07-10-2022

A.O.Φοίνικας ΟΝΕΧ: Φιλική απάντηση στον Ολυμπιακό με νίκη 3-1

Νικητής με 3-1 στο δεύτερο φιλικό κόντρα στον Ολυμπιακό αναδείχθηκε ο Φοίνικας Σύρου ONEX σε ένα παιχνίδι αρκετά διαφορετικό από το χθεσινό. Οι δύο προπονητές έκαναν ευρεία χρήση του ρόστερ τους, σε ένα παιχνίδι που παρά τον φιλικό του χαρακτήρα ήταν ιδιαιτέρως παθιασμένο και πραγματοποιήθηκε μπροστά στο ένθερμο κοινό της Σύρου.

Στη διάρκεια του αγώνα χρησιμοποιήθηκαν πολλά σχήματα και για τις δύο ομάδες ενώ φάνηκε πως στη διάρκειά του παίκτες και επιτελεία διασκέδασαν πολύ. Τις παραστάσεις βέβαια έκλεψε το ακαταμάχητο δίδυμο των Κουβανών Ιερεζουέλο για τους γηπεδούχους και Ιντάλγκο για τους φιλοξενούμενους (με γερμανική υπηκοότητα), οι οποίοι δεν σταμάτησαν να “διαξιφίζονται” εν είδει πλάκας.

Παπαλεξίου με 5 μπλοκ και 14 πόντους συνολικά, Τζούριτς που έπαιξε ως διαγώνιος από τα μισά του παιχνιδιού και Φρομ με φοβερές άμυνες, ήταν οι κορυφαίοι του Φοίνικα απόψε.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε πόντο πόντο αλλά μετά το 7-5 από τον Φρομ ο Φοίνικας πάτησε γκάζι. Ο Μιχάλοβιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 13-8 και στη συνέχεια το προβάδισμα διευρύνθηκε με τον Τζούριτς στο 17-9. Οι φιλοξενούμενοι με τον Τράβιτσα στο σερβίς πίεσαν στην υποδοχή και μείωσαν τη διαφορά στο 20-17. Και πάλι ο διαγώνιος του Φοίνικα “ξεκόλλησε” το σκορ για το 21-17, ο Ιερεζουέλο με άσσο έγραψε το 23-18 και με σερβίς στο φιλέ του Ζουπάνι έγινε το 25-21.

Ο Φοίνικας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ και με δύο πόντους του Παπαλεξίου έκανε το 8-5. Οι ομάδες είχαν αρκετά χαμένα σερβίς στο σετ αυτό, γεγονός που δεν βοήθησε στον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ δεν έλειψαν και οι διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή και από τις δύο πλευρές. Αναφορικά με το σκορ, ο Τζούριτς με φοβερό πλασέ έκανε το 12-8 και ο Παπαλεξίου με δύο μπλοκ το 19-15. Η άμυνα των γηπεδούχων πιέστηκε όμως όταν στη θέση του σερβίς μπήκε ο Στερν ο οποίος με άσσο έκανε το 22-19, δίνοντας αυτοπεποίθηση στον Ολυμπιακό, που στο σετ αυτό έπαιξε με τον Πετσιά πασαδόρο. Έτσι από το 24-24 δύο άσσοι του Ιντάλγκο έφεραν τους φιλοξενούμενους στην ισοφάριση με 26-24.

Ο Δημήτρης Καζάζης φρέσκαρε το σχήμα στο επόμενο σετ παίζοντας με τον Τζούριτς διαγώνιο και τους Γαλιώτο, Χαραλαμπίδη, Ρουμελιωτάκη και Σωνάκη. Και ο Τζουλιάνι όμως συνέχισε τις αλλαγές με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει πιο ελεύθερο χωρίς κάποια ομάδα να πάρει προβάδισμα πάνω από δύο πόντους μέχρι και το τέλος. Πότε ο Φοίνικας κυρίως με Παπαλεξίου και Τζούριτς και πότε ο Ολυμπιακός με Ζουπάνι και Χανδρινό έπαιρναν βραχεία κεφαλή, ενώ οι εντυπωσιακές άμυνες προσέφεραν φάσεις διαρκείας. Με το σκορ στο 24-24 ο Φρομ με πάιπ έφερε μπροστά τον Φοίνικα και με λάθος των ερυθρόλευκων έγινε το 26-24.

Οι φιλοξενούμενοι με τρεις επιθέσεις του Ιντάλγκο έφτασαν στο 5-3, η ισοφάριση ήρθε για τον Φοίνικα με πάιπ του Ρουμελιωτάκη στο 6-6 και μέχρι το 11-11 οι ομάδες πορεύτηκαν χέρι χέρι. Δύο άσσοι του Ζουπάνι έκαναν το 12-15 αλλά ο γερμανός ακραίος του Φοίνικα βγήκε στην αντεπίθεση για άσσο ισοφάρισης στο 17-17. Οι αποφάσεις του διαιτητή και σε αυτό το σετ υπήρξαν αμφιλεγόμενες με πολλά παράπονα από τον Φοίνικα, στο τέλος όμως και με το σκορ στο 24-23 ο Δημήτρης Τζούριτς έβαλε τη σφραγίδα του για το 3-1.

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 24-26

3ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 26-24

4ο σετ: 7-8, 13-16, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 12 άσσοι, 9 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 24-26, 26-24, 25-23) σε 121΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 13 (11/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαλεξίου 14 (9/16 επ., 5 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (3/4επ.), Ιερεζουέλο 4 (2/4επ., 2 άσσοι), Κλίνκενμπεργκ 1 (1/7επ., 50% υπ., 38% άρ.), Τζούριτς 10 (8/13επ., 2 μπλοκ), Φρομ 13 (11/23επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ., 47%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 31%υπ., 31%άρ.), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 62%υπ., 50%άρ.), Μάντζιος, Σωνάκης (50%υπ., 50%άρ.), Μανωλάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Στερν 2 (2 άσσοι), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 30% υπ.-20% άρ.), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (12/30 επ., 4 άσσοι, 69%υπ. – 62% άρ.) / Δαλακούρας (λ., 59% υπ.-44% άρ.), Ζουπάνι 20 (14/32επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (4/7επ., 3 μπλοκ), Χανδρινός 7 (7/15 επ., 74% υπ.-52% άρ.), Πετσιάς 4 (2/2επ., 2 μπλοκ).

Από το Γραφείο Τύπου του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Α.Ο.Φοίνικας Σύρου A.O.Φοίνικας ΟΝΕΧ: Φιλική απάντηση στον Ολυμπιακό με νίκη 3-1