24-10-2022

Ο Oλυμπιακός με σούπερ Χιντάλγκο νίκησε 3-0 τον Μίλωνα στην πρεμιέρα

Download attachments:
Με όπλο το σερβίς που απέφερε 11 άσσους και κορυφαίο τον Χιντάλγκο ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στη Σμύρνη και ξεκίνησε ιδανικά το 55ο πρωτάθλημα Volley League. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, είχαν πολλές λύσεις απέναντι στο μαχητικό Μίλωνα που παρά το ότι η υποδοχή του βρέθηκε σε κακή μέρα κατάφερε να το παλέψει και να κυνηγήσει το σκορ και στα τρία σετ.

Με τον Ολυμπιακό μπήκε αλλαγή και ο Σπύρος Χανδρινός για λίγο στο 2ο σετ κόντρα στην παλιά του ομάδα για πρώτη φορά, ενώ από τους κορυφαίους του Μίλωνα ήταν οι πρώην ερυθρόλευκοι  Ανδρέας Ανδρεάδης, Δημήτρης Εφραιμίδης.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μίνι σερί 3-0 από Παγιένκ και Στερν και τον Χιντάλγκο στο σερβίς προηγήθηκε 10-5. Ο Μίλωνας απάντησε με το σερβίς του Ανδρεάδη και δικό του σερί 4-0 και με την επίθεση του Μολίνα ισοφάρισε 11-11. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 20-20 οπότε ο Νανόπουλος έχασε το σερβίς (20-21), ο Εφραιμίδης έκανε λάθος επίθεση (20-22). Ο Χιντάλγκο με επίθεση διαμόρφωσε το 20-23 και ο Γιορντάνοφ με νέο λάθος έδωσε στον Ολυμπιακό πολύτιμο προβάδισμα 24-20 ύστερα από σερί 4-0. Ο Μολίνα με προσωπικούς πόντους από σερβίς και επίθεση μείωσε για τον Μίλωνα 22-24 και ο Στερν έκανε με επίθεση του 25-22 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-3 αλλά οι τεσσερις συνεχόμενοι άσσοι του Χιντάλγκο εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι έφεραν το ματς στα ίσια (7-7). Ο Μίλωνας προηγήθηκε πάλι 9-7 με άσσο του Μολίνα και λάθος του Στερν, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 με μπλοκ του Παγιένκ και με νέο ρεσιτάλ του Χιντάλγκο στο σερβίς (2 συνεχόμενοι άσσοι) και ένα μπλοκ του Παγιένκ έκανε σερί 4-0 για το 17-14 υπέρ του Ολυμπιακού. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε έως το τέλος και ο Στερν έκλεισε το σερ πάλι 25-22 για το 2-0.

Αμφίρροπο στο ξεκίνημα του ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Το νέο σερί 3-0 του Ολυμπιακού με τον Λινάρδο αυτή τη φορά άνοιξε το σκορ στο 14-10 ενώ ο 6ος άσσος του Χιντάλγκο έκανε το 17-12 και το μπλοκ του Παγιένκ το 18-12. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Κουβανού του Ολυμπιακού με 25-22 και συνολικό σκορ 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Βέντρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 22-25) σε 86'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 14 (10/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Εφραιμίδης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 17% άριστες), Χερ 1 (1/2 επ.) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος 2 (2/3 επ.), Στράτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτσο Τζιουλάνι): Πάγενκ 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 12 (11/17 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 29% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/14 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ. - 35% άριστες), Χανδρινός.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι παρότι το σκορ δείχνει το αντίθετο. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και το χαρακτήρα της ομάδας, αλλά και από την ποιότητα των παικτών μου, για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα. Πιστεύω σε αυτούς τους παίκτες, σε λίγο καιρό θα είμαστε 100% και συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά».

Ο Σαλβαδόρ Ιντάλγκο δήλωσε: «MVP δεν είμαι εγώ, είναι όλη η ομάδα, κάναμε όλοι μαζί πολύ καλή δουλειά, το άθλημα είναι ομαδικό. Βγάλαμε στον αγωνιστικό χώρο κάποια πράγματα που δουλεύουμε στις προπονήσεις, είμαι πολύ χαρούμενος για όσα κάναμε σήμερα, μία πολύ δύσκολη έδρα, κόντρα σε μία καλή ομάδα όπως ο Μίλωνας, ο οποίος έπαιξε σκληρά, είχε το μομέντουμ σε αρκετά σημεία, κυρίως στο τέλος των σετ, όμως εμείς επιστρέφαμε. Το πιο σημαντικό είναι η νίκη, οι βαθμοί».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Μπορώ να πω πως ήμασταν ανταγωνιστικοί. Σε κάποια σημεία ήμασταν πάρα πολύ καλοί απέναντι σε μία ομάδα που είναι πρώτο φαβορί για το πρωτάθλημα. Το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις και ειδικά στου Ιντάλγκο που ήταν εκπληκτικός. Όταν παιζόταν βόλεϊ θεωρώ πως ήμασταν ισάξιοι. Δεν μπορούσαμε με τίποτα δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε το σέρβις του Ιντάλγκο. Συμμετείχαμε στην Ευρώπη γιατί θέλαμε να μεγαλώσει ο Μίλωνας σε όλα τα επίπεδα, να πάρουν εμπειρίες όλοι οι παίκτες, κυρίως οι νέοι και θα είναι παρακαταθήκη για τα επόμενα παιχνίδια στο πρωτάθλημα».

Ο ακραίος του Μίλωνα Πέδρο Μολίνα τόνισε: «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας και να βελτιωνόμαστε σετ με σετ. Είναι η πρώτη χρονιά που παίζω στην Ευρώπη και ξέρω πως μπορώ να παίξω καλύτερα και να βοηθήσω την ομάδα».