09-02-2022

Ο Παναθηναϊκός στους "4" του Τσάλεντζ Καπ: Απέκλεισε την Τερουέλ στο χρυσό σετ

Μεγάλη επιτυχία για τον Παναθηναϊκό στο Τσάλεντζ Καπ. Παρότι ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τερουέλ στην Ισπανία κατάφερε να επικρατήσει με 15-11 στο χρυσό σετ και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου σε διπλούς αγώνες θα αντιμετωπίσει την τουρκική Χάλκαμπανκ Άγκυρας η οποία απέκλεισε την εσθονική Ταλίν με δύο νίκες 3-0 σετ. Πρώτος αγώνας θα γίνει στην Τουρκία 23/2 και η ρεβάνς 1/3 στο Μαρούσι. Στο άλλο ημιτελικό ζευγάρι η ACH Λιουμπλιάνα που απέκλεισε την Μπαστάρντο Αζόρες (3-1, 3-2) θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ναρμπόν που απέκλεισε τη Λοζάνη (3-1, 3-1).

Aυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός έδωσε χρυσό σετ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και κατάφερε να το κερδίσει.

Οι πράσινοι επέστρεψαν στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από 13 χρόνια και 6η φορά στην ιστορία τους φτάνουν μέχρι τα ημιτελικά.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε όπως θα ήθελε και περίπου στα μισά του σετ ήταν πίσω στο σκορ με 12-7. Ο Παναθηναϊκός άργησε να πλησιάσει στο σκορ, το έκανε στο 21-18 όμως δεν κατάφερε τελικά να γυρίσει το σετ και η Τερουέλ το κατέκτησε με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα και είχε προβάδισμα μέχρι και τα μισά του σετ 12-13. Ωστόσο κάπου εκεί κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εξόργισαν τους «πράσινους» και ο ΠΑΟ έμεινε πίσω στο σκορ με 20-16. Με αυτές τις αποφάσεις χάθηκε η συγκέντρωση και μαζί και το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ έμεινε πάλι πίσω με 12-8 περίπου στα μισά του σετ και δεν επανήλθε χάνοντας το τελικά με 25-20.

Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο χρυσό σετ εκεί έγινε μια ακόμα φάση εις βάρος του Παναθηναϊκού που δόθηκε παράβαση από τη διαιτησία με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθεί ο κόουτς Ανδρεόπουλος, να δεχτεί κάρτα και το 5-2 , έγινε 6-3.

Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα 9-9 με τον Σάσο Στάλεκαρ και με τον ίδιο παίκτη πήρε και προβάδισμα με 9-10. Παρότι ο πάγκος του Παναθηναϊκού χρεώθηκε με πάλι με κάρτα στο 10-11 εντούτοις οι «πράσινοι» με σωστές επιλογές και όπλο το μπλοκ άμυνα πήραν το χρυσό σετ 15-11 και ταυτόχρονα την πρόκριση στα ημιτελικά.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-21

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-20

Χρυσό σετ: 5-3, 9-10, 11-12, 11-15

*Οι πόντοι της Τερουέλ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-20, χρυσό σετ: 11-15

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Μπουγκάγιο 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Βιλένα 27 (25/40 επ., 2 μπλοκ), Πέτι 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. - 28% άριστες), Ερέου 11 (9/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 36% άριστες), Κόμπζεφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 2 (2/3 επ.) / Γκαμίζ (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Βιλντολόθα, Ζαντσέτα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. - 18% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 63% υπ. - 13% άριστες), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 1 (1 μπλοκ).

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com  ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Πήραμε μια πολύ μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup. Γνωρίζαμε από την αρχή ότι ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι παρά το σκορ του πρώτου αγώνα. Ξέρουμε από την εμπειρία μας ότι οι Ισπανοί μεταμορφώνονται στην έδρα τους και δυναμώνουν. Ξεκινήσαμε νευρικά το παιχνίδι και ψάχναμε κατά την διάρκεια των σετ να βελτιωθούμε. Ωστόσο το πνεύμα μας αποδείχτηκε και πάλι ότι δεν μας εγκαταλείπει ποτέ. Όλη η ομάδα θέλει να αφιερώσει ιδιαιτέρως την πρόκριση στους 50 ηρωικούς φιλάθλους μας που μας έσπρωχναν επί δύο ώρες για να πάρουμε την πρόκριση. Και τώρα θα έχουμε μια ολόκληρη πράσινη κερκίδα στην Άγκυρα για το επόμενο ματς».