07-01-2017

Ο Παναθηναϊκός 3-0 την Κύζικο και πρώτη νίκη για τη νέα χρονιά

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με νίκη το 2017 και έπιασε τους 30 βαθμούς στη βαθμολογία. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με όπλο το σερβίς νίκησε με 3-0 σετ τη μαχητική Κύζικο του Γιάννη Λάιου που είχε ευκαιρία να πάρει το 2ο σετ και να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά διαλύοντας στην υποδοχή της Κυζίκου, που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί και δέχθηκε 7 μπλοκ. Το 9-6 του πρώτου σετ έγινε 12-6 με τον Τσίροβιτς και τον Γκονζάλες, ενώ ένα μπλοκ του Μελγκαρέχο εκτόξευσε τη διαφορά (16-9). Το σερβίς του Ρανγκέλ «καθάρισε» το σετ (22-13) και πολλοί πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός θα έχει ένα εύκολο βράδυ.

Η Κύζικος όμως βελτιώθηκε στο δεύτερο σετ που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν τα λάθη στην υποδοχή, ο Μαρούλης δεν είχε το εύκολο έργο του πρώτου σετ και οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ. Με πρωταγωνιστές τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου και τον Τιάγκο Ματσιέλ η Κύζικος βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και οι εναλλαγές στο σκορ κορύφωσαν την αγωνία στο κλειστό της Κυψέλης. Οι πράσινοι πήγαν πρώτοι στο σετ μπολ (24-23), αλλά ο άσσος του Σονάρι ανέτρεψε τα δεδομένα (24-25). Η Κύζικος δεν κατάφερε να τελειώσει το σετ και ο άσσος του Γκονζάλες επανέφερε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (29-28). Ο Αργεντινός έχασε το επόμενο σερβίς, αλλά μια επίθεση του Μελγκαρέχο και μια άστοχη προσπάθεια του Γκουλάκ έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό (Ο Γκουλάκ ζήτησε επαφή στο μπλοκ και διαμαρτυρήθηκε).

Λίγο πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο σετ. Πήρε αμέσως μια διαφορά ασφαλείας και με τον άσσο του Μαρούλη πήρε με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κύζικος ψαλίδισε τη διαφορά και με άσσο του Ματσιέλ μείωσε στους δύο πόντους (15-13). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με ένα μπλοκ του Ρανγκέλ ξέφυγε με 3 πόντους (21-18). Ακολούθησε μια άστοχη επίθεση από τον Σονάρι (22-18) που έβαλε τον Παναθηναϊκό σε τροχιά νίκης. Στο τέλος ο Τσίροβιτς πήρε τους πόντους και χάρισε τη νίκη στους «πράσινους».

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βουδούρης

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 31-29
3ο σετ: 8-2, 16-13, 21-18, 25-22

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσοι, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 31-29, 25-22) σε 80΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (0/1 επ, 1 άσσος 3 μπλοκ), Μελγκαρέχο 10 (5/13 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ -44% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Τσίροβιτς 13 (10/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Γκονζάλες 13 (9/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 69% υπ – 50% άριστες),  Σύρος (λ), Δημητριάδης,  Μπέλος 0 (0/3 επ), Πανταλέων 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 2 (2/6 επ), Σονάρι 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 63% υπ – 37% άριστες), Δρογκάρης, Ματσιέλ 18 (17/36 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 6 (5/12 επ, 1 άσσος, 48% υπ 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ – 50% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης 1 (1/2 επ), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης 1 (μπλοκ)

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Εύχομαι καλή χρονιά, με θετική σκέψη και όλα μπορούν να συμβούν. Σήμερα κάναμε πολύ κακή εμφάνιση. Μπήκαμε συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ γιατί ξέραμε ότι τα παιχνίδι μετά τις διακοπές κρύβουν κινδύνους. Δεν ήμασταν στην καλύτερη κατάσταση. Ουσιαστικά μόνο το τελευταίο διήμερο ήμασταν όλοι μαζί.

Είχαμε πολλά κενά στην υποδοχή και όταν έβγαινε κάναμε κακή ανάπτυξη. Ευτυχώς φέτος ξέρουμε να παίρνουμε τα αποτελέσματα και να βρίσκουμε λύσεις.  Με καλό σερβις καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο. Ο Γενάρης είναι πολύ σημαντικός μήνας που θα ξεκαθαρίσουν οι φετινές δυνατότητες της ομάδας».

Ο προπονητής της Κυζίκου Γιάννης Λάιος είπε: «Ξεκινήσαμε με μέτρια υποδοχή και αφήσαμε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Χωρίς να έχουμε απέναντί μας ένα τρομερό σερβις, ήμασταν κακοί στην υποδοχή. Σιγά Σιγά βελτιώσαμε κάποια πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Φτάσαμε κοντά στο να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά σε μια από τις 2-3 φάσεις που είναι αμφισβητούμενες δεχτήκαμε τον κρίσιμο πόντο. Ελπίζω να κρατήσουμε λίγο καλύτερη ψυχολογία απέναντι σε πιο δυνατές ομάδες. Γιατί πρέπει να πιστεύεις ότι μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο».