12-03-2023

Αγκαλιά με την παραμονή ο Πήγασος Πολίχνης, νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ στην Κρήτη

Το απόλυτο φαβορί για παραμονή στην Volley League είναι ο Πήγασος Πολίχνης μετά τη σπουδαία και καθαρή νίκη που σημείωσε στην Κρήτη επί του ΟΦΗ με 3-1 σετ στο ντέρμπι παραμονής στο φινάλε της 18ης αγωνιστικής της Volley League. H ομάδα του Γιάννη Ορφανού νίκησε με 3-1 σετ τον ΟΦΗ και ανέβηκε στους 20 βαθμούς, έναντι 14 του Άθλου, 9 του ΟΦΗ και 4 του Αριστοτέλη Σκύδρας. Αυτές οι ομάδες θα μεταφέρουν τη βαθμολογία τους στα πλέι άουτ και αφού παίξουν μεταξύ τους πρωτάθλημα δύο γύρων οι δύο τελευταίοι θα υποβιβαστουν.

Ο Πήγασος σημείωσε την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα (έναντι 10 ηττών), έπιασε τους 20 βαθμούς με 26-41 σετ. Ο ΟΦΗ έκλεισε την κανονική περίοδο με 3 νίκες και 15 ήττες, 9 βαθμούς και 15-45 σετ.

O ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, με τον Αμπράο και τον Μπλούμπεργκς στο σερβίς είχε το προβάδισμα μέχρι και με 12-8. Σταδιακά όμως ο Πήγασος ισορρόπησε και με τους Μίλη, Μαυροβουνιώτη μείωσε 14-13. Ο Μπλούμπεργκς και ο Αμπράο έκαναν το 16-13 και ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-20. Ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς (21-21) και ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση έκανε το 22-21 για τον Πήγασο. Πάλι με τον Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος ξέφυγε 24-22, αλλά ο Κανέλλος έχασε το σερβίς (23-24) και με το χαμένο σερβίς του Μπλούμπεργκς έγινε το 23-25 και το 0-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν ράλι μέχρι το 21-21 ύστερα από μάχες στο σερβίς και στο μπλοκ. Ο Μπλούμπεργκς έχασε πάί το σερβίς για το 21-22 και με μπλοκ του Χήρα στον Αμπράο έγινε το 23-21 για τον Πήγασο. Ο Μίλης έφερε τον Πήγασο σε θέση βολής (22-24), ο Αμπράο μείωσε 23-24 και ο Χήρας σε πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ πάλι 23-25 για το 0-2.

Ότι δεν κατάφερε ο ΟΦΗ στα δύο πρώτα σετ που είχε μικρό προβάδισμα στο σκορ το πέτυχε στο 3ο σετ όπου ο Πήγασος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ με 9-6, 18-15 και 21-20. Στην πρώτη περίπτωση ισοφάρισε 9-9 με τον άσσο του Μπλούμπεργκς , στη δεύτερη περίπτωση ισοφάρισε 18-18 με τον Αμπράο και στην τρίτη περίπτωση ο Τζιουμάκας ισοφάρισε 22-22, ο Μπαρντακτζιάν με άσσο έκανε το 23-22, ο Αμπράο έφτασε τον ΟΦΗ σε σετ μπολ και το σετ έκλεισε από τον Αμπράο 25-22 για το 1-2 σετ.

Στο 4ο σετ ο Πήγασος έκανε τη διαφορά με το σερβίς του. Αρχικά με τον Κανέλλο που έδωσε προβάδισμα 4-1. Ο Πήγασος συντήρησε τη διαφορά με 14-10, 16-12, και 20-15. Ο ΟΦΗ μείωσε με το σερβίς του Αντάμι 17-20 αλλά ο Πήγασος με σερί 4-0 χάρις το εξαιρετικό σερβίς του Κανέλλου έκανε σερί 4-0 για το 17-24. Το σετ και ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Αμπράο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Ξυδάκης, Γραμματεία: Παπαδάκη.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-20, 23-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 25-22

4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 18-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 23-25, 25-22, 18-25) σε 113'

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαϊόπουλος 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ντεμίρτσι 6 (6/13 επ., 55% υπ. - 30% άριστες), Μλούμπεργκς 12 (6/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Αμπράο 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 12% άριστες), Τζιουμάκας 19 (18/45 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ, 56% υπ. - 17% άριστες), Μπαρντακτζιάν 1 (1 άσσος), Αραμπόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μπαρέτο 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 12% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (13/23 επ., 61% υπ. - 26% άριστες), Μίλης 18 (18/33 επ.), Χήρας 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/2 επ.), Κανέλλος 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Επρεπε να απειλήσουμε στο σέρβις, για αυτό είχαμε τόσο χαμένα. Το πρόβλημα ήταν με τα εύκολα χαμένα σέρβις.Χαλάσαμε σε πολύ μικρό ποσοστό την υποδοχή του αντιπάλου.Επρεπε να σερβίρουμε καλύτερα.Ηταν εύκολο το side out για τον Πήγασο και το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο.Εχουμε 5 βαθμούς διαφορά απ τον Αθλο και δεν μας μένει τίποτε άλλο απο το τρίποντο μέσα στην Ορεστιάδα. Δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι άλλο».

