15-02-2014

Ο Παμβοχαϊκός πολύτιμο 3-2 στη Σύρο επί του Φοίνικα (φωτό)

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών ο Παμβοχαϊκός νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 σετ και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς για την παραμονή του στην Volleyleague ΟΠΑΠ. Αντίθετα, ο Φοίνικας που προηγήθηκε 2-1 σετ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα και την έδρα και έχασε ευκαιρία να περάσει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την ήττα του Εθνικού από τον Παναθηναϊκό.
Οι απουσίες των Πελεκούδα και Γιάνουσεκ (ενοχλήσεις στον ώμο) σε συνδυασμό με τα γνωστά προβλήματα στην υποδοχή δεν επέτρεψαν στον Φοίνικα να πάρει τη νίκη.

Από την άλλη ο Παμβοχαϊκός πιστοποίησε την ανοδική του πορεία και μ' έναν εκπληκτικό Ντόκιτς πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τα πλέι-άουτ.

Ο Σέρβος διαγώνιος ήταν εξαιρετικός απέναντι στην παλιά του ομάδα (σεζόν 2011-2012), γνωρίζοντας την αποθέωση πριν από την έναρξη του αγώνα, ενώ και ο ίδιος ζήτησε συγγνώμη από τους φιλάθλους του Φοίνικα για το πικρό... ποτήρι που τους κέρασε.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι που τα σερβίς του Κανέλλου και του Ντόκιτς έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Καζάζη (από 12-13 σε 14-20) και παρά την υπερπροσπάθεια του Τσας σε σερβίς και επίθεση (22-23) άντεξε και πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ ο κορυφαίος του Φοίνικα Τσας με το φαρμακερό σερβίς του έδωσε σημαντική διαφορά στο Φοίνικα από το ξεκίνημα (10-3) και το σετ φάνηκε να τελειώνει οριστικά όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (18-8). Κανέλλος και Ντόκιτς και πάλι από το σερβίς έριξαν τη διαφορά (21-19), αλλά κάποια λάθη στο φινάλε δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν μια επική ανατροπή.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι που ο συνήθης... ύποπτος Τσας έδωσε μία μικρή διαφορά στους γηπεδούχους (21-18) και τα καθοριστικά μπλοκ των Τερζή και Λάππα στο φινάλε έδωσαν στο Φοίνικα το προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάρισε και έχει σταθερά ένα προβάδισμα 2 πόντων μέχρι που ο Λάππας (μπλοκ στον Ντόκιτς και δύσκολη κόντρα επίθεση) έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (17-16). Όμως, η ζημιά για την ομάδα του Ανδρεόπουλου έγινε και πάλι στην υποδοχή, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Ποτότσνικ (20-22 από 20-19) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν αρχικά το προβάδισμα (3-1 με μπλοκ Τερζή στον Κουζούνη), ο Ντόκιτς με άσο επανέφερε την ισορροπία (4-4) και τα σερβίς του Κράουζε έβαλαν την ομάδα του Βραχατίου σε θέση οδηγού (7-9 από 7-6), προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 24-26
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-22
4ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 21-25
5ο σετ: 5-4, 8-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικας προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 13 άσσους, 65 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 25-22, 21-25, 12-15)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσας 26 (22/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 20 (17/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ - 21% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ, 2 μπλοκ, 48% υπ - 12% άριστες), Σφενδυλάκης 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 63% υπ - 47% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάης): Κράουσε 6 (4/7 επ, 2 άσσοι), Ποτότσνικ 15 (13/25 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 32% άριστες), Παναγιώτης Παπαδόπουλος 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Ντόκιτς 27 (22/42 επ, 5 άσσοι), Κανέλλος 14 (11/19 επ, 3 άσσοι), Χρήστος Παπαδόπουλος 8 (4/9 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 46% άριστες), Δρόγκαρης, Μάρκου.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι σε μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιουργούν πάντα οι φίλαθλοι του Φοίνικα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που άντεξαν στην πίεση του αντιπάλου και των φιλάθλων με αποτέλεσμα να πάρουμε μία πολύ σημαντική νίκη. Είμαστε αρκετά καλά το τελευταίο διάστημα και αυτό έχει αρχίσει να φαίνεται και στο γήπεδο. Πιστεύω όμως ότι μπορούμε να πάμε ακόμα καλύτερα για να μπορέσουμε να αποφύγουμε τις περιπέτειες στο τέλος της σεζόν».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Δεδομένων των συνθηκών που υπήρχαν στην ομάδα πιστεύω ότι πάλεψαν για το καλύτερο. Κάποια λάθη σε καθοριστικά σημεία, αλλά και το εξαιρετικό σερβίς του Παμβοχαϊκού που μας χάλασε την υποδοχή ήταν τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά. Μας πόνεσε η ήττα, πρέπει να το αφήσουμε πίσω και να συγκεντρωθούμε στο επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Βλέπουμε ότι κάθε εβδομάδα σημειώνονται απίστευτα αποτελέσματα και αυτό αποδεικνύει πόσο δύσκολο και αμφίρροπο είναι το φετινό πρωτάθλημα».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Θάνος Τερζής τόνισε: «Είμαστε άξιοι της μοίρας μας... Είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο κάναμε πολλά λάθη και δεν μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη. Σίγουρα οι απουσίες που είχαμε έπαιξαν το ρόλο τους, αλλά δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά ώστε στο επόμενο παιχνίδι να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2017-18 MVP Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός Ο Παμβοχαϊκός πολύτιμο 3-2 στη Σύρο επί του Φοίνικα (φωτό)