11-02-2023

Πάλι με τρεις ακραίους ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας 3-0 σετ

Download attachments:
Με τη σύνθεση ανάγκης των τριών ακραίων - λόγω της απουσίας του τραυματία Φερνάντο Ερνάντεζ - που όμως έχει εξελιχθεί σε επιτυχημένη συνταγή, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας 3-0 και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volley League.

Οι πράσινοι έχοντας πρωταγωνιστές το τρίδυμο των ακραίων Κοβάρ, Σάντερ και Φράγκο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στους 30 βαθμούς, έναντι 38 του Ολυμπιακού και 30 του ΠΑΟΚ που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε έτσι με τους καλύτερους οιωνούς στην τελική ευθεία για τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ την προσεχή Τετάρτη στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Άθλος Ορεστιάδας έμεινε στους 12 βαθμούς. Μπορεί να ηττήθηκε αλλά είδε τον Άριελ Άλμπο να κάνει πολύ καλό αγώνα και να κάνει τη διαφορά στην επίθεση και μαζί με τους Ριζόπουλο, Αλγκούλ ήταν κορυφαίοι. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου η ομάδα της Ορεστιάδας το πάλεψε μέχρι το 18-18 αλλά οι πράσινοι με το σερβίς και τους Κοβάρ, Ρανγκέλ έκαναν τη διαφορά και επικράτησαν.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αμφίρροπο με τον Άθλο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και τον Παναθηναϊκό να ανιχνεύει τη δυναμική του αντιπάλου του που στον Α γύρο τον είχε βάλει σε μπελάδες. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μόνο 10-8 με την επίθεση του Κοβάρ και το λάθος των φιλοξενούμενων. Με τον Ριζόπουλο σε κέφια ο Άθλος ισοφάρισε αρχικά 16-16 και μετά 18-18. Με επιθέσεις Κόβαρ και Ρανγκέλ (κόντρα) έγινε το 20-18, ενώ στο 21-19 ο Φράγκος και ο Κοβάρ έδωσαν ώθηση για σερί 3-0 κάνοντας το σκορ 24-19. Το σετ έκλεισε 25-22 με επίθεση του Φράγκου και αφού προηγουμένως Κασαμπαλής και Γκλαντσόουν είχαν μειώσει σε 24-22.

Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Γιάκομπσεν προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ, ενώ ο άσσος του Πετρέα έκανε το 8-4 και αργότερα με σερί 3-0 από Σάντερ και Φράγκο η διαφορά ανέβηκε στο +5 (13-8). Ο Άθλος μείωσε στο -2 (20-18) με τους Άλμπο, Γκλαντστόουν αλλά ο Κοβάρ και ο Φράγκος βρήκαν επιθετικά τις λύσεις και το σετ έκλεισε 25-22 με επίθεση του Σάντερ.

Στο 3ο σετ ο Άθλος παρέδωσε τα όπλα. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 5-1 με το σερβίς του Γιάκομπσεν. Ο Κοβάρ με άσσο έκανε το 10-5 και με σερί 5-0 από το σερβίς του Πετρέα η διαφορά εκτινάχθηκε στο +9 (20-11). Εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με την επίθεση πρώτου χρόνου του Ρανγκέλ για το 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βελώνης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-16) σε 82΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 15π. (14/20επ., 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.), Σάντερ 11 (10/18επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 33%αρ.), Πετρέας 6 (3/5επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/8επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/19επ., 67%υπ.) / Ζήσης (λ. - 46%υπ.), Μπάσης 1 (1 άσσος), Γεωργίου.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θεόδωρος Χουσίδης): Τσιουτσιουλούδης, Κασαμπαλής 1 (1/2επ.), Αλγκούλ 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Άλμπο 17 (16/25επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (5/15επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 11%αρ.), Γκένοφ 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 35%υπ., 3%αρ.) / Βελούδης (λ. - 53%υπ., 18%αρ.), Γκλαντσόουν 4 (2/3επ., 1 μπόκ), Τσολακίδης, Ιωαννίδης 2 (2/3επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είναι ένα ακόμη ένα παιχνίδι που όλοι οι παίκτες μας έπαιξαν καλά. Ο Άθλος όντως κυνηγάει τον κάθε πόντο, παίζει καλά και οργανωμένα».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Γίρι Κόβαρ δήλωσε: «Ήταν σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Να μη χάσουμε πολύ ενέργεια γιατί έχουμε και το ματς της Τετάρτης. Θεωρώ ότι κάναμε καλή δουλειά και πλεόν η προσοχή μας είναι το πολύ σημαντικό παιχνίδι της Τετάρτης».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Θεόδωρος Χουσίδης δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί. Ήμασταν καλοί σε υποδοχή και σέρβις αλλά η ποιότητα του Παναθηναϊκού στα κρίσιμα σημεία έκρινε τα δύο πρώτα σετ και το τρίτο. Για το ματς του Κυπέλλου είπε: Όταν φτάνεις στους ¨8» πάντα κοιτάς και λίγο παραπάνω. Το μεγάλο φαβορί είναι Παναθηναϊκός και η αποστολή μας είναι πάρα πολύ δύσκολη. Με την έδρα και τον κόσμο μας θεωρώ ότι θα είμαστε παραπάνω ανταγωνιστικοί σε σχέση με σήμερα και θα προσπαθήσουμε να προκριθούμε εμείς στην επόμενη φάση του Κυπέλλου».

Ο ακραίος και αρχηγός του Άθλου Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος δήλωσε: «Ξέραμε ότι θα είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι σήμερα. Ο Παναθηναϊκός είναι σε πολύ καλή κατάσταση, είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα. Το επίπεδό τους είναι πάρα πολύ υψηλό, έχουν αθλητές παγκοσμίου επιπέδου. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και σε ένα βαθμό το καταφέραμε αλλά δε μπορέσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Κοιτάμε τη συνέχεια, έχουμε να παίξουμε με τον Παναθηναϊκό και στο Κύπελλο».

* Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του μεγάλου σεισμού των 7,8 Ρίχτερ σε Συρία και Τουρκία.

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.