01-12-2022

Παναθηναϊκός Α.Ο.: Νίκησε του Βίκινγκς με 3-0 και πάει φουλ για 8αδα

Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από τη Νορβηγία με 0-3 σετ κόντρα στη Βίκινγκ Μπέργκεν για τη φάση των 16 του Challenge Cup και έθεσε στέρεες βάσεις για την πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός λίγες ημέρες μετά την σπουδαία νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό έβγαλε ψυχή και ποιότητα κόντρα στη νορβηγική Μπέργκεν.

Το «τριφύλλι» ήξερε από την αρχή ότι έπρεπε να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι και έτσι δεν άφησε πριθώρια αμφισβήτησης.

Το παιχνίδι κρίθικε σε μεγάλο βαθμό στην πίεση που άσκησε ο Παναθηναϊκός στον αντίπαλο του και τον ανάγκασε σε 29 λάθη ενώ τη δική τους αξία είχαν και οι άσοι που πέτυχε το «τριφύλλι».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκούρασε τον Ανδρέα Φράγκο και φανέλα βασικού πήρε  και πάλι ο Βασίλης Κωστόπουλος, ενώ μετά το δεύτερο σετ έκατσαν στον πάγκο οι Άξελ Γιάκομπσεν, Φερνάντο Ερνάντεζ και Γιώργος Πετρέας.

Από το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι δεν θα επέτρεπε στον αντίπαλο να μπει στο ματς και έτσι έγινε καθώς στα κρίσιμα σημεία οι πράσινοι είχαν τις απαντήσεις και πήραν το σετ με 20-25 ενώ είχαν σταθερό προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι και από την αρχή πήραν διαφορά 8-16 και το σετ τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες με 17-25.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο δύσκολο για τους «τριφυλλοφόρους» αφού οι γηπεδούχοι τους κόντραραν και είχαν το προβάδισμα στο 16-15 όμως ο ΠΑΟ ήταν αυτός που έπρεπε στο τέλος και τελικά πήρε το σετ με 23-25.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 20-25 2ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 17-25 3ο σετ: 8-3, 16-15, 20-21, 23-25

Οι πόντοι της Μπέργκεν προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 17-25, 23-25) σε 78'

ΜΠΕΡΓΚΕΝ (Σκοτ Όλσεν): Μπιέλαντ Ερ. 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Σόρενγκ 1 (1 άσσος), Μπρέκε 4 (4/11 επ., 47% υπ. - 33% άριστες), Μασέιντ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Μπιέλαντ Κ. 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 23% άριστες), Φλάσκιερ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ) / Όλσεν (λ, 36% υπ. - 14% άριστες), Χόπλαντ, Σούντε 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 27% άριστες), Έβενσεν, Λάνγκλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (10/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. - 43% άριστες), Πετρέας 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 8 (7/12 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 39% υπ. - 17% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 1 (1/5 επ.), Μάρκου 4 (3/9 επ., 1 άσσος).

Σε δήλωση του ο κόουτς Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Έχω πει πολλές φορές ότι δεν υπάρχει κανένα εύκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι, πόσω μάλλον ένα ματς που βρίσκεται στους 16 μιας διοργάνωσης. Δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια για πανηγύρια κοιτάμε ήδη το επόμενο ματς της Δευτέρας με τον ΠΑΟΚ που είναι ένας ακόμα ξεχωριστός θεσμός που συμμετέχουμε φέτος και οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι και εκεί».

Από το Γραφείο Τύπου του Τ.Α.Α. Παναθηναϊκός Α.Ο.