19-11-2022

Γίγαντας με Νανόπουλο ο Μίλων νίκησε τον ΟΦΗ 3-1 και είναι στην 3η θέση

Την τρίτη του νίκη πανηγύρισε ο Μίλωνας και μάλιστα στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ που έγινε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και μεταδόθηκε από τη Δημόσια Τηλεόραση.

Με πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που σημείωσε 30 πόντους, κορυφαίους τους Μολίνα, Ανδρεάδη και "γκεστ σταρ" τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που μπήκε στη θέση του Εφραιμίδη από την αρχή του 3ου σετ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε δίκαια και φιγουράρει μαζί με τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ άργησε να μπει στον αγώνα, μείωσε σε 2-1 σετ αλλά βρήκε το... μπέλα του από τον νεαρό Νανόπουλο ο οποίος με την υποδοχή του, τις επιθέσεις και το σερβίς του έδωσε τις λύσεις που χρειάζονταν οι Μίλωνας για να πάρει το υπερπολύτιμο τρίποντο. Από τον ΟΦΗ ο Τζάρβιτς ήταν "διπρόσωπος" με καλή υποδοχή αλλά κακή επίθεση και ο Σικουκου με τον Αμπράο δεν είχαν λύσεις στο κρίσιμο 4ο σετ που η ομάδα ήθελε ένα πουσάρισμα για να πάει το ματς στο τάι μπρέικ.

O Mίλων μπήκε αποφασιστικός και διαβασμένος στο 1ο σετ μπλοκάροντας τα ατού του ΟΦΗ. Με τον Γιορντάνοφ και τον Εφραιμίδη να είναι φουριόζοι είχε τον εύκολο πόντο και η διαφορά του +3 έγινε στο 12-9. Ο ΟΦΗ απάντησε με τους Σικούκου, Βαϊόπουλο και Αμπράι και όχι μόνο ισοφάρισε 17-17 αλλά και προσπέρασε 22-21 ύστερα από κλειστό ματς πόντο πόντο. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 22-22, ο Αντάμι έκανε λάθος (23-22) αλλά ο Αμπράο έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (23-23). Ο Αμπράο έχασε το φλοτ σέρβις (24-23) και ο Τζάρβιτς με κακή επίθεση έκανε δώρο στο Μίλωνα το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ, κλειστό ματς αλλά με τον ΟΦΗ να κάνει το λάθος παραπάνω απέναντι στην πίεση του Μίλωνα. Οι κρητικοί προηγήθηκαν 11-9 με το λάθος του Εφραιμίδη και έκαναν και το 15-12 με τον εξαιρετικό Σικούκου. Το προβάδισμα του ΟΦΗ κράτησε μέχρι το 19-17. Ο Χήρας έχασε πάλι σερβίς για τον ΟΦΗ, ο Ανδρεάδης ισοφάρισε (19-19) και ο Δημητούλης που είχε μπει αλλαγή στον Θεοδόση έκανε με άσσο το 20-19. Ακολουθησαν μάχες στο φιλέ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε 23-22 με τον Βαϊόπουλο και με το χαμένο σερβίς του Μολίνα έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση (23-24). Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε (24-24), ο Σικούκου έκανε λάθος επίθεση (25-24) αλλά ισοφάρισε με νέα προσπάθεια 25-25. Με δύο εξαιρετικές επιθέσεις από Μολίνα και Γιορντάνοφ ο Μίλωνας έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Με τον αέρα του 2-0 σετ και με τον Νανόπουλο να μπαίνει αλλαγή και να κάνει πάρτι στο σερβίς (πήρε δύο συνεχόμενους άσσους για το 9-6) ο Μίλωνας κάλπαζε για το 3-0 αλλά λογάριασε χωρίς τον ΟΦΗ. Ο Μίλων όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα αλλά με το μπλοκ του Ανδρεάδη έκανε το 23-19 και ήθελε δύο πόντους για να τελειώσει το ματς. Ο Σικούκου μείωσε σε 23-20, ο Χήρας πήγε στο σερβίς και με φλοτ διέλυσε την υποδοχή του Μίλωνα. Μοιραία ο Γιορντάνοφ έπεφτε πάνω σε οργανωμένο μπλοκ και μετά από 4 μπλοκ από Βαϊόπουλο, Τζάρβις και Αντάμι και συνολοικό σερί 6-0 ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή και το 25-23 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Μέχρι τα μισά του 4ου σετ και συγκεκριμένα μέχρι το 14-14 έγινε το απόλυτο ντέρμπι με κλειστό σκορ και ράλι πόντο πόντο. Ο Νανόπουλος με επίθεση, ο Γιορντάνοφ με μπλοκ στον Σικούκου και νέα επίθεση από τον Νανόπουλο έδωσαν στον Μίλωνα αέρα τριών πόντων 17-14 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Με σερί μπλοκ και δύο άσσους από το Μολίνα στο φινάλε έκλεισε το σετ 25-18 και ο Μίλων πήρε τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καλιγέρη

