17-12-2022

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Ο.Φ.Η.

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός φεύγει με το τρίποντο από τη Κρήτη, επικρατώντας του Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ. Βασικός διαγώνιος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε ο Ζουπάνης που πήρε τη θέση του Στερν. Ολα κρίθηκαβν στο 9-9 του 3ου σετ όπου ο Ολυμπιακός έκανε σερί 11-0 για το 20-9.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 21 στο πρωτάθλημα μετά από 8 αγωνιστικές και βρίσκονται στη κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός είχε ισχύ στο σερβίς που του απέφερε 10 άσσους. Ο Παγιένκ και ο Δαλακούρας έκαναν τη διαφορά ενώ 8 πόντους πήρε ο Τράβιτσα.

Ο ΟΦΗ για δύο σετ ήταν ανταγωνιστικός, προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά δεν είχε συνέχεια και σταδιακά έχασε την ενέργεια του. Ο Αντάμι, ο Βαϊόπουλος ήταν κορυφαίοι από τον ΟΦΗ και επιθετικά στο 1ο σετ τη διαφορά έκαναν Σικούκου, Τζάρβις.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά και με την τακτική του στο σερβίς αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό. Με τον Τζάρβιτς ξέφυγε 6-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε 12-11 με Δαλακούρα, Ιντάλγκο αλλά ο ΟΦΗ ήταν αποφασισμένος. Με Σικούκου, Αμπράο, Βαϊόπουλο έκανε σερί 3-0 για το 16-12. Ο Ολυμπιακός ήταν έξω από τα νερά του στην υποδοχή και με τον Αντάμι να κερδίζει άσσο και τους Σικούκου, Βαϊόπουλο αύξησε τη διαφορά στο 19-13. Οι κρητικοί στο καλύτερο ίσως σετ τους στο πρωτάθλημα κράτησαν τη διαφορά κατάφεραν να κλείσουν το σετ 25-21 με επίθεση του Αμπράο.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο πρώτο μισό του 2ου σετ όπου και πάλι ο ΟΦΗ ξέφυγε 7-4 με τον Αντάμι. Ο Ολυμπιακός μπροστά στο ενδεχόμενο να έχει απώλειες στην Κρήτη ανασκουμπώθηκε στην υποδοχή αλλά και στο σερβίς του. Με τον άσσο του Τράβιτσα μείωσε 7-7 και ισοφάρισε 9-9 με τον Χανδρινό. Με το λάθος του Τζάρβιτς και τον άσσο του Παγιένκ ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά 14-12. Με νύχια και με δόντια κράτησε τη διαφορά και την αύξησε στο +5 (24-19) μετά από σερί 3-0 που ήρθε από δύο πόντους του Ζουπάνι και άσσο του Τράβιτσα. Ο Αντάμι με άσσο μείωσε 21-24 αλλά ο Ζουπάνης έκανε το 25-21 για το 1-1 σετ.

Ο αγώνας τελείωσε στο 9-9 του 3ου σετ. Μέχρι εκεί ο ΟΦΗ όχι μόνο το πάλευε αλλά ήταν και μπροστά πάλι με 8-4 μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ με το σερβίς του Παγιένκ για σερί 5-0 και το 9-8 για τον Ολυμπιακό. Ο Γκόνας ισοφάρισε 9-9 και από εκεί και πέρα έγινε το μεγαλύτερο σερί στο εφετινό πρωτάθλημα. Με τον Τράβιτσα να σημειώνει 4 σερί άσσους και να διαλύει την υποδοχή των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός έκανε σερί 11-0 για το 20-9 και το σετ έκλεισε 25-13 με το χαμένο σερβίς του Τζάρβις

Μετά το 11-0 ο Ολυμπιακός πήρε φόρα ενώ ο ΟΦΗ αποδιοργανώθηκε. Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-1 με Χανδρινό και Δλακούρα. Με νέο σερί 4-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-11 για νταμπλ σκορ και μετά από δύο λάθη του Αμπράο έκλεισεο ο αγώνας 25-13 και 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Τραχαλάκη, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κουνδουράκη, Ξυδάκης, Γραμματεία: Παπαδάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-21
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-4, 9-16, 10-21, 13-25
4ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 13-25) σε 102'

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβιτς 6 (6/16 επ., 50% υπ. - 12% άριστες), Χήρας 3 (3/7 επ.), Σικούκου 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντάμι 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 25% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 43% υπ. - 19% άριστες), Τσαλικιάν, Γκώνας 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (9/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζουπάνι 14 (14/27 επ.), Τράβιτσα 8 (1/1 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (8/12 επ., 64% υπ. - 9% άριστες), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 11% άριστες) / τζιάβρας (λ, 82% υπ. - 24% άριστες), Στερν, Παπαγγελόπουλος 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Χανδρινός 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 7% άριστες).

