29-02-2020

O Hρακλής στο ντεμπούτο του Τούμπου νίκησε νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό (vid, pics)

Επτάψυχος αποδείχτηκε για μία ακόμα φορά ο Ηρακλής καθώς παρά τα προβλήματα κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ τον Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκό στο μεγάλο ντέρμπι για την 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόγλου, Στουντζίσκι αλλά και τους Χήρα, Μαυροβουνιώτη σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο έχοντας προπονητή τον Δημοσθένη Τούμπο ο οποίος ανέλαβε μετά την παραίτηση του Γιάννη Ορφανού την περασμένη Δευτέρα. Ο «γηραιός» μετά την ισοφάριση του Παμβοχαϊκού σε 1-1 κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του και την επίθεση σε υψηλά επίπεδα ενώ στο 4ο σετ ο Χήρας με εκπληκτικό σερί 9-0 έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής σημείωσε την 7η νίκη της σε 15 αγώνες και απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Παμβοχαϊκού που κράτησε μόνο το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι πόντοι στον σημερινό αγώνα είναι 102-89 για τον Ηρακλή ενώ στον πρώτο αγώνα που ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει με 3-1 σετ οι πόντοι ήταν 95-79, δηλαδή, συνολικά 184-181 για την ομάδα του Βραχατίου.

Ο Ηρακλής έπιασε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή και ο Κώστας Προύσαλης μοίρασε άψογα το παιχνίδι.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίος συντήρησε σε όλο το 1ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ακολούθησε στο σκορ αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη στην τελική προσπάθεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-6 και 15-13, αλλά ο Παμβοχαικός με τον Λάππα μείωσε 20-19. Ο Στουντζίσκι με δύο πόντους έκανε το 22-19 και το σετ έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης 25-22.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο φιλέ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με τον Κωτσάκη και τον Πέιν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Ηρακλής απάντησε με τον Πεντίδη και το λάθος του Δροαγκάρη (24-24). Ο Πέιν έκανε το 25-24 για τον Παμβοχαϊκός, ο Πεντίδης ισοφάρισε 25-25 αλλά έχασε το σερβίς (25-26). Ο Στουντζίσκι ισοφάρισε 26-26 αλλά έχασε το σερβίς ο Σακόγλου (26-27). Χαμένο ήταν το σερβίς και από τον Δρογκάρη (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο πόντους του Λάππα, επίθεση και άσσο πάνω στο Μπουράκη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Απ΄οτο 3ο σετ ο Ηρακλής έκανε την διαφορά σε υποδοχή και επίθεησ και με σερί 3-0 από Σακόγλου Στουντζίσκι προηγήθηκε 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3 και με δύο λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε το σετ 25-21.

Το σερβίς του Χήρα έκανε τη διαφορά στο 4ο και καθοριστικό σετί και το 6-7 έγινε 15-7 με συνολικό σερί 9-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των φιλοξενουμένων. Ο Νίκος Νεόφυτος έκανε αλλαγές επι αλλαγών αλλά ο Παμβοχαϊκός κυριολεκτικά κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και έχασε τον αγώνα ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Χήρα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ 8-5, 116-14, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 27-29
3ο σετ: 8-4, 16-14, 21-18, 25-21
4ο σετ 8-7, 16-7, 21-11, 25-17

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 9 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 10 μπλκ, 49 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 27-29, 25-21, 25-17) σε 102΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Δημοσθένης Τούμπος): Χήρας 11π. (4/9επ., 5 μπλοκ, Μαυροβουνιώτης 13 (13/29επ., 74%υπ., 48%αρ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Στουτζίνσι 16 (16/25επ., 55%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 9 (5/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/27επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 44%αρ.), Στεφναίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Πέιν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 14 (14/36επ.), Κωτσάκης 18 (16/25επ., 49%Υπ., 33%αρ.), Λάππας 9 (8/23επ., 1 άσσος, 39%υπ., 17%αερ.), Μεχία 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (46%υπ., 23%αρ.), Δρογκάρης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.