Με σούπερ Νάιτ ο Εθνικός Πειραιώς 3-1 τον Ηρακλή Πετ.

Cannot find ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/ethp-ira folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/ethp-ira/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Με ηγέτη τον Κέισι Νάιτ που σημείωσε 31 πόντους εκ των οποίων 3 άσσους και 5 μπλοκ ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε τον Ηρακλή με 3-1 σετ σετ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς προσπέρασε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την 10η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έκαναν την καλύτερη εμφάνιση τους στο πρωτάθλημα και εάν μάλιστα αξιοποιούσαν το προβάδισμα στο σκορ και στο 2ο σετ ίσως να έφταναν πιο άνετα στη νίκη. Ο Ηρακλής είχε μέτρια υποδοχή και δεν ήταν αποτελεσματικός στις κόντρα επιθέσεις. Ο Φέργκιουσον μαζί με τον Προύσαλη ήταν οι κορυφαίοι και ο Αρμενάκης πρώτος σκόρερ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με δύο σερί 3-0 στο 6-6 και στο 9-7 εκτόξευσε με το «καλημέρα» τη διαφορά στο 12-7. Εκτελεστής ήταν ο Νάιτ που κυριολεκτικά έκανε πάρτυ στην επίθεση. Μέχρι το τέλος του σετ διατηρήθηκε το +6 (25-19).

Το πιο ωραίο ήταν το 2ο σετ το οποίο μάλιστα πήρε ο Ηρακλής μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ. Στο 8-8 ο Φωτιάδης με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και ο Εφραιμίδης με τον Αρμενάκη οικοδόμησαν σερί 5-0 για το 13-8. Ο Εθνικός σταδιακά μείωσε και ισοφάρισε 17-17, ενώ με άσσο του Αμπανόζ και μπλοκ του Σέιφερτ πέρασε μπροστά 18-16. Στο 22-20 ο Φέργκιουσον κράτησε τον Ηρακλή στον αγώνα με επίθεση και μπλοκ και ισοφάρισε 22-22.  Με την άουτ επίθεση του Σπυριούνη έγινε το 24-23 για τον Ηρακλή. Ο «γηραιός» είχε συνέχεια το προβάδισμα και στο 29-29 το σετ τελείωσε με δύο άριστες επιθέσεις του Ριζόπουλου. Ο Ηρακλής με 31-29 ισοφάρισε 1-1 σετ.

Με ξέσπασμα του Νάιτ και σερί 5-0 ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ για το 7-2. Ο Ηρακλής σταδιακά μείωσε και ισοφάρισε 15-15 με τον Φωτιάδη και το λάθος του Νάιτ. Μάλιστα ο «γηραιός» προσπέρασε και 18-17, αλλά δύο επίθέσεις του Μαντέκα και ένα μπλοκ του Τουρνάκη έβαλαν τον Εθνικό πάλι μπροστά 20-18. Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Φέργκιουσον 23-23, αλλά ο Νάιτ έκανε το 24-23. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα με 25-24 και 26-25, ο Τουρνάκης έχασε το σερβίς (26-26) αλλά η επίθεση του Σέιφερτ και το άουτ του Αρμενάκη έκαναν το 28-26 και το 2-1 για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα.

Πανομοιότυπο ήταν και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Ηρακλής ξέφυγε 12-10 με Εφραιμίδη, Αρμενάκη, αλλά επίθεση του Νάιτ και πρώτος χρόνος του Μπάση έκαναν το 15-15. Το σερβίς του Εθνικού χάλασε την κατάλληλη στιγμή την υποδοχή του Ηρακλή, ο Αμπανόζ με δύο περάσματα και ο Μαντέκας με τον Νάιτ έκαναν συνολικό σερί 6-0 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 20-15. Ο Ηρακλής προσπάθησε για νέα ανατροπή αλλά ο άσσος του Αμπανόζ έκανε το 22-16 και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Νάιτ 25-22 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 29-31
3ο σετ: 8-3, 16-15, 21-19, 28-26
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-16, 25-22

* Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 7 άσσους, 68 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 29-31, 28-26, 25-22) σε 119'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/3 επ.), Νάιτ 31 (23/40 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Σίφερτ 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (13/31 επ., 56% υπ. - 38% άριστες), Αμπανόζ 8 (5/6 επ., 3 άσσοι) / Βολουδάκης (λ, 62% υπ. - 42% άριστες), Δημητούλης, Μπάσης 2 (2/2 επ.), Ράμος, Δεληπρίμης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Φέργκιουσον 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Αρμενάκης 26 (23/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (10/25 επ., 58% υπ. - 37% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ. - 46% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (άσσος), Ελευθερίου (86% υπ. - 14% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Πράγματι κάναμε την καλύτερη εμφάνιση μας στους εντός έδρας αγώνες. Μπράβο στα παιδιά, δώσαμε χαρά στον κόσμο και στην διοίκηση. Νικήσαμε αντίπαλο με βαρύ όνομα και βαριά φανέλα. Είχα θέσει για το Α΄γύρο ως στόχο τη συγκομιδή των 15 ή 16 βαθμών και χαίρομαι που είμαστε μέσα. Ημασταν βελτιωμένοι στην υποδοχή, δουλεύουμε το μπλοκ άμυνα και ο Νάιτ είχε πεδίο δράσης. Κλείνει μία εξαιρετική χρονά για τον Εθνικό Πειραιώς με άνοδο στην Volley League και πλασάρισμα στην 8η θέση».

Ο προπονητής του Ηρακλής Πετ. Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στον αγώνα. Ολη την εβδομάδα οι παίκτες μου ήταν απασχολημένοι με διάφορα θέματα και προβλήματα και το μυαλό δεν ήταν στο γήπεδο. Αυτό είναι λογικό πως κάποια στιγμή θα σου κοστίσει. Ελπίζω με τη νέα χρονιά κάποια προβλήματα να βρουν τη λύση τους και κυρίως να είναι στην ομάδα όλοι οι παίκτες. Δεν θα ήθελα να ξαναζήσουμε την περσινή εμπειρία και μακάρια να αφιερωθούμε πάλι στον αγωνιστικό μας στόχο. Παρόλα αυτά δε μπορώ να πω πως δεν είμαι ικανοποιημένος από τη συγκομιδή που έχουμε έως τώρα αν και από τον σημερινό αγώνα περίμενα κάτι θετικό».