30-03-2016

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 στο «αντίο» της Λαμίας μετά από 11 χρόνια στη Volley League

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-0 τον Γ.Σ.Λαμία στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής και τελευταίας της κανονικής περιόδου. Ηταν ο τελευταίος αγώνας του Γ.Σ.Λαμία στην Volley League «Πάμε Στοίχημα» ύστερα από 11 χρόνια παρουσίας.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε οριστικά την 6η θέση στην τελική κατάταξη πίσω από τον Παναθηναϊκό και μπροστά από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης οπότε το αυριανό ντέρμπι του Εβρου μεταξύ του Εθνικού και της Ορεστιάδας δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον Εθνικό ο οποίος οριστικά κατατάσεται στην 7η θέση.

Ο ΓΣ Λαμία αγωνίστηκε χωρίς τον Παπαθωμόπουλο που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και κεντρικός πέρασε ο Αραούγιο μαζί με τον Μαδούρα. Στο 1ο σετ η Λαμία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 16-11, αλλά ο Παμβαχαϊκός με αποτελεσματικό σερβίς τακτικής κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το 1ο σετ 25-23 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη. Εύκολη ήταν η επικράτηση της ομάδας του Βραχατίου στο 2ο σετ, ενώ στο 3ο η Λαμία προέβαλε αντίσταση μέχρι το 16-15. Με καλό μπλοκ - άμυνα και υπεροχή στην επίθεση ο Παμβοχαϊκός πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Χανδρινός.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 20-21, 23-25
2ο σετ: 6-8, 7-16, 10-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (23-25, 16-25, 20-25) σε 75'

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 11% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ), Αραούγιο 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καπίρης 9 (8/14 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 40% άριστες), Χάκγουορθ 9 (7/20 επ, 2 άσσοι), Μαδούρας 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 64% υπ - 33% άριστες), Δημητριάδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Γκρόενβελντ 3 (2/3 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 45% άριστες), Βαν Ντορν 17 (12/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 6 (6/12 επ, 45% υπ - 18% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/10 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 13 (10/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 60% υπ - 27% άριστες), Ωρολογάς, Χατζηθάνος

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Πέτιο Ντραγκίεφ: «Τελειώσαμε σήμερα με μία καλή εμφάνιση παρότι δεν συνοδεύτηκε με νίκη. Προσπαθήσαμε αλλά μου κάνει εντύπωση η διαιτησία. Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο πρώτος διαιτητής έγινε πρωταγωνιστής. Δεν έχω μιλήσει ποτέ για την διαιτησία. Εντάξει, δεν έχουμε καλή ομάδα αλλά δε μας άφησε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Έκανε τραγικά λάθη σε ένα ματς κι εμείς θέλαμε να αποχαιρετήσουμε τον κόσμο με κάτι καλό. Ευχαριστώ τους παίκτες και όσους μας βοήθησαν. Δυστυχώς η ομάδα υποβιβάζεται. Ελπίζω να γυρίσει γρήγορα και πάλι στην κατηγορία».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Εμεινα ευχαριστημένος από την διοίκηση του Παμβοχαϊκού. Ζήτησα διορία 20 ημερών και να απαντήσω σε ανανέωση της συνεργασίας μας. Στο 1ο σετ ήμασταν πάλι μέτριοι. Πήγαμε με τακτικό σέρβις και έμεινα ευχαριστημένος από το μπλοκ άμυνα».