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο σετ και ειδικά στο μπρέικ πόιντ που προήλθε απο σέρβις. Στο πρώτο σετ κάναμε την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος. Είχαμε γύρω στο 65% συνολικά σαν ομάδα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν κοντά μέχρι το 18. Δίκαια το πήρε ο Ολυμπιακός. Μετά ήρθαν οι γνωστές παθογένειες. Ο Τράβιτσα έκανε 9 σερί πόντους απο το σέρβις, του οποίου το σέρβις δεν είναι το καλύτερο του Ολυμπιακού. Πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί στην Πολίχνη. Ο Πήγασος δεν είναι Ολυμπιακός. Αλλά στο παιχνίδι μας έχουμε την παθογένεια, ότι αν γίνει ένα λάθος γίνονται και περισσότερα. Δεν τα παρατάμε. Θέλουμε τρία σετ, όπως το πρώτο με τον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο γύρο, έχουμε όλους τους μικρούς εκτός απο τη Σκύδρα μέσα. Σίγουρα η κατάσταση ανατρέπεται. Ξέραμε ότι στον πρώτο γύρο το πρόγραμμα θα ήταν δύσκολο. Αλλά υπολογίζαμε ότι θα έχουμε 8-9 πόντους. Η κατάσταση ανατρέπεται σίγουρα. Πάμε στον Πήγασο να τα παίξουμε όλα για όλα για τον πρώτο γύρο».

O πασαδόρος του ΟΦΗ Χένρικ Αντάμι δήλωσε: «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά. Σερβίραμε πολύ καλά στο πρώτο σετ. Αλλά μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να σερβίρει πολύ καλά έχτισε διαφορές και δεν μπορέσαμε να τον ακολουθήσουμε. Δεν πρέπει να μείνουμε άλλο σε αυτό το παιχνίδι. Έχουμε μπροστά μας ένα σημαντικό παιχνίδι στην Πολίχνη και πρέπει να πάμε να κερδίσουμε. Την χρειαζόμαστε πολύ αυτή τη νίκη για να συνεχίσουμε».

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Καταρχάς αγαπώ πολύ την Κρήτη! Είναι δύσκολο για εμάς αυτή τη στιγμή να παίζουμε τόσα πολλά παιχνίδια και να ταξιδεύουμε τόσο πολύ, γι'αυτό και δυσκολευτήκαμε στο πρώτο σετ να κάνουμε στο 100% αυτό που ξέρουμε. Στη συνέχεια, λίγο λίγο όλα βρήκαν το δρόμο τους και τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν πάρα πολύ να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Ο Χανδρινός είναι ο νεότερος μας παίκτης και έχει πολλές ικανότητες, και τόσο αυτός όσο και τα άλλα παιδιά όπως ο Παπαγγελόπουλος, ο Δαλακούρας και ο Ζουπάνι βοήθησαν πολύ την ομάδα μας σήμερα. Σχετικά με την ομάδα του ΟΦΗ οι παίκτες έχουν αρκετή ποιότητα, πολύ καλό διαγώνιο και πιστεύω ότι μπορούν να μείνουν στην κατηγορία. Είμαι ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα πορεία μας και ο στόχος είναι να είναι όλοι οι αθλητές μας έτοιμη όσο το δυνατόν περισσότερο, όσο προχωράει η χρονιά».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Σπύρος Χανδρινός είπε: «Όλοι είμαστε μία ομάδα, είτε ξεκινάς βασικός, είτε έρχεσαι από τον πάγκο, δίνεις πάντα το 100%, γιατί αυτό που είναι πάνω απ'όλα είναι η ομάδα. Ζω το όνειρο μου, έχω τους καλύτερους συμπαίκτες που θα μπορούσε να έχεις κανείς, έχω έναν εξαιρετικό προπονητή και περνάω πάρα πολύ ωραία».