07-02-2018

O Eθνικός Πειραιά νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό και στους «8» παίζει με ΠΑΟ

Την πρώτη του πρόκριση σε προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγυρίζει ο Εθνικός Πειραιά καθώς νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπυριούνη που σημείωσε 22 πόντους. Όπως και στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος έτσι και στο κύπελλο η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε τον Παμβοχαϊκό στην έδρα του και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και μάλιστα στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο 1ο σετ με τον Εθνικό να δείχνει τις διαθέσεις του από την αρχή. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έπαιζε ελεύθερα και με τους Σπυριούνη, Σέιφερτ να κάνουν έντονη την παρουσία τους ο Εθνικός είχε πάντα το προβάδισμα με έναν ή δύο πόντους (14-12, 17-15). Με δύο ωραίες κόντρα επιθέσεις από Μακ Γουίλιαμ και Νάιτ ο Εθνικός ξέφυγε 20-17 αλλά το σερβίς του Γκλαντσόουν έδωσε απαντήσεις και με μίνι σερί 3-0 ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 20-20. Ο Νάιτ έβαλε τον Εθνικό μπροστά 23-22 αλλά το λάθος του Σπυριούνη και ο πόντος του Γκάντστόουν έφερε τον Παμβοχαϊκό σε σετ μπολ 24-23. Ο Μπάσης ισοφάρισε, ο Σπυριούνης κάρφωσε άουτ (25-24) αλλά ο Μακ Γουίλιαμ ισοφάρισε 25-25 για τον Εθνικό. Το λάθος του Αμπανόζ και ο άσσος του Μουνίθ τελείωσε το σετ 27-25 για τον Παμβοχαϊκό.

Από το 2ο σετ ο Εθνικός ανέβασε κι άλλο την απόδοση του με τον Σπυριούνη να επιβάλεται πλήρως. Με επιθέσεις του ο Εθνικός προηγήθηκε 5-2 και από τότε ο Εθνικός δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός μετά από κόπο ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Εθνικός με λιγότερα λάθη και βελτιωμένη υποδοχή, άσσο του Νάιτ και επίθεση του Σπυριούνη ξέφυγε 22-20 και πήρε το σετ 25-23 με τον Νάιτ.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Σπυριούνη. Με επίθεση έκανε το 7-6 και πήγε και στο σερβίς και με φοβερό ρυθμό διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Ο Μακ Γουίλιαμ τελείωνε τις κόντρες και με συνολικό σερί 7-0 ο Εθνικός προηγήθηκε 13-6. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και με δύο επιθέσεις του Μακ Γουίλιαμ το σετ έκλεισε 25-16 και 1-2.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 9-6 ύστερα από σερί 3-0 του Παλέντζα. Ο Εθνικός απάντησε με το σερβίς του Μακ Γουίλαμ όχι μόνο ισοφάρισε 11-11 αλλά και με τις επιθέσεις Σέιφερτ και Νάιτ έκανε συνολικό σερί 5-0 και προηγήθηκε 14-11. Ο Εθνικός κράτησε το πολύτιμο +3 μέχρι το 20-17 κι εκεί ήταν η σειρά των Σέιφερτ, Νάιτ και ο Αμπανόζ στο σερβίς να δώσουν την χαριστική βολή στον Παμβοχαϊκό και με σερί 5-0 έκαναν το 25-17 και πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος

1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 12-21, 16-25
4ο σετ: 8-6, 12-16, 17-21, 17-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 16-25, 17-25) σε 107'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μοράλες, Γκλαντστόουν 10 (6/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 10 (6/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Παλέντζας 12 (9/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 15% υπ. - 0% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ. - 48% άριστες), Κωτσάκης (50% υπ. - 50% άριστες), Γεωργίου, Βουλκίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 35% άριστες), Νάιτ 18 (14/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 14 (9/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπάσης 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 22 (16/29 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Αμπανόζ 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 38% άριστες), Βολουδάκης (λ), Τουρνάκης 2 (2/5 επ.), Δημητούλης, Ράμος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας τόνισε: «Ο Εθνικός ήταν πολύ καλύτερος σε σερβίς, υποδοχή και τα δύο αυτά στοιχεία, σε συνδυασμό με το καλό παιχνίδι του πασαδόρου τους, έκριναν το παιχνίδι. Ακόμα και το πρώτο σετ που πήραμε, ο Εθνικός Πειραιώς ήταν μπροστά και το... κλέψαμε. Ήταν κακή εμφάνιση για εμάς μετά από ένα καλό παιχνίδι που κάναμε στην Χαλκίδα. Κοιτάμε πλέον το πολύ σημαντικό παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου για το πρωτάθλημα».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκκης Ψάρρας δήλωσε: «Μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Εμείς όταν παίζουμε χωρίς στρες, πίεση, μπορούμε να κάνουμε πολλά σοβαρά πράγματα. Από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ αρχίσαμε να βελτιωνόμαστε. Το Σάββατο έχουμε δύσκολο παιχνίδι με τον Ηρακλή Χαλκίδας και θα πρέπει να διαχειριστούμε την σημερινή επιτυχία».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2017-18

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναχαϊκή Πετ.2015  3-0 (25-11, 25-11, 25-21)
Διαιτητές: Κυριοπούλου-Πρέντζας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βαρατάσης-Αρβανίτης. Γραμματεία: Κορδετζάκη

Γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 20.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)
Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης. Πρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σαρμίδης-Σταματόπουλος. Γραμματεία: Χειμώνας

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μ. Τσικίνας, 21.00: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2013
Διαιτητές: Σταυριανίδης-Αβραμίδης. Γραμματεία: Τσαντόγλου

Γυμναστήριο Βότση, 21.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη
Διαιτητές: Δημητρίου-Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Γιωγιού Ν.

Γυμναστήριο Μετς, 17.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20)
Διαιτητές: Μυλωνάκης-Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Κουρπανίδης-Πατεράκης. Γραμματεία: Κατσούλα

Γυμναστήριο Ολυμπιάδας Πατρών, 18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25)
Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος. Γραμματεία: Μάμμου.

Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας, 19.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Εθνικός ΟΦΠΦ 1-3 (27-25, 23-25, 16-25, 17-25)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σπίνας-Νικάκης Γραμματεία: Λιόντου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μετς, 19.00: ΑΕΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας. Γραμματεία: Ταλάρου

* Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά.