην 3η θέση

(2 votes)
Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να αγγίζει το εξωπραγματικό 88% στην επίθεση (15/17 τελειωμένες προσπάθειες) και έχοντας ταχύτητα σε ανάπτυξη και μπλοκ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ σε 77 λεπτά και πάνω στο νήμα έπιασε τους 18 βαθμούς και την 3η θέση στη βαθμολογία με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την 6η νίκη του σε 9 αγώνες συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στην κατηγορία. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα έναντι της Κηφισιάς που γνώρισε την 7η ήττα της και με 5 βαθμούς βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΟΠ Κηφισιάς πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και ως επακόλουθο ήταν να υστερήσει επιθετικά ενώ στο 2ο σετ κατάφερε να κλείσει μεγάλη διαφορά του Παναθηναϊκού (20-15 και 24-20) και να ισοφαρίσει 24-24. Οι πράσινοι με δύο επιθέσεις από Ράπτη, Γιορντάνοφ πήραν το σετ 26-24 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά με τον Χάντ και τον Λάανε αλλά και δύο λάθη των πρασίνων προηγήθηκε 13-11. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με το σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Η υποδοχή της Κηφισιάς αποδιοργανώθηκε και ο Γιορντάνοφ με τον Ράπτη έχτισαν σερί 5-0 για το 16-13, ενώ στο 20-17 με φοβερό σερβίς του Ράπτη άνοιξε και πάλι «τρύπα» στην υποδοχή των φιλοξενουμένων κι έτσι Πανταλέων και Γιορντάνοφ σκόραραν κατα βούληση για το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 7-7 και με τον Γιορντάνοφ να φορτώνει περισσότερο ξέφυγε 13-10. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε σε 20-15 με τον Ράπτη. Οι πράσινοι συντήρησαν την διαφορά και με μπλοκ του Γιάκομπσεν έφτασαν στο 24-20. Με δύο επιθέσεις του Ρουμελιωτάκη και δύο λάθη των γηπεδούχων η Κηφισιά ισοφάρισε αλλά Ράπτης και Γιορντάνοφ έκαναν το 26-24.

Με δύο άσσους του Ράπτη και δύο πόντους του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4-0 στο 3ο σετ και στο 16-8 σημειώθηκε νταμπλ σκορ. Η Κηφισιά δεν επανήλθε ποτέ και με επίθεση του Γιάκομπσεν τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος.

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-18) σε 77΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/17 επ.), Ανδρεόπουλος 7 (7/14 επ., 59% υπ. - 33% άριστες), Πανταλέων 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Φύτρος, Πεντίδης, Γαλιώτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 13 (13/28 επ., 43% υπ. - 22% άριστες), Ρεκ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Λάανε 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Ρενάτο / Κάπελλας (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Μελλές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Το σκορ δεν δείχνει το βαθμό δυσκολίας του αγώνα. Κυρίαρχο στοιχείο ήταν το αποτελεσματικό σερβίς μας αλλά και η σοβαρότητα όλων των παιδιών. Ακόμα και στο φινάλε του 2ου σετ που δεν τελειώσαμε τρεις επιθέσεις και μας ισοφάρισε η Κηφισιά κάναμε στο τέλος αυτό που έπρεπε. Είμαι απόλυτα ευχαριστήμενος όχι μόνο για την 3η θέση που βρισκόμαστε στο τέλος του Α΄γύρου όσο για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα στον αγωνιστικό τομέα. Μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου θα υπάρχει ρεπό και εγώ από σήμερα αφιερώνομαι και στην Εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εύχομαι υγεία σε όλους και όλοι στο βόλεϊ να είμαστε ενωμένοι κάτω από την σκέπη και τους στόχους της Εθνική ανδρών».

Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Κάπελας είπε: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα γιατί αδικεί την προσπάθεια μας. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν στον αγώνα αλλά δύο κακές στιγμές στην υποδοχή και ορισμένες κρίσιμες κόντρες στην επίθεση που δεν τελειώσαμε έκριναν το αποτέλεσμα. Εάν ολοκληρώναμε την ανατροπή στο 2ο σετ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός είναι αλήθεια ότι έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την συγκομιδή του Α΄γύρου και θα συνεχίσουμε την δουλειά μας για να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της παραμονής».

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων για την διάκριση του ως MVP Βίκος Cola της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League. Την βράβευση έκανε ο αντιπροέδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Στέφανος Αυγουλέας.

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.