30-09-2017

Ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε 3-2 την Βοϊβοντίνα στην πρώτη διεθνή αναμέτρηση της ιστορίας του

Εντυπωσιακός ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε με 3-2 σετ την σερβική Βοϊβοντίνα στον πρώτο αγώνα της δεύτερης ημέρας του διεθνούς τουρνουά Νοτίου Αιγαίου που διεξάγεται στην Ερμούπολη. Ο αγώνας είχε ιστορική αξία για τον Εθνικό καθώς ήταν ο πρώτος διεθνής έστω και σε φιλικό επίπεδο. Η αναμέτρηση είχε εναλλαγές στο σκορ και κράτησε σε αγωνία τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν στη Β’ κλειστή αίθουσα του Αθλητικού κέντρου, μέχρι το τέλος.

Οι πειραιώτες έβαλαν... δύσκολα στους Σέρβους, αφού εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο ότι «δώρα» τους δόθηκαν προηγήθηκαν με 2-0 σετ (25-21, 28-26) και δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όταν οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς στα ίσα (25-19, 25-20). Στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα δειξαν μεγάλη διάθεση για να πάρουν τη νίκη, προηγήθηκαν ακόμη και 11-8, όμως οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά με 14-13. Οι πειραιώτες έδειξαν ψυχραιμία και με σερί 3-0 έκαναν ανατροπή και πήραν τη νίκη με 16-14 στο τάι μπρέικ.

Vojvodina – Εθνικός Πειραιά 2-3 σετ

Τα σετ: 2-3 (21-25, 26-28, 25-19, 25-20, 14-16)

Ο Εθνικός αγωνίστηκε Μαντέκα 7π., Σπυριούνη 14 (13/26), Αμπανόζ 6, Νάιτ 27 (24/55), Σέιφερτ 12, Τουρνάκη 5, λίμπερο τον Βολουδάκη και αλλαγές τους Δελιπρίμη 5, Δημητούλη 1, Ράμμος, Τάτσης, Χατζηνικολάου.