16-11-2015

Ο Άρης με 3-2 σετ έβαλε τέλος στο σερί του Εθνικού

Ο Άρης έβαλε τέλος στο σερί νικών 7-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και μετά από μεγάλη μάχη δύο και πλέον ωρών που έγινε στη Μίκρα νίκησε την ομάδα του Έβρου με 3-2 ολοκληρώνοντας την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Είναι η δεύτερη νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα διατηρώντας έτσι και το αήττητο στην έδρα του. Ο Εθνικός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά μετά το 4ο σετ έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Πρωταγωνιστές του Άρη ο Αινείας Τζελάτι και ο Γιάννης Κυριακίδης με τον πρώτο να πατάει γκάζι μετά το 3ο σετ και τον δεύτερο να κερδίζει 5 άσσους και να κρατάει την υποδοχή των κιτρινόμαυρων. Από τον Εθνικό ο Σούλιαγκιτς ήταν πρώτος σκορ αλλά στο 4ο και 5ο σετ υπήρχαν μεγάλα κενά στην υποδοχή

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 11-9 στο 1ο σετ. Νέο σερί 3-0 στο 14-14 έφερε τον Εθνικό σε προβάδισμα 17-14 και θέση ισχύος για την κατάκτηση του σετ όπως και έγινε με 25-19.

Στο σετ 2ο σετ ο Άρης ξεκίνησε με τον Χαριτωνίδης στο «1» και τον Μούχλια αντί του Σωτηρίου. Η υποδοχή βελτιώθηκε και ήταν πιο αποτελεσματικός σε σερβις και μπλοκ. Το 6-6 έγινε 9-6 για τον Άρη και αργότερα με νέο σερί 3-0 η διαφορα ανέβηκε στο +5 (13-8) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Αντίστροφη εικόνα είχαμε στο 3ο σετ όπου αυτή τη φορά ο Εθνικός με σερί 5-0 από σερβίς και λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 12-7 και κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα.

Από το 4ο σετ επέστρεψε στον αγώνα ο Σωτηρίου και ο Άρης άρχισε την αντεπίθεση. Με αφετηρία και πάλι το 6-6 ο Άρης ξέφυγε με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις που του έδωσαν ευκολία στο σκοράρισμα. Ο Εθνικος έκανε πολλά λάθη και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 16-10 και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός προηγήθηκε 3-2, αλλά ο Άρης με σερί 4-0 βγήκε μπροστά με 6-3 και διατηρώντας την πολύτιμη διαφορά έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-6, 14-16,17-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-16
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8  επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ -31% άριστες), Τζελάτης 22 (20/43 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 88% υπ -71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ, 85% υπ - 46% άριστες), Παπασταματάτος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (4/16 επ, 3 άσσοι, 68% υπ -42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (7/30 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ -28% άριστες) / Δαρίδης (λ, 53% υπ - 32% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας είπε: «Μπράβο στα παιδιά και ειδικά σε αυτούς που είχαν προβλήματα τραυματισμών. Είχαμε πολλά προβλήματα όλη την εβδομάδα αλλά τα κρύψαμε για να μην φανούν δικαιολογίες. Ένας από τους παίκτες που είχε πρόβλημα με αυχενικό και πήγε καλά ήταν ο Τζελάτης. Κρατήσαμε χαμηλά τα αδέλφια Δαλακούρα και τον διαγώνιο του Εθνικού. Όταν μετά το 1-2 σετ είδαμε πως τη ζημιά μας την κάνουν οι κεντρικοί του Εθνικού αλλαξαμε την τακτική μας και εστιάσαμε πάνω στους κεντρικούς. Αυτή η αλλαγή έφερε αποτέλεσμα. Η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική γιατί αυτά τα ματς στην έδρα μας έχουμε στόχο να τα κερδίζουμε έτσι ώστε ανεβαίνουμε και βαθμολογικά και ψυχολογικά».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Δεν παίξαμε αυτό που ήθελα και που μπορεί η ομάδα. Ειδικά στο 2ο και στο 4ο σετ ήμασταν πολύ κακοί. Στο 2-1 σετ δεν χαλαρώνεις αλλά πρέπει να κάνεις περισσότερη προσπάθεια για να πάρεις τη νίκη. Δεν ήμασταν καλοί σε κάποια κομμάτια που πρέπει να τα δουλέψουμε ώστε να αποκτήσουμε διάρκεια και αντοχή. Αυτός είναι ο αθλητισμός. Από σήμερα μέχρι 23 Δεκεμβρίου έχουμε αγώνες Τετάρτη - Σάββατο και πληρώνουμε κακούς προγραμματισμούς και την απεργία των διαιτητών. Την Τετάρτη έχουμε τη ρεβάνς στην Ευρώπη, το Σάββατο με Ολυμπιακό, ακολουθεί ο ΠΑΟΚ και πάει λέγοντας.  Πρέπει να μάθουμε να παίζουμε σε δύσκολες συνθήκες και να διαχειριζόμαστε καταστάσεις υπό πίεση. Δεν υπάρχει ζήτημα κούρασης αλλά διαχείρισης και εμπειρίας».