Panathinaikos A.O. Olympiakos foinika-syrou paok milon kifissia ofi pegasus-polixnis f-es-aristotelis-skydras athlos-orestiadas                 Ε.Ο.ΠΕ. ΠΑ.Σ.Α.Π. Ο.Δ.Β.Ε.
02-04-2022

Το πανόραμα του κυπέλλου 2021-22

Rate this item
(0 votes)

 

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ 2021-22

Γυμναστήριο Γλυφάδας "Μάκης Λιούγκας" - Παρασκευή 1 Απριλίου
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητές: Ράπτης, Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης, Τόλιος, Γεωργιάδης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Εμμανοηλίδη.
Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 14-16, 16-21, 18-25
2o σετ: 8-2, 15-16, 19-21, 31-33
3ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 19-25
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων,
Τα σετ: 0-3 (18-25, 31-33, 19-25) σε 94'
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 16 (13/26 επ., 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 2 (2/4 επ.), Κόστα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/19 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 19% άριστες), Στερν 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 10% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος (17% υπ. - 0% άριστες).
ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/7 επ., 3 άσσοι), Γουόλς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (6/14 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Μπαρνς 13 (10/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Ούντρις 23 (21/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Γάτσης.

Β΄ημιτελικός: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.  
Τα σετ 3-2 (25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10) σε 133'. Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας.
ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (3/6 επ.), Γουόλς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (12/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Μπαρνς 14 (9/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Ούντρις 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Μπούτος 2 (2/2 επ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Αντρέα Τζουλιάνι): Πάγενικ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 16 (13/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 52% άριστες), Τέπαν 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 23 (19/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 19% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 30% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ.), Δαλακούρας 2 (2/2 επ.).

Α΄ημιτελικός: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ - Πήγασος Πολίχνης
Τα σετ: 2-3 (25-19, 18-25, 20-25, 25-21, 10-15) σε 127'. Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Μουλά Λ.,
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 24 (23/45 επ., 1 άσσος, 79% υπ. - 44% άριστες), Μήλης 27 (25/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Κεσεσίδης 6 (6/12 επ.), Εφραιμίδης 4 (4/16 επ., 76% υπ. - 48% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. - 65% άριστες), Τσιράκης (λ), Μπαρδούκας, Μποζίδης.
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 20 (14/35 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιερεσουέλο 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόστα 20 (14/18 επ., 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Φράγκος 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 46% άριστες), Στερν 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 63% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαλεξίου 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

Προημιτελικοί - Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022
Αγίου Θωμά Μαρούσι: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 1-3 (25-23, 18-25, 22-25, 21-25). Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης.
ΔΑΚ Πολίχνης: Πήγασος Πολίχνης - Ο.Φ.Η. 3-2 (16-25, 25-18, 25-22, 25-27, 15-13). Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης.
«Μ. Μερκούρη»: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0 (25-19, 26-24, 25-19). Διαιτητές: Πρέντζας, Φραγκάκης.
Βαθέως: Α.Σ. Κέρκης Σάμου - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (18-25, 31-29, 13-25, 21-25). Διαιτητές: Κουτσούλας, Καραδημητρίου.

Α΄φάση με ομάδες Volley League 5-8: Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022
ΔΑΚ Πολίχνης: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (19-25, 28-26, 14-25, 25-20, 15-11). Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς.
2ο Γ.Λ.Κομοτηνής: ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής - ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (16-25, 22-25, 20-25). Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαργαριτίδης.
ΔΑΚ Σκύδρας: ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας - ΟΦΗ 1-3 (27-25, 17-25, 22-25, 15-25). Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
Βαθέως: ΑΣ Κέρκης Σάμου - ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 3-1 (25-21, 17-25, 25-13, 25-23). Διαιτητές: Οικονόμου Β., Καραδημητρίου.

Β' Φάση - 1η αγωνιστική
ΓΣ Πετρούπολης - ΑΟ Καλαμάτα 80 0-3 (15-25, 13-25, 24-26)
Ένωση Τούμπας - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 2-3 (25-22, 19-25, 16-25, 26-24, 12-15)
ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας - ΑΣ Άρης 3-1 (25-11, 23-25, 25-17, 25-21)
Πήγασος Πολίχνης - ΣΦΚ Πιερικός 3-1 (25-17, 23-25, 25-22, 25-13)
ΧΑΝΘ - ΑΣ Μακεδονικός 3-2 (25-20, 25-22, 21-25, 18-25, 15-10)
ΑΣ Ελπίς - ΟΠΑΘ Περσέας 1-3 (25-21, 17-25, 15-25, 19-25)
*Στη 2η αγωνιστική προκρίθηκαν άνευ αγώνος η ΑΕΚ και η ΑΕ Αρμενίων.     
Β' Φάση - 2η αγωνιστική
ΧΑΝΘ - Πήγασος Πολίχνης 0-3 (15-25, 18-25, 19-25)
ΟΠΑΘ Περσέας - ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας 1-3 (30-28, 19-25, 19-25, 15-25)
ΑΕΚ - ΑΣ Κέρκης Σάμου 2-3 (18-25, 23-25, 25-18, 25-16, 11-15)
ΑΕ Αρμενίων - ΑΟ Καλαμάτα 80 0-3 (14-25, 20-25, 20-25)
*Στη Γ' Φάση προκρίθηκε άνευ αγώνος ο ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής.
Β' Φάση - 3η αγωνιστική
ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΣ Κέρκης Σάμου 1-3 (20-25, 20-25, 25-23, 23-25)


ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
1981: Ολυμπιακός (Ζαχάριεφ)
1982: Παναθηναϊκός (Κονσταντινέσκου)
1983: Ολυμπιακός (Ζαχάριεφ)
1984: Παναθηναϊκός (Μπαντόρα)
1985: Παναθηναϊκός (Μπαντόρα)
1987*: Δημόκριτος (Γκαϊντατζής)
1989: Ολυμπιακός (Λάιος)
1990: Ολυμπιακός (Λάιος)
1992: Ολυμπιακός (Λάιος)
1993: Ολυμπιακός (Κόντρα)
1994*: Ολυμπιακός (Κόντρα)
1997: Ολυμπιακός (Μοντάλι)
1998: Ολυμπιακός (Μοντάλι)
1999: Ολυμπιακός (Γκάετς)
2000: Ηρακλής (Λεώνης)
2001: Ολυμπιακός (Ρίτσι)
2002: Ηρακλής (Λεώνης)
2003: ΑΕ Νίκαια (Δρίκος)
2004: Ηρακλής (Λεώνης)
2005: Ηρακλής (Λεώνης)
2006: Ηρακλής (Λεώνης)
2007: Παναθηναϊκός (Ντο Σάντος)
2008: Παναθηναϊκός (Μπερούτο)
2009: Ολυμπιακός (Κρίστιανσον)
2010: Παναθηναϊκός (Στ. Καζάζης)
2011: Ολυμπιακός (Καλμαζίδης)
2012: Ηρακλής (Δρίκος)
2013: Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης)
2014: Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης)
2015: ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης)
2016: Ολυμπιακός (Πιάτσα)
2017: Ολυμπιακός (Μπόσκαν)
2018: ΠΑΟΚ (Ρίτσι)
2019: ΠΑΟΚ (Φιλίποφ)
2020: Δεν διεξήχθη λόγω πανδημίας covid-19
2021: Δεν διεξήχθη λόγω πανδημίας covid-19
2022: ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης)

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

16 τίτλοι

Ολυμπιακός (1981, 1983, 1989, 1990, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2001, 2009, 2011, 2013, 2014, 2016, 2017)

6 τίτλοι
Παναθηναϊκός (1982, 1984, 1985, 2007, 2008, 2010)
Ηρακλής (2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2012)

4 τίτλοι
ΠΑΟΚ (2015, 2018, 2019, 2022)

1 τίτλος
ΑΕ Νίκαια (2003), Δημόκριτος (1987)

 

ΟΙ MVP

1998: Μάριος Γκιούρδας (Ολυμπιακός)

1999: Βασίλης Κουρνέτας (Ολυμπιακός)

2000: Αντρέι Κράβαρικ (Γ.Σ.Ηρακλής)

2001: Μάριος Γκιούρδας (Ολυμπιακός)

2002: Τομ Χοφ (Γ.Σ.Ηρακλής)

2003: Χόρχε Ελγέτα (Α.Ε.Νίκαια)

2004: Νίκι Ζελιάσκοφ (Γ.Σ.Ηρακλής)

2005: Μάριος Γκιούρδας (Γ.Σ.Ηρακλής)

2006: Κλέιτον Στάνλεϊ (Γ.Σ.Ηρακλής)

2007: Αμαράλ Ντάντε (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2008: Λίμπερμαν Αγκάμεζ (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2009: Κώστας Χριστοφιδέλης (Ολυμπιακός)

2010: Λίμπερμαν Αγκάμεζ (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2011: Ρονάλντο Ντεσπέιν (Ολυμπιακός)

2012: Ρολάντο Ντεσπέιν (Γ.Σ.Ηρακλής)

2013: Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Ολυμπιακός)

2014:  Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Ολυμπιακός)

2015: Βασίλης Κουρνέτας (Π.Α.Ο.Κ.)

2016: Δημήτρης Σουλτανόπουλος (Ολυμπιακός)

2017: Κονσταντίν Τσούπκοβιτς (Ολυμπιακός)

2018: Ραφαήλ Κουμεντάκης (ΠΑΟΚ)

2019: Γκάρετ Μουαγκουτούτια (ΠΑΟΚ)

2020: Ματαιώθηκε λόγω πανδημία covid-19

2021: Ματαιώθηκε λόγω πανδημία covid-19

2021: Ραφαήλ Κουμεντάκης (ΠΑΟΚ)

 

 

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

5 τίτλοι

Λεώνης Αλέκος (Ηρακλής: 2000, 2002, 2004, 2005, 2006)

3 τίτλοι
Καλμαζίδης Γιάννης (Ολυμπιακός: 2011, ΠΑΟΚ: 2015, 2022)
Γιάννης Λάιος (Ολυμπιακός: 1989, 1990, 1992)

2 τίτλοι
Ρίτσι Ντανιέλε (Ολυμπιακός: 2001, ΠΑΟΚ: 2018)
Δρίκος Σωτήρης (ΑΕ Νίκαια: 2003, Ηρακλής: 2012)
Ζαχάριεφ Ντιμίτρι (Ολυμπιακός: 1981, 1983)
Καζάζης Δημήτρης (Ολυμπιακός: 2013, 2014)
Μοντάλι Τζιαμπάολο (Ολυμπιακός: 1997, 1998)
Μπαντόρα Γιάνους (Παναθηναϊκός: 1984, 1985)
Κόντρα Βλαντιμίρ (Ολυμπιακός: 1993, 1994)

1 τίτλος
Γιούρι Φιλίποφ (ΠΑΟΚ: 2019)
Γκάετς Ζόραν (Ολυμπιακός: 1999)
Καζάζης Στέλιος (Παναθηναϊκός: 2010)
Κονσταντινέσκου Αουρέλ (Παναθηναϊκός: 1982)
Ντο Σάντος Φρανσίσκο (Παναθηναϊκός: 2007)
Μπερούτο Μάουρο (Παναθηναϊκός: 2008)
Κρίστιανσον Αντερς (Ολυμπιακός: 2009)
Ρομπέρτο Πιάτσα (Ολυμπιακός: 2016)
Σλόμπονταν Μπόσκαν (Ολυμπιακός: 2017)

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ

9 ΤΙΤΛΟΙ:
Ντράγκοβιτς, Χριστοφιδέλης

7 ΤΙΤΛΟΙ: Θεοδωρίδης Αν., Κουρνέτας, Στεφάνου

6 ΤΙΤΛΟΙ: Κοκκινάκης, Γκιούρδας, Κράβαρικ, Τριανταφυλλίδης

5 ΤΙΤΛΟΙ: Σωτηρίου Σ., Φιλίποφ, Χοφ, Ψάρρας Σ.,

4 ΤΙΤΛΟΙ: Τακουρίδης, Τερζής, Αγκάμεζ, Αμαριανάκης, Γκιρτζίκης, Ζελιάσκοφ, Ιωαννίδης, Καζάζης Δ., Καζάζης Στ., Καλμαζίδης, Λυκούδης, Μηνούδης, Μουστακίδης, Μπάεφ, Πολύζος, Σμαραγδής, Τσακιρόπουλος, Φάκας.

