13-03-2019

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-0 την Κομοτηνή και πέρασε στην 4η θέση

Ο Παμβοχαϊκός χρειάστηκε 69 λεπτά για να νικήσει την Κομοτηνή με 3-0 σετ και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την 4η θεση. Η ομάδα της Βόχας έπιασε τους 28 βαθμούς έναντι 26 του Φοίνικα αλλά έχει ακόμα έναν αγώνα να δώσει έναντι δύο των συριανών.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίμπερο του Παμβοχαϊκού ήταν ο Κωτσάκης και πρώτος σκόρερ ο Ολιβέιρα. Ο Παπαδημητρίου έχει πρόβλημα στον αυχένα και ακολουθεί θεραπεία. Από την Κομοτηνή απουσίασε ο Χριστόφας.

Η ομάδα της Θράκης πάλεψε το 2ο και το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό και έτσι έχει στραμένο το ενδιαφέρον της στα πλέι άουτ όπου το πιθανότερο είναι πως θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Στα πλέι άουτ η παραμονή θα κριθεί στις 3 νίκες.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυναρά με προβάδισμα 8-5, αλλά στο 10-8 το σερβίς του Γκλάντστόουν έφερε σερί 7-0 για το 17-8. Η Κομοτηνή δεν αντέδρασε και ο Ολιβέιρα έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 2ο σετ η Κομοτηνή βελτίωσε την υποδοχή της και κρατήθηκε στο σκορ μέχρι το 8-8. Ο Ολιβέιρα με επίθεση, το λάθος του Μαρούλη και ο άσσος του Γκλαντστόουν έκαναν το 11-8 με σερί 3-0. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος όταν και ο Αμπράο έκανε το 25-23. Είχε προηγηθεί πίεση της Κομοτηνής που με τον Δαλακούρα μείωσε 24-23.

Στο 3ο σετ η Κομοτηνή προηγήθηκε 6-5 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με τον Ολιβέιρα βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 στο πιο αμφίρροπο σημείο του παιχνιδιού. Ο Αμπράο πήρε δύο καθοριστικούς πόντους για το 23-21. Μείωσε ο Κώστας Δαλακούρας 23-22 αλλά ο Γκόνας έχασε το σερβίς (24-22) και ο Ολιβέιρα έκλεισε τον αγώνα με 25-22 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεράνιος.

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπαλων και του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 2 άσσοι, 42 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-22) σε 69΄.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 18 (16/27, 2 μπλοκ, 56%υπ., 33%αρ.), Γκλαντστόουν 9 (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσους), Τσέλιος 2 (2 μπλοκ), Αμπραο 13 (13/21επ., 47%υπ., 33%αρ.), Γουάλαφ 8 (6/13, 2 μπλοκ) / Κωτσάκης (λ. - 50%υπ., 25%αρ.), Δημητούλης, Συναδινός, Τουρνάκης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 8 (6/13επ., 2 άσσοι), Γκόνας 3 (3/5), Μαρούλης, Φερέλ 7 (6/13, 1 μπλοκ), Σεβτσόβ 14 (14/27επ.), Αν.Δαλακούρας 11 (10/20επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. - 25%υπ., 25%αρ.), Μπανιώτης, Καραβατζής, Ανδρεάδης 3 (3/11).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Κάναμε ότι έπρεπε για να πάρουμε αυτό που έπρεπε. Ο προσανατολισμός μας είναι στραμμένος στα πλέι οφ. Η ομάδα πήγε καλά, έπαιξε σωστά σε πολλούς τομείς και δεν χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα ειδικά στο 2ο και στο 3ο σετ που η Κομοτηνή είχ βρει ρυθμό».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Τηρουμένων των αναλογιών είχαμε θετική παρουσία παρότι πιστεύω πως ένα σετ θα μας έδινε την ευκαιρία να μείνουμε στον αγώνα και να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο. Το μυαλό μας είναι στα πλέι άουτ όπου όλα δείχνουν πως θα αναμετρηθούμε με τον Εθνικό για την παραμονή».