14-01-2023

Ο Μίλων επέστρεψε στις νίκες, 3-0 τον Πήγασο και πατάει γερά 4αδα

Ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων επέστρεψε στις νίκες στη Volley League. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε κορυφαία εμφάνιση και νίκησε με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Μίλωνα σε 11 αγώνες πρωταθλήματος που τον εκτόξευσε στους 22 βαθμούς εδραιώνοντας τον στην πρώτη 4αδα.

Την τιμητική του είχε ο Ανδρέας Ανδρεάδης που γιόρτασε τα γεννέθλια του ενώ πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο Λουκ Χερ ως MVP Βίκος Cola της 8ης αγωνιστικής.

Ο Πήγασος δε μπόρεσε να διασπάσει με το σερβίς του την υποδοχή του Μίλωνα και εκτός του Μίλη που πέτυχε 15 πόντους υστέρησε επιθετικά.

O Mϊλων μπήκε δυνατά με πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ και τους Γιορτάνοφ, Εφραιμίδη, Μολίνα να σκοράρουν κατά το δοκούν. Με τον άσσο του Χερ ξέφυγε 8-5 και αργότερα 13-9. Η διαφορά ανέβηκε και στο +6 (17-11) όταν ο Χερ πήρε νέο άσσο και ο Μαυροβουνιώτης έκανε λάθος. Ο Δημητούλης με νέο άσσο έκανε το 24-18. Ο Πήγασος το μόνο που κατάφερε ήταν  να μειώσει με τον Αρμενάκη 24-20 και το σετ τελείωσε με το χαμένο σερβίς από τον Τερζόγλου.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Μέχρι το 12-12 οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο. Ο Μολίνα με επίθεση, ο Μίλης με λάθος, ο Ανδρεάδης με μπλοκ στον Μπερέτο, ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκαναν συνολικό σερί 4-0 και ο Μίλωνας ξέφυγε 16-12. Ο Πήγασος μείωσε με σερί 3-0 με τους Αρμενάκη, Μίλη για το 16-15. Ο Μίλωνας άντεξε την πίεση στην υποδοχή και με τον Γιορντάνοφ και το Μολίνα κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα 23-20. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Ανδρεάδη 25-22 για το 2-0 σετ.

Μετά το 2-0 ο Πήγασος πέταξε λευκή πετσέτα. Ο Μίλων ξέφυγε αρχικά 8-3 με τους Μολίνα, Ανδρεάδη (μπλοκ). Ο Χερ ξαναχτύπησε με το σερβίς του κάνοντας σερι 4-0 για το 12-4. Το σετ έτρεξε χωρίς άλλες εκπλήξεις και ο Μάρκου έκλεισε το σετ 25-16 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-16

* Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν: 0 άσσοι, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-22, 25-16) σε 73΄.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (4/8επ., 1 μπλοκ, 50%αρ.), Ανδρεάδης 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 19 (18/26επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 11 (9/19επ., 68%υπ., 63%αρ.), Εφραιμίδης 3 (3/7επ., 67%υπ., 42%αρ.), Χερ 3 (3 άσσοι) / Χανδρινός (λ. - 67%υπ., 53%αρ.), Μάρκου 2 (2/2επ.), Θεοδόσης Δημήτρης 1 (1/1επ.), Δημητούλης 1 (1 άσσος), Στράτος, Νανόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης, Μπερέτο Γιονλέν 4 (3/11επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (4/13επ., 60%υπ., 40%αρ.), Μίλης 15 (14/23π., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (4/7επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/7επ., 75%υπ., 50%αρ.) / Τσιράκης (λ. - 65%υπ., 38%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου, Κεσεσίδης, Ναχάρι Ολιβέιρα, Σωτηρίου, Τερζόγλου.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο μας παρά τις τρεις νίκες που είχαμε κάνει νωρίτερα μέσα στη σεζόν. Είπα στα παιδιά από την αρχή της εβδομάδας πως θα έχουμε δύσκολο και απαιτητικό αγώνα, όπως και έγινε. Απλά ήμασταν πολύ καλοί στην υποδοχή, στην επίθεση και στο σερβίς παρότι χάσαμε πολλά σερβίς. Γενικά η ομάδα πήγε όπως έπρεπε να πάει. Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μου. Δούλεψαν όλη την περίοδο των εορτών και την εβδομάδα που προηγήθηκε. Καταφέραμε να νικήσουμε ένα κομβικό ματς που μας κρατάει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ερχονται τρία δυνατά μας με τον Παναθηναϊκό για τους ημιτελικούς του Λιγκ Καπ και το πρωτάθλημα τα οποία και θα απολαύσουμε».

Ο Πέδρο Μολίνα του Μίλωνα που μάλιστα αγωνίστηκε μπροστά στην οικογένεια του που ήρθε στην Ελλάδα για να τον καμαρώσει δήλωσε: «Φάνηκε να είναι εύκολος αγώνας αλλά ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι. Περάσαμε εύκολα στη νίκη. Ο κόσμος μας βοήθησε και μας βοηθάει πολύ για να αποδίδουμε ακόμα καλύτερα».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου: « Ο Μίλωνας για ακόμη μια φορά μας έβαλε δύσκολα, εμείς είχαμε επικεντρωθεί σε κάποια πράγματα που δεν έγιναν όπως τα είχαμε πει. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορέσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού ειδικά στα κρίσιμα σημεία. Από την άλλη πρέπει να διαχειριστούμε αυτή την ήττα, έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, έχουμε σχεδόν έναν ολόκληρο γύρο μπροστά μας και πρέπει να παλέψουμε για τον στόχο μας, να μαζέψουμε βαθμούς απ’ όπου μπορούμε ώστε να επιτύχουμε την παραμονή μας. Συγχαρητήρια στον Μίλωνα, μας διάβασε καλά, είχε σε καλή μέρα κάποιες συγκεκριμένες μονάδες όπως τον Μολίνα και τον πασαδόρος του. Συνεχίζουμε, έτσι είναι ο αθλητισμός. Θα δούμε τι φταίει, θα μαζέψουμε αυτά τα σημεία και προχωράμε».

Ο κεντρικός του Πήγασου Πολίχνης Θανάσης Κεσεσίδης: « Κάναμε πολλά λάθη, επιθετικά κυρίως δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί ενώ η υποδοχή μας μπορώ να πω πως δούλεψε σε καλό βαθμό δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε πολλές φάσεις, δεν πηγαίναμε πολύ αποφασιστικά πάνω στη μπάλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο Μίλωνας, δούλεψε το μπλοκ του και δεν μας άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης».