10-12-2022

Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ στη Σύρο επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-1 σετ με σούπερ Βαν ντε Ντρις

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Θεόδωρο Βουλκίδη και Μενέλαο Κοκκινάκη νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Ολυμπιακό έχοντας από 18 βαθμούς.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κατάφερε να προηγηθεί 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να πιέσει σε σερβίς και επίθεση και γνώρισε την ήττα από τον καλύτερο και πληρέστερο ΠΑΟΚ που είχε στον πάγκο του τον περσινό τεχνικό των συριανών Γιόσκο Μιλενκόσκι. Το παιχνίδι του Φοίνικα επηρεάστηκε από την αποχώρηση του Τζούριτς στο τέλος του 2ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Δημήτρης Χαραλαμπίδης.

Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτο σκόρερ τον Βέλγο διαγώνιο που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν με 26 πόντους, 17/36 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άσσους και 5 πόντους από μπλοκ. Κορυφαίος ο Κοκκινάκης σε υποδοχή και άμυνα, ενώ ο Βουλκίδης με 79%αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 2 μπλοκ και 1 άσσο ήταν εγγύηση στο σκοράρισμα. Απουσίασε ο Γιόρνα και τη θέση του πήρε ο Σωτηρίου.

Εντυπωσιακά σε εξέλιξη ήταν τα πρώτα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ το 23-19 για τον Φοίνικα έγινε 23-22 με σερί 3-0 του ΠΑΟΚ από το σερβίς του Βαν ντε Ντρις. Ο δικέφαλος ισοφάρισε 24-24 με τον Ράπτη αλλά ο Φοίνικας με επίθεση του Ιερεζουέλο και λάθος του Ράπτη πήρε το σετ 27-25 για το 1ο σετ.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 6-3 με το σερβίς του Τζούριτς αλλά ο ΠΑΟΚ ισορόπησε τον αγώνα. Με κορυφαίο τον Βαν ντε Ντρις προσπέρασε 14-12 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 25-23 και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ κυρίάρχησε πλήρως χάρις την κυριαρχία του στο μπλοκ με Κόστα και Βουλκίδη που επίσης στο παρελθόν έχουν αγωνιστεί στον Φοίνικα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-2 και κράτησε τη διαφορά μέχρι τέλος καθώς ο Φοίνικας έβγαζε κούραση και λάθη.

Η χαριστική βολή ήρθε στο 4ο σετ με τον Ράπτη να κάνει τη διαφορά για το 9-6. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 15-15 με τον Μιχάλοβιτς αλλά τα διαδοχικά μπλοκ από Βαν ντε Ντρις και Κόστα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 22-18 και 23-19. Ο Σωτηρίου έχασε το σερβίς (20-23) αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Γουόλς, καλή άμυνα και το χαμένο σερβίς του Ιερεζουέλο έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 3-1 κατακτώντας το τρίποντο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 27-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 17-25

4o σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 8 άσσος, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 17-25, 21-25) σε 116΄

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18π. (16/39επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 10 (9/12επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (7/13επ., 62%υπ., 38%αρ.), Τζούριτς 5 (3/4επ., 2 άσσοι), Φρομ 11 (9/25επ., 2 μπλοκ, 27%υπ., 18%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 77%υπ., 50%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/1επ.), Ρουμελιωτάκης 1 (1/2επ.. 50%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1/6επ., 71%υπ., 57%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1/3επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 9π. (4/5επ., 5 μπλοκ), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 14 (11/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 45%υπ., 40%αρ.), Βαν ντε Ντρις 26 (17/36επ., 5 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 53%υπ., 43%αρ.), Γιόρνα, Ηλίας.

Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ξέραμε πως θα έχουμε ένα δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ έχει εξαιρετική ομάδα. Είχαμε την ατυχία να χάσουμε τον Μίταρ Τζούριτς. Αυτό επηρρέασε το κομμάτι του μπλοκ αλλά και γενικότερα τον ρυθμό μας. Κάναμε μία προσπάθεια στο 4ο σετ για να ισοφαρίσουμε αλλά δεν καταφέραμε να πάμε το ματς στο τάι μπρέικ. Αποδώσαμε αυτό που μπορούσαμε να αποδώσουμε. Ολοι οι παίκτες το προσπάθησαν, αλλά κάποιες στιγμές χάνεται η αυτοπεποίθηση. Προσπαθήσαμε με τις αλλαγές να συνεφέρουμε την ομάδα, όμως, ο ΠΑΟΚ κράτησε την απόδοση του, μας πίεσε στο σερβίς και νίκησε δίκαια. Στο τέλος θα κριθούν όλα. Στόχος μας είναι να μπούμε στην 4αδα. Στα πλέι οφ θα κριθούν όλα».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ Κρίστιαν Φρομ δήλωσε: «Αρχικά συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, που έπαιξε πολύ καλά σε όλο το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά και δείξαμε μαχητικότητα, ωστόσο είμαι απογοητευμένος που χάσαμε 3-1 μέσα στην έδρα μας. Από τη στιγμή που χάσαμε την πίεση από το σερβίς μας κάναμε το παιχνίδι των αντιπάλων μας πιο εύκολο και επίσης ήταν δύσκολο να σταματήσουμε τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ. Τέλος, θα ήθελα να είχαμε λίγη περισσότερη υπομονή στα κρίσιμα σημεία, τα οποία καθόρισαν την αναμέτρηση».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ και πρώην του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσνκι είπε: «Δεν θα μπορούσαμε να είχαμε και τρίτη συνεχόμενη ήττα μετά τις ήττες σε Τσάλεντζ Καπ και τον Παναθηναϊκό για το Λιγκ Καπ. Δεν είχαμε την πολυτέλεια να χάσουμε και αυτό το ματς. Είχαμε πρόβλημα με τον Γιόρνα που δεν αγωνίστηκε και τον αντικατέστησε επάξια ο Σωτηρίου. Ηταν καλή η απόδοση της ομάδας μου. Συγχαρητήρια στον Φοίνικα. Είναι η πρώην μου ομάδα και τα συναισθήματα είναι έντονα. Είμαι λίγο στεναχωρημένος από το αποτέλεσμα αλλά κρατάω το τρίποντο για την ομάδα μου διότι μας κρατάει και στην κορυφή της βαθμολογίας. Το κλειδί τη νίκης ήταν το μπλοκ και το σερβίς μας, ειδικά μετά το 2ο σετ και μετά. Αποσυντονίσαμε την υποδοχή του Φοίνικα και αυτό μας βοήθησε να οργανώσουμε το παιχνίδι μας και να πάρουμε τη νίκη».

Ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις δήλωσε: «Είναι πάντα δύσκολα τα παιχνίδια εναντίον του Φοίνικα, έπρεπε να παίξουμε καλά σήμερα για να πάρουμε τους βαθμούς. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι αρχίσαμε να σερβίρουμε καλύτερα και νομίζω αυτό ήταν το κλειδί της αναμέτρησης. Και το μπλοκ ήταν το αποτέλεσμα του καλού σερβίς, αφού οι μπάλες ήταν μακριά από το φιλέ και είχαμε τον χρόνο να στήσουμε την άμυνά μας. Το να χάναμε και τρίτο παιχνίδι μετά τη Μακάμπι και τον Παναθηναϊκό δεν θα ήταν καλό για το ηθικό μας, ενώ με τους τρεις βαθμούς που πήραμε κρατιόμαστε ψηλά στη βαθμολογία. Με το σύστημα των play off τα πάντα κρίνονται τον Απρίλιο. Ωστόσο μέχρι τότε πρέπει να είμαστε σε καλή κατάσταση και να φέρνουμε καλά αποτελέσματα που θα φέρνουν χαρά και ικανοποίηση».