21-12-2022

O Πήγασος Πολίχνης με Μίλη, Κανέλλο πήρε το τρίποντο με τον ΟΦΗ

Mε κορυφαίους τους Μίλη, Κανέλλο ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και σημείωσε την τέταρτη του με την ολοκλήρωση του Α γύρου στο πρωτάθλημα Volley League.

Mε το τρίποντο αυτό ο Πήγασος ανέβηκε στους 11 βαθμούς και κρατάει την 7η θέση δημιουργώντας σχετική διαφορά ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες. Ο ΟΦΗ ήταν εκτός αγώνα στα δύο πρώτα σετ ενώ στο 3ο σετ που προηγήθηκε 17-13 δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Ο ΟΛΦΗ σε άλλο ένα ματς δεν κατάφερε να πάρει βαθμό και έμεινε στην τελευταία θέση με 3 μαζί με τον Αριστοτέλη Σκύδρας.

Ο Πήγασος με υπομονή και επιμονή, καλή άμυνα ισοφάρισε αρχικά 20-20 και πήρε τον αγώνα με δύο λάθη του Σικούκου.

Ο Πήγασος μπήκε δυνατά και με λίγα λάθη και καλή άμυνα χάλασε τα πλάνα των κρητικών για να αιφνιδιάσουν. Ο Μίλης έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Με λίγα λάθη και τον Κανέλλο να βγάζει δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 17-12. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά απέναντι στον ΟΦΗ που έκανε εύκολα το λάθος για το 25-19 και το 1-0.

Εντυπωσιακός ήταν ο Πήγασος στο 2ο σετ. Ο Αμπράο και ο Σικούκου κράτησαν κοντά τον ΟΦΗ και συγκεκριμένα στο 7-7. Ο Τζάρβις αστόχησε και ο Μπαρέτο πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ. Οικρητικοί έκαναν διαδοχικά λάθη οδηγώντας σε κόντρα επιθέσεις τους Μαυροβουνιώτη, Μίλη για σερί 7-0 και 14-7. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Μίλη 25-17.

Με σκοράρισμα από Μπαρέτο, Αρμενάκη, Μίλη και Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος προηγήθηκε 7-5 αλλά ο ΟΦΗ έστω και καθυστερημένα μπήκε στο ματς με τον Αμπράο. Ο Βραζιλιάνος με σερί έδωσε προβαδισμα 12-10 στην καλύτερη στιγμή για τον ΟΦΗ. Η διαφορά μεγάλωσε και στο +4 (17-13) με το μπλοκ του Βαϊόπουλου και την επίθεση του Σικούκου. Ο Πήγασος ισοφάρισε 20-20 με τον Μαυροβουνιώτη. Ο Βαϊόπουλος έβαλε για τελευταία φορά τον ΟΦΗ μπροστά (21-20), αλλά ο Πήγασος με τους Μίλη, Μαυροβουνιώτη και Κανέλλο προσπέρασε 24-23. Λάθος έκανε ο Μαυροβουνιώτης (24-24) και ο αγώνας τελείωσε με δύο λάθη του Σικούκου.

Διαιτητές: Μυλώνακης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24) σε 83'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (4/8 επ.), Μπαρέτο 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 16 (15/28 επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 8 (8/11 επ.), Κανέλλος 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 74% υπ. - 47% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5 (5/17 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Χήρας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σικούκου 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Αντάμι, Βαΐόπουλος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ. - 29% άριστες), Τσαλικιάν 1 (1/3 επ., 55% υπ. - 9% άριστες, Γκόνας.

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο έπρεπε να είμαστε αρκετά συγκεντρωμένοι γιατί ο ΟΦΗ ερχόταν με την πλάτη στον τοίχο και ήθελε οπωσδήποτε το αποτέλεσμα. Φυσικά αυτό το αποτέλεσμα θέλαμε κι εμείς γιατί με τον ΟΦΗ έχουμε τους ίδιους στόχους. Τα δύο πρώτα σετ εξελίχθηκαν ομαλά για την ομάδα μας, όπως είδατε στο τέλος του δεύτερου σετ υπήρχε μια χαλάρωση την οποία θα πληρώναμε στο τρίτο σετ, όπως την πληρώσαμε και στο ματς με την Σκύδρα. Προτίμησα να κρατήσω την ομάδα όσο πιο συγκεντρωμένη δεν τα κατάφερε εν μέρει διότι στο τρίτο σετ πήραν διαφορά έως και τριών πόντων η ομάδα του ΟΦΗ, νομίζω και τεσσάρων πόντων σε ένα σημείο αλλά όπως έχουμε μάθει να παλεύουμε σε όλα τα παιχνίδια έτσι και σε αυτό το σετ καταφέραμε με πάρα πολύ κόπο, αποφασιστικότητα και πολύ σωστή αντιμετώπιση από τα παιδιά να κατακτήσουμε το τρίποντο και να κλείσουμε τον Α γύρο με μια σημαντική νίκη και μια καλή βαθμολογική θέση».

Ο πασαδόρος του Πήγασου Πολίχνης Δημήτρης Κομητούδης είπε: «Κοιτάζοντας καθαρά την ομάδα μας, έχει ένα μήνα που παίζουμε όσο πάει και καλύτερα, επομένως νομίζω ότι είμαστε στην καλύτερη μας κατάσταση. Το κυνηγούσαμε αυτό το ματς από όταν βγήκε το πρόγραμμα και είμαστε πολύ χαρούμενοι που το καταφέραμε. Είμαστε πιο προετοιμασμένοι, ήμασταν πρωτάρηδες στην κατηγορία τώρα είμαστε πιο έτοιμοι στον β' γύρο, ξέρουμε τις δυνατότητες των αντίπαλων μας. Θα κάνουμε κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους, μια μίνι προετοιμασία και συνεχίζουμε να χτυπάμε όλα τα ματς ειδικά στην έδρα μας».

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας είπε: «Από το σημερινό παιχνίδι δε μπορούμε να κρατήσουμε πολλά. Σίγουρα δεν θα τα παρατήσουμε. Ο ΟΦΗ θα ενισχυθεί στη χειμερινή περίοδο των μεταγραφών. Ο Πήγασος έπαιξε σε πολύ υψηλό επίπεδο και ιδιαίτερα ο Κομητούδης. Εμείς πιέσαμε στο τρίτο σετ, στο τέλος όμως ο Πήγασος έβγαλε δυο μεγάλες άμυνες, εμείς είχαμε ένα λάθος με τον Σικούκου που δεν έπρεπε να γίνει και έτσι χάσαμε. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο και να ενισχυθούμε με παίκτες. Καλές γιορτές σε όλους και υγεία πάνω απο όλα.

O κεντρικός του Ο.Φ.Η. Βαγγέλης Βαϊόπουλος δήλωσε: «Είναι μια δύσκολη μέρα για την ομάδα. Η υπόθεση παραμονή ξεφεύγει. Δεν έχει τελειώσει, αλλά για να σωθούμε πρέπει να κάνουμε ένα τρομερό δεύτερο γύρο. Φεύγουμε με την πλάτη στον τοίχο. Ήμασταν πολύ κακοί σε όλους τους τομείς. Πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε την επόμενη μέρα, αν θέλουμε να μείνουμε στο κόλπο της παραμονής. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία».