Ανατροπή της Ορεστιάδα στη Λαμία και νίκη 3-2

Cannot find LAMIA/2015-16/lamia-ore folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2015-16/lamia-ore/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Μετά από 130 λεπτά εξαντλητικού αγώνα η Ορεστιάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στο Γ.Σ.Λαμία και με νίκη 3-2 πατάει ακόμα πιο γερά στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Λαμία ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε 2-0 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο. Κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό που την ανέβασε συνολικά στους 8 δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, ένα για την κάθε ομάδα, ενώ στο τάι μπρέικ η Ορεστιάδα βρέθηκε να χάνει 7-1 αλλά έκανε ανατροπή με αποτελεσματικό μπλοκ που της απέφερε 19 πόντους. Μάλιστα από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της Ορεστιάδας ήταν ο Χήρας που πέρυσι αγωνίστηκε στη Λαμία και ο Ριζόπουλος που ήταν στη Λαμία τη σεζόν 2013-14. Από τη Λαμία ξεχώρισαν Αραούγιο, Μαδούρας.

Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, με ρυθμό στο σερβίς και στο μπλοκ και έχοντας πάντα το προβάδισμα πήρε τα δύο πρώτα σετ. Η Ορεστιάδα μπήκε στον αγώνα από το 3ο σετ με αλλαγή τακτικής στο σερβίς εκμεταλεύτηκε την καθίζηση των γηπεδούχων και προηγήθηκε 17-11. Η Λαμία παρόλα αυτά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 23-23. Έγινε μάχη πόντο πόντο και με πόντους από τον Αμπουίλα και μπλοκ του Χήρα έγινε το 30-28.

Στο τάι μπρέικ η Λαμία προηγήθηκε 7-1, αλλά και πάλι η Ορεστιάδα έφερε τα πάνω κάτω. Ισοφάρισε 8-8 και δύο μπλοκ πάνω στον Χένσι πήρε και τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ονόπας

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-21
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 28-30
4o σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 13-25
5o σετ: 5-1, 9-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 13 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 28-30, 13-25, 13-15) σε 130΄

ΛΑΜΙΑ (Νταγκίεφ): Χένσι 5π. (3/7 επ, 2 μπλοκ, 100% υπ - 67% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ), Αραούγιο 24 (22/42 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ - 14% άριστες), Παπαθωμόπουλος 5 (5/7 επ), Χάκγουορθ 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ), Μαδούρας 14 (7/11 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 47% υπ - 29% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 19 (14/33 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ - 36% άριστες)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Αμπουίλα 8 (2/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χήρας 8 (2/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μίλιτς 10 (4/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 23 (19/37 επ, 4 μπλοκ, 58% υπ - 36% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 33% άριστες), Καρντόσο 20 (19/41 επ, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ - 31% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου 1 (μπλοκ), Πεντίδης 3 (3/3 επ).

Ο προπονητής της Λαμίας Πέτιο Ντραγκίεφ είπε: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος διότι είχαμε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουμε τον αγώνα με 3-0 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Οι τραυματισμοί και τα προβλήματα βγήκαν μετά την απώλεια του 3ου σετ και δεν είχαμε τις λύσεις που έπρεπε. Στο τάι μπρέικ προηγηθήκαμε 7-1 αλλά και πάλι δε μπορέσαμε να σταθούμε και να πάρουμε τουλάχιστον το δίποντο. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος παρότι έχουμε και δύσκολο πρόγραμμα».

Ο ακραίος της Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος: «Πήραμε τη νίκη με ανατροπή και για αυτό μόνο είμαι ευχαριστημένος. Γενικά, όμως, εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα που παρουσιάσαμε. Ήμασταν όλοι απαράδεκτοι απέναντι σε μία κατώτερη αγωνιστικα ομάδα. Άλλωστε η ομάδα μας ακόμα δεν έχει σωθεί και πρέπει να καταλάβουν κάποιοι πως πρέπει να είμαστε σοβαροί. Φοράμε μία φανέλα βαριά και πρέπει να την τιμούμε. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα δεν υπήρχε. Καλώς ή κακώς οι ξένοι της Ορεστιάδας πρέπει να αντιληφθούν σε ποια ομάδα παίζουν».