30-06-2020

Ακόμα δεν τα έχουμε δει όλα! Μεγάλη νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ επί του Ολυμπιακού 3-2 σετ

Κι όμως ακόμα δεν τα έχουμε δει όλα στο πρωτάθλημα της Volley League και με την επιστροφή στην ενεργό δράση μετά από 4 μήνες καραντίνας ο Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου έκανε την έκπληξη επί του πρώτου της κανονικής περιόδου Ολυμπιακού.

Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ που ήταν και ο πρώτος στην ιστορία της Volley League που έγινε στη σάλα του ΟΑΚΑ και μάλιστα υπό αυστηρά μέτρα του υγειονομικού πρωτοκόλου, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου παρότι έχανε με 2-1 σετ κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και να πάρει την πρώτη νίκη στη σειρά των ημιτελικών κάνοντας και το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Παρότι οι δύο ομάδες είχαν να δώσουν επίσημο αγώνα από τις 8 Μαρτίου έκαναν κατάθεση ψυχής σε αγώνα τριών ωρών που κρίθηκε με 18-16 στο τάι μπρέικ υπέρ του Φοίνικα που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό διαγώνιο Νίκο Μήλη αλλά και τον Σέρβο πασαδόρο Μαξίμ Μπουτσούγιεβιτς που εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις δυνατότητες όλων των συμπαικτών του. Αναμφίβολα είναι μία από τις σημαντικότερες νίκες του Φοίνικα ΟΝΕΧ τα τελευταία χρόνια και η τρίτη φορά μετά τις σεζόν 2011-12 και 2014-15 που βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-22 στο 4ο σετ και 14-13 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και πλέον θα πρέπει να βάλουν τα δυνατά τους για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και με θράσος στον αγώνα και με καλή τακτική σε υποδοχή και ανάπτυξη κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό ο οποίος έκανε εύκολα το λάθος. Είναι επίσης εντυπωσιακό πως ο Φοίνικας είχε από την αρχή μικρό προβάδισμα που παρά την πίεση που δέχτηκε κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος. Με το Νίκο Μήλη να σηκώνει με επιτυχία το βάρος της επίθεσης ο Φοίνικας προηγήθηκε 9-5, 12-9 αλλά και 15-11. Ο Ολυμπιακός άρχισε να «ξεμουδιάζει» στα μέσα του σετ όταν με το σερβίς του Φίνγκερ κατάφερε να ανοίξει την υποδοχή του Φοίνικα και να ισοφαρίσει 17-17 με σερί 3-0. Το σετ κρίθηκε με τρεις κόντρα επιθέσεις από Μήλη (δύο) και Κωστόπουλο. Ο Ολυμπιακός δεν απάντησε και το σετ έκλεισε με το λάθος του Κουμεντάκη.

Η αντίσταση του Φοίνικα συνεχίστηκε μέχρι το 13-13 του 2ο σετ. Ηταν η στιγμή που ο Φίνγκερ πήρε τον πόντο, ο Κουμεντάκης πήγε στο σερβίς και με εντυπωσιακό σερί κατάφερε να πάρει δύο άσσους, να δώσει την ευκαιρία να τελειώσει δύο μπλοκ και με συνολικό σερί 7-0 να εκτινάξει την διαφορά στο 20-13. Ο Φοίνικας δεν πέταξε λευκή πετσέτα, μάζεψε τη διαφορά στο 21-19 με το σερβίς του Μπουτσούγιεβιτς. Ο Κουμεντάκης διατήτησε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο 24-22, μείωσε ο Κανέλος 24-23 αλλά ο Μήλης έχασε το σερβίς και το σετ έκλεισε 25-22 για τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο 3ο σετ όπου έκαναν τα λιγότερα λάθη και είχαν υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση και σερβίς. Με σερί 3-0 από Κουμεντάκη, Χουσάι και μπλοκ του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-6 και αργότερα άνοιξε τη διαφορά στο +6 (15-9) όταν Χουσάι και Φίνγκερ ήταν αλάνθαστοι στο φιλέ. Η διαφορά συντηρήθηκε και το σετ έκλεισε με τον Βουλκίδη 25-20 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός πίστεψε πως θα καθαρίσει το ματς αλλά ο Φοίνικας τον ακολούθησε στον σκορ, διατήρησε υψηλά ποσοστά σε σερβίς και μπλοκ και ήταν αποτελεσματικός στις κόντρα επιθέσεις και με διαδοχικά λάθη των ερυθρολεύλων προηγήθηκε 17-15. Εκεί ο Ολυμπιακός προσπέρασε με σερί 4-0 χάρις τους Βουλκίδη, Κουμεντάκη. Ο Ολυμπιακός κράτησε το +2 μέχρι το 24-22 αλλά με δύο λάθη του Φίνγκερ ο Φοίνικας ισοφάρισε 24-24. Ο Χριστόφας με άσσο έκανε το 25-24 ο Πετρέας ισοφάρισε 25-25 αλλά με επίθεση του Κανέλου και άουτ επίθεση του Κουμεντάκη έγινε το 27-25 και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Με την ψυχολογία στα ύψη και φοβερό μπλοκ ο Φοίνικας και άσσο του Μπουτσούγιεβιτς ο Φοίνικας ξέφυγε 5-1 στο 5ο σετ. Οι συριανοί κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 12-10 αλλά το χαμένο σερβίς του Μπουτούγιεβιτς και δύο πόντοι του Χουσάι έφεραν τον Ολυμπιακό στο 13-12 και αργότερα στο 14-13 με το λάθος του Στερν. Ο Φοίνικας όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω αλλά κατάφερε να πάρει και προβάδισμα 15-14, 16-15 με Μήλη και Κωστόπουλο. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 16-16 και ο αγώνας κρίθηκε με επιθέσεις των Κωστόπουλου, Στερν για το 18-16.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18) σε 157'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. - 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ, Χριστόφας 5 (3/3 επ., 2 άσσοι).

Βρίσκεστε εδώ: News Volley League - Champioship A1 Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ακόμα δεν τα έχουμε δει όλα! Μεγάλη νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ επί του Ολυμπιακού 3-2 σετ