29-10-2022

Νέο τρίποντο η Κηφισιά νίκησε και τον ΟΦΗ 3-0 και συνεχίζει χωρίς απώλειες

Με όπλο το μπλοκ, κορυφαίους τους Τσάιβερς, Μορέιρα και πρώτο σκόρερ τον Οκοσάνοβιτς που πέτυχε 18 πόντους η Κηφισιά νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ για την 2η αγωνιστική και με 6 βαθμούς και χωρίς απώλεια σετ είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σύγκριση με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Παναθηναϊκό, πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο έμεινε πολύ πίσω στο σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 1ο σετ το 18-5 έγινε 18-19 αλλά η Κηφισιά με καλό σερβίς από τον Τσάιβιτς και λάθη των κρητικών πήρε το σετ. Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε 21-20 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα διότι η Κηφισιά ήταν πιο αποτελεσματική και πιο οργανωμένη στο παιχνίδι της και στην πίεση ελιχε σωστές αντιδράσεις.

Στο πρώτο σετ του αγώνα τα καλά σερβίς του Οκοσάνοβιτς πίεσαν την υποδοχή του ΟΦΗ και η Κηφισιά προηγήθηκε 4-1. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 5-5 βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ, όμως ξανά το σερβίς των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά βάζοντας την Κηφισιά μπροστά με 10-6.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να «πατάνε» καλύτερα και έφτασαν στα μισά του σετ με «αέρα» τεσσάρων πόντων» 13-9 μετά από λάθος του Σικούκου. Οι Κρητικοί έβγαλαν αντίδραση και με κόντρα του Τζάρβις πλησίασαν 14-12. Στη συνέχεια η 2 ομάδες κράτησαν το side out με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά 17-15. Οι φιλοξενούμενοι κερδίζοντας «μάχες» στο φιλέ πήραν συνεχόμενους πόντους προσπερνώντας 19-18.

Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και με μπλοκ του Ρικάρντο στον Τζάρβις ανέκτησε το προβάδισμα 22-21, ενώ με τυχερό άσο του Τσέιβερς πήγε στο +2, 23-21. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από επίθεση του Οκοσάνοβιτς και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-22 μετά από υπέρβαση στο φιλέ από τον Ανταμί.

Η Κηφισιά στο 2ο σετ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 όμως με τον Φιλιππακόπουλο σε σερβίς πήρε 5 συνεχόμενους πόντους προσπερνώντας 5-2. Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του και με μπλοκ του Βαϊόπουλου μείωσε 7-6, όμως το πανέξυπνο πλασέ του Στιβαχτή έφερε τη Κηφισιά στο 8-6. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι αδράνειες των «κυανόλευκων» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να μπουν μπροστά στο σκορ 9-8.

Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη αφυπνίστηκαν μετά το τάιμ άουτ και με σερί πόντους ανέκτησαν το προβάδισμα 11-9. Το σετ συνέχισε να προσφέρει συγκινήσεις στους φιλάθλους με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα στο Ζηρίνειο. Ο ΟΦΗ με κόντρα του Τζάρβις επέστρεψε  ισοφαρίζοντας 15-15. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα φτάνοντας μαζί στο 21-21. Καθοριστική για την έκβαση του σετ ήταν η αλλαγή του Κώστα Χριστοφιδέλη βάζοντας για το σερβίς τον νεαρό Δραβοπουλο στη θέση του Οκοσάνοβιτς. Ο Δραβόπουλος χάλασε την υποδοχή των Κρητικών και η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο ΟΦΗ έμεινε ζωντανός με τον Αμπράο, η Κηφισιά έκλεισε το σετ 25-23 με επίθεση του Σέρβου διαγώνιου της.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 3ο σετ και με «όπλο» το μπλοκ προηγήθηκε 4-1. Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» στην καλύτερη φάση του αγώνα πήγαν τη διαφορά στο +4, 6-2 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς. Μάλιστα η Κηφισιά με επίθεση του Μαϊκόν πήρε σοβαρό προβάδισμα 8-3. Οι φιλοξενούμενοι «ανέβασαν στροφές» και με τον Χήρα στο σερβίς και δυνατό μπλοκ μείωσαν 8-6.

