16-02-2023

Θρυλική ανατροπή του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο χρυσό σετ και πρόκριση στους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν ο Ολυμπιακός έκανε... θρυλική ανατροπή στο κλειστό του Αγίου Θωμά και με επίθεση διαρκείας όχι μόνο νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ημιτελικού αλλά και πήρε άνετα του χρυσό σετ με 15-6 κατακτώντας δίκαια την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του μετά το 1996 και το 2004.

Το πιο εντυπωσιακό είναι πως ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κρέμεται σε μία κλωστή όταν ο Παναθηναϊκός που ήθελε δύο σετ για την πρόκριση προηγήθηκε με 1-0 σετ και 24-23 και 25-24 στο 2ο σετ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός γύρισε το 2ο σετ και μετά την ισοφάριση και το 20-19 του 2ου σετ κυριάρχησε πλήρως και έφτασε δίκαια στη νίκη, Αν και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά και στην πίεση του σερβίς με την στατιστική να δείχνει απόλυτη ισορροπία ο Ολυμπιακός έκανε τη διαφορά στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης με ποσοστό 58% έναντι μόλις 35% του Παναθηναϊκού ο οποίος επηρεάστηκε από το διπλό σχήμα με ή χωρίς τον Ερνάντεζ.

Από τον Ολυμπιακό δεν υπήρχε παίκτης που να υστέρησε. Κορυφαία εμφάνιση όμως έκαναν οι Παγιένκ, Στερν, Iντάλγκο αλλά και Τράβιτσα που διόρθωσε πολλές «χαλασμένες» μπάλες από τη μέτρια υποδοχή. Ηταν ένας καταπληκτικός αγώνας ο οποίος όμως έγινε σε άδειες κερκίδες μετά τα επεισόδια που έγιναν το προηγούμενο βράδυ και που όπως αποδείχτηκε εκ του αποτελέσματος επηρέασαν τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός στους τελικούς θα αντιμετωπίσει την ισραηλινή Μακάμπι Γιαντίμ Τελ Αβίβ με πρώτο αγώνα στο Ισραήλ 8 Μαρτίου και ρεβάνς στην Ελλάδα στις 15 Μαρτίου.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε συνεχώς το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να καλύπτει τις διαφορές (10-7, 12-8) ισοφαρίζοντας 15-15 και προσπερνώντας για πρώτη φορά στο 17-18 (άουτ Κόβαρ). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοπορία για να φτάσουμε στο 21-22 που έγινε 25-22 με τον Ερνάντες να μπαίνει ως αλλαγή για το σερβίς και να χαλά την υποδοχή των ερυθρόλευκων.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι που δεν είχαν άλλα περιθώρια ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 7-9 για να φτάσουν στο 15-18 (άουτ επίθεση Σάντερ). Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ, ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή και με τα σερβίς του Πετρέα προηγήθηκε 19-18 για να ακολουθήσει ένα θρίλερ. Οι πράσινοι είχαν δυο σετ μπολ (24-23, 25-24) που τους έδιναν την πρόκριση, αλλά τα έσβησαν Ιντάλγκο και Στερν με τον Σλοβένο να διαμορφώνει το 25-26 και το σετ να τελειώνει με την κακή υποδοχή του Κόβαρ στο σερβός του Γκουστάβο.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό και πάλι να ξεκινά καλύτερα (5-8), αλλά να χάνει γρήγορα τη διαφορά (15-13) και τις ανατροπές να συνεχίζονται (16-18) με τον Κόβαρ να διαμορφώνει το 20-19 με άσο. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος του ΠΑΟ μέχει το 20-24 που διαμορφώθηκε από επιθέσεις του Ιντάλγκο και τα σερβίς του Στερν για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και ούτε η επιστροφή του Ερνάντες στο βασικό σχήμα (αντί Σάντερ) βοήθησε τον Παναθηναϊκό που και πάλι βρέθηκε να κυνηγά νωρίς στο σκορ (6-9) με τον Τράβιτσα να στέλνει τη διαφορά στο 11-16, για να φτάσουμε στο 17-25 και το χρυσό σετ.

Η πρόκριση πλέον κρίνονταν στους 15 πόντους με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα εντυπωσιακό 0-4 (κακές υποδοχές Κόβαρ και ένα μπλοκ στον Ερνάντες με τον Στερν στο σερβίς) για  πάρει ανάσα ο ΠΑΟ μειώνοντας σε 2-4 (άουτ Πάγενικ) και να ρίξει τη διαφορά στον πόντο με κόντρα επίθεση του Ερνάντες. Ο Ιντάλγκο ξεκόλλησε τους ερυθρόλευκους (3-5) και με δύο εξαρετικά σερβίς του Κουβανού η διαφορά πήγε πάλι στο +4 (3-7). Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο Τράβιτσα έπιασε ατομικό μπλοκ στον Ερνάντες. Ο Ιντάλγο συνέχισε να σερβίρει με απίστευτο τρόπο (3-9 Κουμεντάκης σε φρί μπολ, 3-10 μπλοκ Τράβιτσα σε Κόβαρ, 3-11 άσος) το σετ και η πρόκριση είχε κριθεί με τον επίλογο να γράφεται με το χαμένο σερβίς του Μπάση για το 6-15.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-27

3ο σετ: 5-8, 16-14, 20-21, 21-25

4ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 17-25

Χρυσό σετ: 3-5, 3-10, 4-12, 6-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), Χρυσό σετ: 06-15 σε 131'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. - 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. - 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. - 40% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι πως ο Ολυμπιακός ανέβασε την ποιότητά του, μας δυσκόλεψε το σερβίς του και έτσι μας έβγαλε εκτός ρυθμού και κέρδισε. Δώσαμε ένα σκληρό παιχνίδι και το χάσαμε. Δεν παρασύρθηκε το μυαλό κανενός για σήμερα παρά τη νίκη που κάναμε στο Ρέντη. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι από τον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς υπαιτιότητα της ομάδας και των οπαδών του έγινε αυτό το πράγμα χθες χωρίς λόγο. Αυτό που έχουμε είναι πως όλοι ενωμένοι φέραμε τον Παναθηναϊκό εδώ, θα το συνεχίσουμε, έτσι όπως δώσαμε έναν Δεκέμβρη μια υπόσχεση σε ένα παγκάκι στην Κωνσταντινούπολη, ο Παναθηναϊκός θα φτάσει σε έναν ευρωπαϊκό τελικό και θα τον κατακτήσει».

O Κουβανός ακραίος του Ολυμπιακού Σαλβαντόρ Ιντάλγκο τόνισε: «Είχαμε μελετήσει πολύ τον Παναθηναϊκό. Όταν χάσαμε το πρώτο σετ είπαμε πως δεν έχουμε κάτι να χάσουμε, παίξαμε καλά σε όλους τους τομείς. Δείξαμε πως είμαστε η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα, σήμερα παίξαμε εκπληκτικά όλοι. Θέλω να πω συγγνώμη σε όσους ήταν εδώ χθες και τα όσα έγιναν. Ένιωσα άσχημα για όσους πληγώθηκαν και δε μπορούσαν να αναπνεύσουμε, λυπάμαι πολύ για όσα έγιναν και που δεν έγινε χθες το ματς. Μας δόθηκε η ευκαιρία να παίξουμε σήμερα, πήραμε τη νίκη και είμαι περήφανος για την ομάδα μου».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε: «Ήταν μία μεγάλη νίκη, είμαι περήφανος για τα παιδιά. Ο Παναθηναϊκός είναι μία μεγάλη ομάδα και έπαιξε πολύ καλά όλη τη σεζόν, λυπάμαι που δεν έγινε με κόσμο για να διαφημίσουμε το σπορ. Εμείς δεν είχαμε κάτι να χάσουμε, τα δώσαμε όλα παλέψαμε κάθε πόντο για να κερδίσουμε. Θέλω να το ευυχαριστηθώ και μετά να δούμε τη Μακάμπι μετά».