Ο κεντρικός του ΟΦΗ Βαγγέλης Βαϊόπουλος δήλωσε: «Ξεκάθαρα κάναμε τη χειρότερη εμφάνιση απο πλευράς σέρβις. Κάναμε πολλά αβίαστα. Και εγώ προσωπικά σαν αρχηγός. Δυστυχώς στα κρίσιμα σημεία, δεν υπήρχε υπομονή. Είχαμε μια νευρικότητα χωρίς λόγο. Σαν παίκτες είναι καθαρά δική μας η ευθύνη. Δεν επιτρέπεται να κάνουμε τέτοια λάθη σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Είμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα. Θα πάμε στα πλέι-άουτ για να κερδίσουμε τα παιχνίδια που θέλουμε για να σωθούμε. Στο τέλος θα δουμε τι καταφέραμε. Αν είμαστε άξιοι να μείνουμε στην κατηγορία».

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Γιάννης Ορφανός δήλωσε: « Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες, είχαμε μια ατυχία με τον Τόλη Αρμενάκη, έναν τραυματισμό λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, έπαιξε ο Αλέξανδρος Χήρας και πήγε καταπληκτικά, μας έδωσε αυτό που θέλαμε. Στις προπονήσεις δουλεύουμε σκληρά και αυτό έχει περάσει στους παίκτες. Είμαστε μια πάρα πολύ μαχητική ομάδα και είχαμε θέσει ως στόχο αυτές τις δύο νίκες πριν την έναρξη των play out και νομίζω ότι μπαίνουμε με μια καλή βαθμολογία. Είναι στο χέρι μας από εδώ και πέρα να κερδίσουμε το κάθε παιχνίδι. Ο Μήλης σήμερα μας έδωσε πολλούς πόντους, ήταν στην τακτική μας να πάρει μπάλες. Δεν θέλω να αδικήσω κανένα παιδί όλοι έχουν τεράστια εμπειρία και σήμερα ήταν συγκεντρωμένοι, ακολουθήσαμε αυτό που είπαμε από την αρχή και ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε».

Ο αρχηγός του Πήγασου Πολίχνης Αργύρης Μαυροβουνιώτης δήλωσε: « Αρχικά θέλω να εκφράσω τα βαθύτατα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των θυμάτων του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη, είμαστε συγκλονισμένοι και σίγουρα το βόλεϊ περνάει σε δεύτερη μοίρα όπως και πολλά άλλα όταν υπάρχει μια τέτοια τραγωδία. Την απεριόριστη στήριξη μας, όλο το έθνος και το κράτος είναι συγκλονισμένο. Όσον αφορά το ματς, παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, μεστό από την ομάδα μας και πήραμε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι, η ομάδα έχει ανέβει πάρα πολύ αγωνιστικά, ακολουθήσαμε το πλάνο του κόουτς και δείξαμε φρέσκοι. Ο ΟΦΗ ξέραμε ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα και στην έδρα του παίζει καλά, ευτυχώς ανταπεξήλθαμε και κλείσαμε το παιχνίδι με το τέταρτο σετ. Είναι παιχνίδι έξι βαθμών, το θεωρούσαμε παιχνίδι της χρονιάς. Τώρα κλείνουμε το κεφάλαιο της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και ξεκινάμε τα play out και είναι στο χέρι μας να είμαστε το ίδιο συγκεντρωμένοι σε όλα τα ματς. Όπως είδαμε όλες οι ομάδες είναι ικανές να κάνουν ζημιές οπότε εμείς συγκεντρωνόμαστε και πάμε να πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε για να σωθούμε μαθηματικά και να είμαστε ευτυχισμένοι».

*Πριν τη έναρξη του αγώνα, τιμήθηκε ο Γιώργος Τζιουμάκας ως MVP Βίκος COLA της 12ης αγωνιστικής. Το έπαθλο στον διαγώνιο του ΟΦΗ και της Εθνικής ομάδας, έδωσε ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης.

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα Ο.Φ.Η. Αγκαλιά με την παραμονή ο Πήγασος Πολίχνης, νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ στην Κρήτη