05-12-2022

Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς: Με σούπερ Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έκανε ανατροπή και με τον ΠΑΟΚ νικώντας 3-2 σετ

Συνήθεια έγιναν στον Παναθηναϊκό οι ανατροπές από 0-2 σετ. Μετά το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός νίκησε με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο σκορ (3-2 σετ) τον ΠΑΟΚ στον πρώτο προημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την υπόθεση της πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η ρεβάνς θα γίνει 4 Ιανουαρίου 2023 στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε σχετικά άνετα με 2-0 σετ, είχε προβάδισμα +5 πόντων στο 3ο σετ με 18-13 αλλά και 23-20 αλλά οι πράσινοι "επτάψυχοι" κατάφεραν να σταθούν όρθιοι και με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Ερντάνεζ έκανε την καλύτερη εφετινή εμφάνιση με 36 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν άσσοι και οι 3 από μπλοκ. Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτο σκόρερ τον Βαν ντε Ντρις με 27 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς έβγαλε νοκ άουτ την υποδοχή των γηπεδούχων. Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις προηγήθηκε 7-3. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός ρυθμού και ο Βαν ντε Ντρις με νέο ρεσιτάλ μετά το σερβίς του Γουόλς είχε τους εύκολους πόντους για το 22-17. Οι πράσινοι μάζεψαν τη διαφορά (20-22) με τον Ρανγκέλ και τον Ερνάντεζ και το σετ έκλεισε 25-21 για τον ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Μπάση.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Κόστα να κυριαρχία και τον Ράπτη να κάνει το 9-4 κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ο άσσος του Γουόλς και τα δύο μπλοκ του Ράπτη απέναντι σε Κοβάρ και Ερνάντεζ έκαναν το 20-15. Το 16-23 έγινε 19-23 με Ερντάνεζ, Ρανγκέλ και ο ΠΑΟΚ ξεκούραστα χάρις δύο πόντους του Βαν ντε Ντρις (από επίθεση και άσσο) έκλεισε το σετ 25-19 για το 2-0.

Στο 3ο σετ δεν άλλαξε κάτι. Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα πήγαινε σε μία άνετη νίκη 3-0 ειδικά όταν ο Βαν ντε Ντρις με δύο άσσους έκανε το 15-11 για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +5 μέχρι το 19-14 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το 23-20 που έγινε πάλι με τον Βαν ντε Ντρις. Κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ έχασε το σερβίς (21-23), ο Ερνάντεζ με επίθεση και ο Κόβαρ με άσσο ισοφάρισαν 23-23. Ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (23-24) αλλά ο Ερνάντεζ ισοφάρισε (24-24) και με νέα επίθεση έκανε το 25-24. Ο Πετρέας με άσσο έδωσε το σετ και το φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό για το 26-24 και το 1-2 σετ.

Από εκεί και πέρα οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να πιέζει και ο ΠΑΟΚ να αμύνεται. Με τον Ερνάντεζ σε μεγάλα κέφια ο Παναθηναϊκός έκανε το 6-4 και λίγο αργότερα το 13-9. Στο 14-11 με τον Ερνάντεζ στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε συνολικό σερί 4-0 για το 18-11 και το σετ - όπως και το 3ο - έκλεισε με πόντο του Πετρέα (επίθεση) για το 25-16.

Με κεκτημένη ταχύτητα, καλύτερη ψυχολογία και τον Γιάκομπσεν στο σερβίς ο Παναθηναϊκός μπήκε με προβάδισμα 4-0 στο τάι μπρέικ. Ο Πετρέας με άσσο έκανε το 8-3 και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Το φινάλε ήρθε με την υπογραφή του Ερνάντεζ που με επίθεση έκανε το 15-8 και το 3-2 σετ αφήνοντας τα πάντα ανοικτά στη ρεβάνς της 4ης Ιανουαρίου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 21-25

2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 26-24

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-16

5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-6, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-08) σε 126'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν πολύ σημαντική νίκη γιατί έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θεωρούσαμε μέχρι το τρίτο σετ ότι η κακή εικόνα οφείλεται στην αυπνία και την κόπωση αλλά το «never give up» έχει γίνει σύνθημά μας. Ξέρουμε ότι έχουμε πολλές δυνατότητες. Πιέσαμε πολύ από το σερβίς μετά το τρίτο σετ αλλά ξέρουμε ότι η πρόκριση κρίνεται πάντα στο δεύτερο παιχνίδι. Θέλω να πω και κάτι άλλο που δεν έχει σχέση με τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε άδικη μεταχείριση στον αγώνα που έδωσε πρόσφατα με τη Μακάμπι στο Ισραήλ. Το έχουμε νιώσει στο πετσί μας πέρυσι στην Ισπανία. Είναι άδικο να έχει αυτή η μεγάλη ομάδα του ΠΑΟΚ τέτοια μεταχείριση και με τη βοήθεια του Θεού του εύχομαι να πάρει την πρόκριση στον αγώνα ρεβάνς».

Ο Κουβανός διαγώνιος του Παναθηναϊκού Φερνάντο Ερνάντεζ δήλωσε: «Θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στον κόσμο. Ήταν ένα καλό παιχνίδι αλλά μπορώ ατομικά να παίξω και καλύτερα. Μας πίεσε ο ΠΑΟΚ από το σερβίς του, είχαμε προβλήματα στην υποδοχή και στο να τελειώνουμε φάσεις. Ο κόουτς μας είπε να είμαστε ήρεμοι και να πιέσουμε στο μπλοκ-άμυνα. Προσπάθησα να πιέσω με τα σερβίς μου και ήρθε το θετικό αποτέλεσμα».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, άξιζαν τη νίκη γιατί έπαιξαν καλύτερα στο τέλος. Ήμασταν καλοί στα πρώτα 2 σετ, μετά δεν ξέρω μας βγήκε κάποια κούραση. Ήταν ένα ακόμα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 3-2 δεν αρνητικό ενόψει της ρεβάνς. Το να χάνεις 3-2 ή να κερδίζεις 3-2 είναι το ίδιο γιατί έτσι κι αλλιώς χρειαζόμαστε νίκη στην έδρα μας για την πρόκριση. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, εμείς ήμασταν καλοί στην αρχή μετά μας πίεσαν με το σερβίς και ο Ερνάντεζ ήταν ασταμάτητος. Δε βρήκαμε τρόπο να τον σταματήσουμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά… για ακόμη μια φορά μπράβο στον Παναθηναϊκό. Τους περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη για τη ρεβάνς».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2016-17 MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς: Με σούπερ Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έκανε ανατροπή και με τον ΠΑΟΚ νικώντας 3-2 σετ