22-11-2023

Τσάλεντζ Καπ: Γλυκιά εμπειρία, πικρό αποτέλεσμα για την Κηφισιά στην πρεμιέρα και ήττα 3-0 από τη Γαλατασαράι

Η Κηφισιά στάθηκε φιλότιμα για δύο σετ απέναντι στην ανώτερη Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στο Ζηρίνειο στον πρώτο αγώνα της στο Τσάλεντζ Καπ και γενικότερα στα Ευρωπαϊκά κύπελλα.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη είχε κορυφαίο τους Μπάκα (14π., 54% αποτελεσματικότητα επίθεσης), Μπόγιτς (13π., 60%) έμεινε κοντά στο σκορ σε όλο το 1ο σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε και 21-19 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Η τουρκική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη σε όλους τους τομείς, πιο γρήγορη και με τους Χάντραβα (17π., 52%), Μιχαήλοβιτς (10π., 53%) να είναι σχεδόν αλάνθαστη. Μοιραία η ρεβάνς των δύο ομάδων στην Κωνσταντινούπολη (30/11, 19:00) θα είναι δύσκολη καθώς η Γαλατά χρειάζεται μόλις δύο σετ στην έδρα της για να περάσει στους «16» της διοργάνωσης.

Νευρική ήταν η εκκίνηση του παιχνιδιού καθώς τόσο η Κηφισιά όσο και η Γαλατάσαραϊ υπέπεσαν σε αρκετά λάθη τόσο στο σερβίς όσο και στην ανάπτυξη. Η ελληνική ομάδα αφήνοντας στην άκρη το άγχος της ευρωπαϊκής της πρεμιέρας προηγήθηκε 7-5, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 1-6 προσπέρασαν 8-11 μετά από επίθεση του Χαντράβα.

Το μπλοκ του Τουμέρ στον Μπόγιτς και το έξυπνο πλασέ του ίδιου έδωσαν αέρα πέντε πόντων στη Γαλατάσαραϊ 9-14. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και βρίσκοντας πόντους από τον Ερνάντες Μπάκα «ροκάνισε» τη διαφορά 18-20. Η «κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε καθώς με τον Μεξικανό διαγώνιο να «πληγώνει» την άμυνα της Γαλατάσαραϊ διαμορφώθηκε το 20-21. Καθοριστικός για την εξέλιξη του σετ ήταν ο άσος του Μιχαήλοβιτς 20-23 με την τουρκική ομάδα να κλείνει το σετ 22-25 μετά από λάθος του Χασμπάλα στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ η Γαλατάσαραι με πιεστικό σερβίς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων μπήκε νωρίς σε «θέση οδηγού» 3-6 και στη συνέχεια 6-11. Μετά από φάση διαρκείας ο Μιχαήλοβιτς έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στους 7 πόντους 7-14. Η Γαλατάσαραϊ συνέχισε να ελέγχει πλήρως το σετ φτάνοντας ακόμα και στο +8, 9-17, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα από τα 9 μέτρα κάνοντας πολλά λάθη και έτσι οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν 15-25 με επίθεση του Μιχαήλοβιτς.

Τα πολλά λάθη της Κηφισιάς από το σερβίς συνεχίστηκαν και στο 3ο σετ, παρόλα αυτά όμως η αθηναϊκή ομάδα μετά από επίθεση του Σπηλιώτη σε γρήγορη πάσα του Χασμπάλα προηγήθηκε 8-7. Στην εξέλιξη του σετ η άουτ επίθεση του Τουμέρ και η επίθεση του Παπαγεωργίου έφεραν την Κηφισιά στο 14-12. Ο άσος του Γκονγκόρ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 15-15, όμως ο Σπυριούνης «απάντησε» άμεσα από τα 9 μέτρα για το 17-15. Η Γαλατάσαραϊ με τον Χαντράβα να παίρνει διαδοχικούς άσους ανέκτησε το προβάδισμα 18-19

Οι συγκινήσεις όμως συνεχίστηκαν στο σετ με την Κηφισιά να τρέχει σερί 3-0 και να προηγείται 21-19 και την τουρκική ομάδα να κάνει το δικό της σερί για το 21-22. Τελικά η Γαλατάσαραι ήταν αυτή που έφτασε σε διπλό ματς μπολ 22-24 κλείνοντας το σετ 23-25 με επίθεση του Χαντράβα.

