12-02-2013

Άρης - ΠΑΟΚ 2-3

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη 3-2 σετ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Είναι εντυπωσιακό πως ο ΠΑΟΚ έχανε 2-0 σετ και επικράτησε 3-2 σετ κάνοντας μόλις την δεύτερη ανατροπή στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων τα τελευταία 15 χρόνια. Μάλιστα και η πρώτη και πάλι από τον ΠΑΟΚ στις 11/02/2011 και πάλι στην έδρα του Άρη!

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη επί του Άρη μετά από δύο ακριβώς χρόνια. Η «χρυσή» αλλαγή του Άρη Γιαμακίδη ήταν η είσοδος του Μαυροβουνιώτη στο 18-11 του 2ου σετ που βοήθησε τα μέγιστα στην υποδοχή. Από εκεί και πέρα ανέβηκε ο Πλίκας και μοίρασε γρήγορα σε Ντος Σάντος, Αρμενάκη ενώ στο 5ο σετ και στο 10-10 ο Κανέλλος έβαλε την υπογραφή του με τα καθοριστικά μπλοκ. Μετά τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 31 βαθμούς κι έμεινε «ζωντανός» στο παιχνίδι της εισόδου στην 4αδα.

Αντίθετα, ο Άρης για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα (και από τον Ολυμπιακό) έχασε 3-2 σετ ενώ ήταν μπροστά 2-0 σετ και με 27 βαθμούς έχει πλέον μαθηματικές ελπίδες για την 4αδα.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και σκληρές μονομαχίες πάνω στο φιλέ. Ο Άρης προηγήθηκε 2-0 σετ χάρις την καλή τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και έναν εξαιρετικό Κυριακίδη που μαζί με τον Τζελάτη πήραν τις καθοριστικές «κόντρα» επιθέσεις ενώ ο πρώτος βοήθησε τα μέγιστα σε καθοριστικά μπλοκ.

Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και τον ΠΑΟΚ να έχει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 13-15. Δύο λάθη από Ντο Σάντος, Αρμενάκη έφεραν την ισοφάριση και ο Τζελάτη έβαλε μπροστά τον Άρη για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Κανέλλος ισοφάρισε 16-16 με πρώτο χρόνο, αλλά ο Κυριακίδης με επίθεση και άσσο έβαλε για πρώτη φορά τον Άρη μπροστά με 18-16. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19, αλλά με μπλοκ του Γκιρτζίκη ο Άρης βγήκε μπροστά με 21-20 και ο Κυριακίδης στη κόντρα επίθεση έφερε και πάλι +2 (22-20). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις Κανέλλου, Ντος Σάντος και την υπέρβαση του Κυριακίδη που αν και τελείωσε επιτυχημένα την επίθεση πάτησε νωρίτερα στο αντίπαλο τερέν. Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να εκμευταλευτεί το προβάδισμα. Ο Κυριακίδης με δύο μπλοκ, το ένα πάνω στον Αρμενάκη και το ένα πάνω στον Ντος Σάντος έβαλε τον Άρη μπροστά με 24-23, ενώ με τρίτο μπλοκ πάνω του Κυριακίδη πάνω στο Ντος Σάντος τελείωσε το σετ 25-23 για τον Άρη.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έκανε διαδοχικά λάθη στην υποδοχή και οι παίκτες του δικεφάλου έκαναν διαδοχικές άουτ επιθέσεις που εκτόξευσαν τη διαφορά στο 14-10 και αργότερα στο 18-11. Εκεί ήταν η στιγμή που ο Άρης Γιαμακίδης έριξε στον αγώνα τον Μαυροβουνιώτη στη θέση του Χατζηηλιάδη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 23-20 αλλά ο Άρης με Τζελάτη και Γκιρτζίκη σε πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ 25-21.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα καθώς βελτίωσε την υποδοχή του, ο Πλίκας πήρε πιο γρήγορα τη μπάλα και αξιοποίησε πιο γρήγορα τον Αρμενάκη και τον Ντος Σάντος. Πάντως ο Άρης έχασε μοναδικές ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα με 3-0 σετ.

Από την αρχή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 8-5 και 13-10 αλλά με το σερβίς του Γκιρτζίκη ο Άρης έτρεξε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 14-13. Ο Ντος Σάντος και ο Μαυροβουνιώτης έβαλαν και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά με 16-15 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 21-20 για τον ΠΑΟΚ Με επίθεση του Κυριακίδη και δύο νέα μπλοκ του Κυριακίδη πάνω σε Ντος Σάντος και Αρμενάκη ο Άρης βγήκε μπροστά με 23-21. Η απάντηση ήρθε με μπλοκ του Αρμενάκη πάνω σε «κόντρα» του Κυριακίδη που είχε την ευκαιρία να κάνει το 24-21 αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-22 και ισοφάρισε με τον Κανέλλο, αλλά ο Άρης με μπλοκ του Κιόση στον Αρμενάκη ο Άρης έφτασε σε ματς μπολ (24-23). Ο Μαυροβουνιώτης με τον Παντακίδη έκαναν μπλοκ στον Τζελάτη (24-24) και στην επόμενη φάση νέο μπλοκ του Ντος Σάντος στον Κυριακίδη έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ στο 25-24. Ο Τζελάτη ισοφάρισε (25-25), ο Κυριακίδης έχασε το σερβίς (25-26), ενώ στη συνέχεια και ο Αρμενάκης σέρβιρε άουτ. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 27-26, ο Τζελάτη ισοφάρισε 27-27. Ο Ντος Σάντος έκανε το 28-27 για τον ΠΑΟΚ, ο Τζελάτι ισοφάρισε (28-28) και το σετ τελείωσαν ο Κανέλλος με πρώτο χρόνο και ο Αρμενάκης με μπλοκ πάνω στον Κυριακίδη κάνοντας το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ που το 2-2 έγινε 7-2 με σερί 5-0 του ΠΑΟΚ, αλλά ο Άρης δεν άφησε το σετ και με δικό του σερί 4-0 έφτασε από το 13-15 στο 17-15 με άσσο του Χαριτωνίδη. Ακολούθησαν σκληρές μάχες στο φιλέ με εναλλαγές στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει 19-19 με την άνοδο του Ντος Σάντος και του Αρμενάκη με τον τελευταίο να παίρνει δύο άσσους με τη βοήθεια του φιλέ και να κάνει το 22-20. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε τη διαφορά με νέες επιθέσεις του Αρμενάκη ο οποίος έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάκης Κάνελλος. Αν και ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-1, ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό μπλοκ και επιθέσεις από Αρμενάκη, Ντος Σάντος ισοφάρισε 4-4. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 10-10 και εκεί ήταν η στιγμή που μίλησε ο Κανέλλος. Με δύο μπλοκ και μία επίθεση του Αρμενάκη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 (13-10), ο Κυριακίδης μείωσε σε 13-11 αλλά ο ΠΑΟΚ με πλασέ του Ντος Σάντο και νέο μπλοκ του Κανέλλου τελείωσε τον αγώνα.

Το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα: ΕΔΩ

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 5 άσσοι, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 30 λάθη αντιπαλων.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 18 (9/30, 3 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υποδοχή), Γκιρτζίκης 9 (7/11, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (6/7, 2 μπλοκ), Τζελάτης 31 (31/60), Ριζόπουλος 14 (13/21, 1 άσσος, 63% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-78% υπ. - 63% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (6/9, 1 μπλοκ), Πλίκας 6 (2/2, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 4 (4/10, 80% υπ.), Κανέλλος 18 (12/19, 6 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (16/34, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντοε Σάντος 19 (15/43, 1 άσσο, 3 μπλοκ, 68% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-57% υπ. - 40% άριστες) / Μαυροβουνιώτης 12 (8/14, 4 μπλοκ, 85% υπ.), Μπερμούντεζ, Αμπουίλα,

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης είπε:

«Από το τρίτο σετ και μετά δεν κρατήσαμε την τακτική που είχαμε στην επίθεση. Κουράστηκε ο Χαριτωνίδης και η ομάδα έπεσε. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε τυχερός σε δύο άσους που είχε με τη βοήθεια του φιλέ. Δεν είναι τυχαίο που για δεύτερο αγώνα χάσαμε από 2-0 σετ. Έχουμε ξαναπεί ότι η ομάδα είναι οριακά εκεί που είναι. Συγχαρητήρια στα παιδιά».

Ο διαγώνιος του Άρης Αινείας Τζελάτη δήλωσε:

«Πολλά μπορούν να φταίνε όταν δεν τελειώνεις ένα ματς από 2-0 σετ και 24-23. Μπορούμε να πούμε ότι ήταν θέμα κούρασης και ότι δεν έχουμε βάθος στον πάγκο. Ευχαριστούμε τον κόσμο, γιατί έκανε μια ωραία ατμοσφαίρα. Λογικό ήταν να φύγει για να πάει να δει το ποδόσφαιρο. Έτσι από το τρίτο σετ, το γήπεδο έγινε... εκκλησία. Στο τέταρτο σετ χάσαμε στις λεπτομέρειες. Όταν πάνε οι μπάλες στο φιλέ και πέφτουν στο γήπεδό σου, είναι θέμα τύχης. Όχι ότι ήταν καλύτερος ο ΠΑΟΚ. Δίκαια κέρδισε ο ΠΑΟΚ γιατί ήταν καλός στα κρίσιμα σημεία».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άρης Γιαμακίδης δήλωσε:

«Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, νωθρά και χωρίς ενέργεια. Είχαμε την ευκαιρία στο πρώτο σετ με τον Αρμενάκη να πάρουμε το προβάδισμα στο 23-23, αλλά δεν έγινε. Τέλος καλό όλα καλά όμως. Στα πρώτα σετ δεν είχαμε καλή υποδοχή. Στη συνέχεια μπήκε ο Μαυροβουνιώτης και βελτιώσαμε την υποδοχή μας. Αυτό νομίζω ότι μας οδήγησε στη νίκη».

Ο Μάκης Κανέλλος που έκλεψε την παράσταση με τα μπλοκ του στο 5ο σετ αλλά και με τους πανηγυρισμούς του στο τέλος του αγώνα είπε:

«Προσπαθώ να ζω κάθε ματς έτσι, ειδικά το ντέρμπι. Στα πρώτα δύο σετ ξεκινήσαμε καλά, αλλά δεν μπορούσαμε να τα τελειώσουμε. Θέλω να πω, ένα μπράβο σε όλα τα παιδιά γιατί έδειξαν χαρακτήρα. Θέλαμε τη νίκη για να είμαστε κοντά στον Φοίνικα και να τον κερδίσουμε για να προσπεράσουμε».

Βρίσκεστε εδώ: Volley League Πάμε Στοίχημα After match reports Άρης - ΠΑΟΚ 2-3