11-01-2023

Παναθηναϊκός Α.Ο.: Νίκησε την Όριον στην Ολλανδία 3-1 και βλέπει 4αδα

Ο Παναθηναϊκός παρότι δυσκολεύτηκε στην Ολλανδία με τον Όριον κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ και να ανοίξει το δρόμο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ διαγράφοντας πορεία... σύγκρουσης με τον «αιώνιο» αντίπαλο του Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρέθηκε να χάνει με 1-0 μετά από το 1ο σετ θρίλερ, αλλά στη συνέχεια με καλή τακτική στο σερβίς εξαιρετικό μπλοκ και σταθερή υποδοχή πήρε τη νίκη.

Η ρεβάνς θα γίνει στο Μαρούσι στις 25 Ιανουαρίου. Εκεί ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ για να προκριθεί στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ Ευρώπης.

Ο Φερνάντο Ερνάντεζ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ καθοριστικοί ήταν και οι κεντρικοί Λούκας Ρανγκέλ με 12 πόντους (με 9/10 επιθέσεις και 3 μπλοκ) και Γιώργος Πετρέας με 10. Ντεμπούτο έκανε ο Μπρέντεν Σάντερ για το τριφύλλι, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να τον χρησιμοποιεί ως αλλαγή.

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ μέχρι το 18-20, η Όριον αντέδρασε και στο τέταρτο σετ μπολ της έκανε το 1-0 (27-25). Οι πράσινοι μέχρι τον 20ο πόντο είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ με 1-2 πόντους. Προηγήθηκαν 20-18 με μπλοκ άουτ του Φερνάντεζ. Ο Μπάσης έχασε το σερβίς (19-20) και ο Μακ Κλούσκεϊ με άσσο ισοφάρισε. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο. Ο Καϊσλασάλο έκανε το 24-23 για την Όριον. Μετά από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς και πόντους από Φράγκο, Καϊσλασάλο έγινε το 25-25 και οι Ολλανδοί έκλεισαν το σετ με τον Ντιεφενμπαχ 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι πράσινοι ήταν μπροστά σταθερά με τέσσερις πόντους (12-16, 17-21) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 1-1 σετ. Ο Σάντερ στο ντεμπούτο του έκανε μπλοκ στον Καϊσλασάλο ο οποίος στην επόμενη φάση μείωσε 23-24 και ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς για το 23-25 και το 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο εύκολο για τον Παναθηναϊκός, προηγήθηκε από νωρίς (3-8, 8-16) και παρόλο που η Όριον προσπάθησε να μειώσει, έγινε το 1-2 σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ έγινε και η πιο καθοριστική μάχη. Η Όριον με τον Άνταμ Γουάιτ πέρασε μπροστά 22-21. Ο Μακ Κλούσκεϊ έχασε το σερβίς (22-22) και ο Γίρι Κόβαρ με σερβίς έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού για το 23-22.  πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-21, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και στη συνέχεια με τα σερβίς του Κόβαρ χάλασε την υποχοδή των Ολλανδών. Ο Καϊσλασάλο κάρφωσε άουτ δίνοντας στον Παναθηναϊκό «δώρο» για το 22-23, ο Ερνάντεζ σε κόντρα επίθεση έκανε το 24-22 για τον Παναθηναϊκό και ο αγώνας τελείωσε με λάθος επίθεση του Τζούνιορ Έντσον για το 25-22 και το 3-1 σετ.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι της Όριον προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 21-25, 22-25) σε 114'

ΟΡΙΟΝ (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. - 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος):
Κόβαρ 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Πετρέας 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ . - 62% υπ. - 38% άριστες), Σάντερ (0/3επ.), Μπάσης, Κωστόπουλος.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο κόουτς Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι σήμερα έτσι ακριβώς όπως το περιμέναμε στην έδρα μιας ολλανδικής ομάδας. Αντιμετωπίσαμε μια καλή και έμπειρη ομάδα και καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Από εκεί και πέρα η πρόκριση δεν έχει κριθεί πάμε για τη νίκη στην έδρα μας για να περάσουμε στα ημιτελικά. Θέλω να πω για μια ακόμα φορά ευχαριστώ στον κόσμο μας που μας συμπαραστάθηκε και εδώ σήμερα όταν τους έχουμε δίπλα μας παίρνουμε δύναμη και έχω ξαναπεί ότι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είναι ένα στοιχείο του παιχνιδιού της ομάδας μας».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2016-17 MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Παναθηναϊκός Α.Ο.: Νίκησε την Όριον στην Ολλανδία 3-1 και βλέπει 4αδα