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 27-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 23-25

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 7 μπλοκ, 64 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσοι, 12 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 27-25, 23-25, 25-18) σε 121΄.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 4π. (3/10επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 11 (10/12επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (29/49επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 19 (16/29επ, 3 άσσοι, 73%υπ., 46%αρ.), Εφραιμίδης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 50%αρ.), Χερ 3 (3 μπλοκ) / Χανδρινός λ. (79%υπ., 50%αρ.), Νανόπουλος 7 (5/10επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 55%αρ.), Δημητούλης 1 (1 άσσος).

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 4π. (2/21επ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 51%αρ.), Χήρας 8 (4/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ.), Σικούκου 16 (15/34επ., 1 μπλοκ), Αντάμι 2 (0/2επ., 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 14 (14/23επ., 60%υπ., 35%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 53%υπ., 24%αρ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: "Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, ήταν ανταγωνιστικός και παίξαμε ένα ωραίο παιχνίδι που το χάρηκε ο κόσμος που το είδε από την τηλεόραση. Επρεπε να νικήσουμε πιο εύκολα, πιο γρήγορα, δεν το κάναμε αλλά στο 4ο σετ δείξαμε χαρακτήρα και αυτό με ευχαριστεί. Η επιτυχία αυτή της ομάδας είναι ότι έπαιζε με τον 17χρονο Νανόπουλο και τον 19χρονο Θεοδόση. Και μην ξεχνάμε τον Χανδρινό που είναι 20 ετών αλλά για μας είναι πλέον παλιός. Και δεν είχαν μόνο παρουσία αλλά έπαιξαν πολύ καλά και νίκησαν μία καλή και έμπειρη ομάδα όπως ο ΟΦΗ. Αυτή είναι η φιλοσοφία της ομάδας. Θέλουν δουλειά ακόμα τα παιδιά για να είναι σταθεροί σε όλη τη χρονιά αλλά για αυτό είμαστε εδώ. Το δουλεύουμε, το παλεύουμε, όλοι δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους στις προπονήσεις και προχωράμε".

Ο 17χρονος ακραίος του Μίλωνα Αλέξανδρος Νανόπουλος δήλωσε: "Είμαι υποχρεωμένος όποτε με πετάει μέσα ο προπονητής μου να είμαι έτοιμος και να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου. Δε μπορώ να σας πω πως δεν το περίμενα. Μπήκα στον αγώνα για να δώσω ότι μπορώ ώστε να νικήσει η ομάδα μου. Δεν θα έλεγα πως είχα άγχος. Θα έλεγα πως είχα δημιουργικό άγχος αλλά όλα καλά".

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας είπε: "Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας είπε: "Κάποια λάθη στα τελειώματα των δυο πρώτων σετ μας κόστισαν ακριβά. Μας κόστισαν τα δύο πρώτα σετ. Ειδικά στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά και έπρεπε να το πάρουμε. Πήραμε ανέλπιστα το τρίτο, γιατί ήμασταν πίσω 23-19 και κάναμε ένα συνολικό σερί 6-0. Παίξαμε καλά μπλοκ άμυνα. Είμαι ευχαριστημένος επιθετικά απο τον Σικούκου και τον Αμπράο, αλλά όχι απο τον Τζάρβις επιθετικά. Ο Τζάρβις έκανε λάθη σε εύκολες επιθέσεις. Τον περιμένουμε πολύ καλύτερο. Πρέπει να δουλέψουμε σε εύκολες καταστάσεις που κάναμε λάθη, όπως τα σερβίς του Νανόπουλου. Αυτό μας ρίχνει πολύ σαν ομάδα. Συγχαρητήρια στον Μίλωνα και στον Σάκη Ψάρρα για την επιτυχία και την ομάδα που έχει φτιάξει».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Μίλων ΑΟΝΣ Γίγαντας με Νανόπουλο ο Μίλων νίκησε τον ΟΦΗ 3-1 και είναι στην 3η θέση