Διαιτητές: Σιμόν Πίντραλ (Πολωνία), Βούτερ Ντε Βάαρ (Ολλανδία).

1ο σετ: 7-8, 11-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25
*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και της Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 0-3 (22-25, 15-25, 23-25) σε 76΄.
Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Ερναντάνεζ Μπάκα 14π. (14/26επ.), Στιβαχτής, Γκόμεζ Ρέγκο 1 (1/10επ., 57%υπ., 29%αρ.), Μπόγιτς 13 (12/20επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 22%αρ.), Σπηλιώτης 3 (3/6επ.), Αλβες ντε Λίμα 1 (1/4επ.) / Βελούδης (λ. - 67%υπ., 22%αρ.), Χασμπάλα 1 (1/1επ.), Σπυριούνης 2 (1/5επ., 1 άσσος, 60%υπ., 20%αρ.), Παπαγεωργίου 2 (2/2επ.).
ΓΑΛΑΤΑ ΣΑΡΑΪ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Ουμούτ Τσακίρ): Μιχαήλοβιτς 10π. (9/17επ., 1 άσσος, 71%υπ., 29%αρ.), Χάντραβα 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Γκούνγκορ 6 (5/10επ., 1 άσσος, 57%υπ., 36%αρ.), Τούμερ 5 (3/6επ., 2 μπλοκ), Καρασού 7 (4/5επ., 3 μπλοκ) / Χατίπογκλου λ. (70%υπ., 20%αρ.), Ντουρμάζ, Ατασάβεν Οζάν (λ), Γκουναΐντί, Γιονέτ.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Θεωρώ ότι σήμερα θα μπορούσαμε να κάνουμε αρκετά περισσότερα πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Δυστυχώς όμως δεν τα καταφέραμε. Κρατάμε τη θετική παρουσία των νέων παιδιών που μπήκαν σήμερα. Κατά διαστήματα οργανώσαμε την τακτική μας είμασταν ανταγωνιστικοί. Φτάσαμε με τη Γαλατάσαραι κοντά στο τέλος του 1ου και του 3ου σετ όμως δεν τα καταφέραμε. Έχουμε την ευκαιρία μας στο επόμενο παιχνίδι να αντιμετωπίσουμε την Γαλατάσαραϊ και να γεμίσουμε χρήσιμες εμπειρίες, ενόψει της συνέχειας της αγωνιστικής περιόδου».

Ο Τσέχος διαγώνιος της Γαλατασαράι Γιαν Χαντράβα δήλωσε: «Είμαστε χαρούμενοι που πήραμε τη νίκη μέσα στην Αθήνα και μάλιστα με 3-0. Ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι μία καλή ομάδα που ειδικά μέσα στο Ζηρίνειο είναι επικίνδυνη. Παίξαμε καλά, πιέσαμε στο σερβίς και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε για το επόμενο παιχνίδι».

Ο άσσος της Κηφισιάς Ματέο Χασμπάλα είπε: «Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο απόψε. Η Γαλατάσαραϊ ασφαλώς και είναι μία ομάδα με μεγάλη ποιότητα παικτών και εμπειρία. Προσπαθήσαμε σκληρά, όμως κάποια λάθη και κάποιες λεπτομέρειες στο 1ο και το 3ο σετ δεν μας επέτρεψαν το κάτι παραπάνω. Κρατάμε την ευρωπαϊκή εμπειρία και συνεχιζουμε».