3 ΤΙΤΛΟΙ: Σαφράνοβιτς, Ανδρεάδης, Γαλάκος, Γκόμεζ, Καριπίδης, Κολιόπουλος, Λάππας, Μαλουσάρης, Μποζίδης, Ξενάκης, Ξεροβάσιλας, Πανταλέων, Πρωτοψάλτης, Σουλτανόπουλος, Τεντζέρης, Τερζάκης  

2 ΤΙΤΛΟΙ: Κουμεντάκης Ρ., Γάτσης Τ., Μπούτος, Κωνσταντινίδης, Αγγελίδης Χ., Αλεξίου, Αλεξούδης, Ανδρεόπουλος, Γιορντάνοφ, Γιούρισιτς, Γκούζντα, Δεσλής, Δωριάδης, Εφραιμίδης Δ., Ηλιόπουλος, Καλαϊτζίδης, Κουμπλής, Κυριαζής, Λάιος, Μαρούλης, Μαρτσέλο, Μέλκας, Μιχαλόπουλος, Μητρόπουλος, Μπολ, Μπρουκς, Ντεσπέιν, Ντονάς, Νικολογιάννης, Ντάντε, Ουτζής, Θοδωρής Παπαδημητρίου, Προσαλίκας, Προύσαλης, Στάνλεϊ, Στιβαχτής, Τζούριτς, Τζεβελεκίδης, Τζελάτι, Φράγκος, Παντακίδης, Πελεκούδας, Σακόγλου,

1 ΤΙΤΛΟΣ: Πετρέας, Κουκλίνσκι Π., Μπαρνς Ρ., Ούντρις Α., Μπράουν, Τζιουμάκας Στ., Γουόλς Μπρ.,  Ν. Εφραιμίδης, Κλαπβάικ, Γκόρτσανιουκ, Καπετανίδης, Μουαγκουτούτια, Όκολιτς, Αλεξόπουλος, Αμαξόπουλος, Αναστασιάδης, Αστράς, Άτος Κόστα, Βαρδής, Βίλντε, Βολουδάκης, Βούγιεβιτς, Γεωργαντής, Γιαμπλόνσκι, Γιώτας, Γκαβρίλοφ, Γκαράς,  Γκουντάκος, Γκρανβορκά, Δημητρακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Δεληπρίμης, Έγκλεσκαλνς, Ελγκέτα, Εστράδα, Ζαγκούμνι, Ζουπάνι, Καλντέιρα, Καραμαρούδης, Καρασαββίδης, Κιόσης, Κοκκιναράς, Κονσταντίνοφ, Κουζούνης, Κολτσιάκης, Κουρκουμέλης, Κουρούπης, Κούστας, Κωτσαράς, Λιάσκος, Μανουσαρίδης, Μαριάτος, Μάρκου, Μαυράκης, Μαυρίδης, Μέρλο, Μητρούδης, Μίλκοβιτς, Μινούτσι, Μίχαλος, Μπαμπαλιούτας, Μπαρμπούδης, Μπέλος, Μπουτσορής, Μπρίζοβιτς, Νταφ, Ντιάζ, Ντίνας, Όγκουρτσακ,  Ουρμπάνοβιτς, Ούρναουτ, Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Τζ., Παπαδόπουλος Χ., Παπάζογλου, Πασπαλάς, Παυλίδης, Ποπόφ, Ποτότσνικ, Πρίντι, Ρανγκέλ, Ριβέρα, Ρουμελιωτάκης, Ρουμελιώτης Ν., Ρούνοφ, Ρόχας, Σαμαράς, Σαμικά, Σαμουήλης, Σαμπάνης, Σαρακινός, Σάτσχιν, Σπίνου, Σφενδυλάκης, Ταμπουρατζής, Τζιουμάκας, Τσέργας, Τσιγαρίδας, Τσουκ, Τσούπκοβιτς, Χαριτωνίδης, Χατζηαντωνίου, Χελντ, Χιμένες, Γκιόν, Βάλκιερς, Ουτσίκοφ, Στίγγας, Θάνος Παπαδημητρίου.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

• Το 1987 στο κύπελλο δεν έλαβαν μέρος ομάδες της Α΄ εθνικής.
• Το 1994 το κύπελλο έγινε υπό τη μορφή τουρνουά φάιναλ-4 στο Λουτράκι αφιερωμένο στη μνήμη της Μελίνας Μερκούρη. Στο τουρνουά αυτό δεν έλαβαν μέρος οι διεθνείς παίκτες που προετοιμάζονταν με την εθνική ομάδα για το Κοσμοβόλεϊ της Αθήνας.
• Για οικονομικούς κυρίως λόγους δεν έγιναν διοργανώσεις το 1986, το 1988, το 1991, το 1995 και το 1996.
• Από το 1998 έως το 2002 η τελική φάση του Κυπέλλου έγινε με τη μορφή Final 4.
• Από τo 2003 μέχρι και τo 2007 η τελική φάση διεξήχθη υπό τη μορφή Final 8.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ

1981 (Αθήνα): Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (16-14, 15-10, 15-11)
1982 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Έσπερος Βυζαντίου 3-0 (15-04, 15-02, 17-15)
1983 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (16-14, 15-11, 04-15, 15-08)
1984 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (15-11, 09-15, 15-09, 15-13)
1985 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (15-13, 16-14, 15-07)
1987* (Μίκρα): Δημόκριτος - ΧΑΝΘ 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1989 (Ν. Σμύρνη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1990 (Ν. Σμύρνη): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (15-11, 15-12, 17-15)
1992 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-04, 15-10, 15-05)
1993 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Ορεστιάδα 3-0 (15-7, 15-12, 15-05)
1994* (Λουτράκι): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-08, 15-12, 15-06)
1997 (Λαμία): Ολυμπιακός - Άρης 3-1 (06-15, 15-03, 15-08, 15-07)
1998 (Πύργος): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-13, 17-16, 15-04)
1999 (Δράμα): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (25-16, 21-25, 26-17, 26-24)
2000 (Πάτρα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)
2001 (Ξάνθη): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0 (27-25, 25-21, 25-16)
2002 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής - Άρης 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-19)
2003 (Καλαμάτα): Νίκαια - Παναθηναϊκός 3-2 (25-22, 25-27, 25-21, 22-25, 18-16)
2004 (Ορεστιάδα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-19)
2005 (Ρέθυμνο): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (27-25, 25-20, 25-21)
2006 (Αμαλιάδα): Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
2007 (Πάτρα): Παναθηναϊκός – Λαμία 3-0 (25-17, 25-21, 26-24)
2008 (Ορεστιάδα): Παναθηναϊκός – Ε.Α. Πάτρας 3-1 (21-25, 25-16, 25-18, 25-17)
2009 (Φάληρο - Τροκαντερό): Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15)
2010 (Φάληρο - Τροκαντερό): Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-23, 18-16)
2011 (Ορεστιάδα): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-12)
2012 (Ερμούπολη): Ηρακλής - Λαμία 3-0 (25-21, 25-20, 25-19)
2013 (Ρέθυμνο): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0 (28-26, 25-21, 25-22)
2014 (Καλαμάτα): Ολυμπιακός – ΑΟ Κηφισιάς 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23)
2015 (Ερμούπολη): ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1 (25-21, 26-28, 25-22, 25-22)
2016 (Γλυφάδα): ΑΟΠ Κηφισιάς - Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 23-25, 22-25)
2017 (Θεσσαλονίκη): ΑΟΠ Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (13-25, 25-19, 22-25, 27-29)
2018 (Φαληράκι): ΠΑΟΚ-Ηρακλής 3-0 (25-18, 25-16, 25-18)
2019 (Ιεράπετρα): ΠΑΟΚ-Ηρακλής 3-1 (20-25, 25-12, 25-20, 27-25)
2022 (Γλυφάδα): ΑΟ Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - ΠΑΟΚ 0-3 (18-25, 31-33, 19-25)

Βρίσκεστε εδώ: Hellenic Cup 2021-22 Το πανόραμα του Κυπέλλου 2021-22
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ MVP
ERT ΒΙΚΟΣ COLA logo    Vikos Logo
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
Bioiatriki logo gr blue star ANEK LINES LOGOTYPO LOW RES RGB geniussports logo cartridgeworld 0
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
  ELDICO fplogohorizontal

 

logo iris ii

brand dataproject