Ο Τσέιβερς έβγαλε από τη δύσκολη περιστροφή την Κηφισιά και στη συνέχεια τα λάθη των Τζάρβις και Σικούκου την έφεραν ξανά στο +5 (11-6). Οι γηπεδούχοι δεν «κοίταξαν πίσω» έφτασαν στο νταμπλ σκορ 16-8 μετά από μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και κόντρα του Τσέιβερς και τελικά έκλεισαν το σετ με 25-16 με επίθεση του Τσέιβερς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κατσιάρας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 25-16) σε 80΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18π. (17/29επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ρικάρντο 4 (3/10επ., 1 μπλοκ, 79%υπ., 29%αρ.), Φιλιππακόπουλος 5 (3/6επ., 2 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/8επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τσάιβερς 14 (10/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοντοστάθης (λ. - 54%υπ., 24%αρ.), Σιημήτρας, Δραβόπουλος, Σπηλιώτης, Οικονομόπουλος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 11π. (9/16επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 18%αρ.), Χήρας 3 (3/9επ.), Σικούκου 9 (7/20επ., 2 μπλοκ), Αντάμι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαΐόπουλος 7 (6/10επ. 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 7 (7/16επ., 56%υπ., 33%αρ.) / Αραμπόπουλος (λ. - 67%υπ., 20%αρ.), Τσαλικιάν, Καφαντάρης, Δαρίδης (λ).

Ο προπονητής του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: "Το πρώτο ζητούμενο ήταν να νικήσουμε και το πετύχαμε απέναντι στον ΟΦΗ. Παίξαμε σχετικά καλό βόλεϊ σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα. Παρόλα αυτά σε αρκετά σημεία κάναμε αβίαστα λάθη, χαρίζοντας σχεδόν ένα σετ από λάθος επιθέσεις και σερβίς. Με προβληματίζει η επιπολαιότητα που δείξαμε. Πρέπει να μάθουμε ακόμα και στη δύσκολη ημέρα μας να παίζουμε ως μέλη μίας ομάδας. Θα δουλέψουμε ακόμα περισσότερο στην προπόνηση έτσι ώστε να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι από παιχνίδι σε παιχνίδι. Το παιχνίδι απόψε θεωρώ ότι κρίθηκε στο side out το οποίο κρατήσαμε ψηλά, ενώ σε κάποια κρίσιμα σημεία ακολουθήσαμε την τακτική μας και ήμασταν αποτελεσματικοί. Είναι σημαντικό ότι αρχίσαμε το πρωτάθλημα με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Είμαστε μία νέα ομάδα που θέλει χρόνο για να δείξει πρόοδο".

Ο Κόρεϊ Τσέιβερς της Κηφισιάς δήλωσε: "Ξεκινήσαμε κάπως νωχελικά όμως πόντο με τον πόντο ανεβάζαμε την απόδοση μας και τελικά πήραμε τη νίκη με 3-0. Είμαστε μία νέα ομάδα και παιχνίδι με παιχνίδι βελτιώνουμε τη χημεία μας. Δουλεύουμε σκληρά στην προπόνηση με στόχο σε κάθε παιχνίδι να είμαστε ανταγωνιστικοί".

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: "Αν και δεν πιάσαμε καλή απόδοση στο 1ο και στο 2ο σετ μέχρι και τον 20ο πόντο ήμασταν μπροστά. Κάναμε 7 μπρέικ πόιντ στο 1ο σετ, 5 στο δεύτερο και ήμασταν μέσα στη διεκδίκηση. Κάποια λάθη τακτικής, ειδικά ένα μπλοκ στο δεύτερο σετ μας στοίχισαν. Τα κρούσματα κορωνοϊου επηρέασαν την ομάδα καθώς ο πασαδόρος και ο διαγώνιος κάνανε μόλις μία προπόνηση μετά από 10 ημέρες, ενώ είχαμε και την απουσία του Τσαδήμα. Πιστεύω πολύ στην ομάδα και σύντομα θα δείξει το πραγματικό της πρόσωπο. Απόψε θέλαμε κάτι περισσότερο αλλά δεν τα καταφέραμε".

Ο κεντρικός του ΟΦΗ Βαγγέλης Βαϊόπουλος δήλωσε: "Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια τους. Σίγουρα, αυτή τη στιγμή η Κηφισιά είναι μία ταχύτητα πάνω από εμάς. Απόψε ήταν η πρώτη φορά που παίξαμε σχεδόν ολόκληρη η ομάδα. Κάναμε την προσπάθεια μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να παρουσιαστούμε όσο ανταγωνιστικοί θέλουμε. Όλοι μας μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα πράγματα στο γήπεδο. Δεν μας αγχώνει η ήττα και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας".