14-03-2021

Πολύτιμο τρίποντο του Φοίνικα ΟΝΕΧ στην Κηφισιά

Επιστροφή στις μεγάλες νίκες για τον Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ στο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τη μαχητική Κηφισιά σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής και ανακατέλαβε την 2η θέση στη βαθμολογία.

Πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ ήταν οι Στερν, Πρωτοψάλτης, ο Ράιτς επιθετικά αλλά και ο Μπράουν που έδωσε ρεσιτάλ με 7 τελειωμένα μπλοκ.

Πολύ καλή εμφάνιση και για την Κηφισιά η οποία στηρίχτηκε επιθετικά σε Ζουπάνη, Κωτσάκη, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Μπάση σε μπλοκ και σερβίς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με τον Πρωτοψάλτη στη θέση του σέρβις «έχτισε» μία διαφορά τεσσάρων πόντων 8-4. Η διαφορά συντηρήθηκε μετά από άουτ επίθεση του Ζουπάνη (17-14). Η ομάδα των βορείων προαστίων με επίθεση του Κωτσάκη, άσο του Μπάση και άουτ του Ράιτς έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα για την Κηφισιά 19-18. Ο Μπάσης έχασε το σερβίς (19-19) και ο Στερν από το σερβίς εκτόξευσε τον Φοίνικα. Πήρε άσσο και έδωσε έμεσσα πέναλτυ. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-19 και έκλεισε το σετ 25-22 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 9-6 μετά από έξυπνο πλασέ του Ζουπάνη και άσσο του Κωτσάκη. Η ομάδα των Κυκλάδων πλησίασε 12-11, όμως η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της και με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε 17-13. Με το σερβίς του Ράιτς και «αιχμή» τον Στερν ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0, μείωσε 17-16 και πάλι με τον Σλοβένο ισοφάρισε 18-18. Στο 20-20 ο Μπάσης με μπλοκ και άσσο έκανε το 22-20 για την Κηφισιά. Ο Μπάσης με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα, έδωσε την ευκαιρία στον Κωτσάκη για μπλοκ, στον Κασαμπαλή για επίθεση και με δικό του άσσο και συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ 25-20 για το 1-1.

Δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα και τελειώνοντας κόντρα μπάλες με τους Πρωτοψάλτη και Στέρν ο Φοίνικας ήταν αυτός προηγήθηκε στην αρχή του τρίτου σετ με 7-4. Η Κηφισιά ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Στερν. Το μπλοκ του Μπράουν έφερε ξανά τους «πειρατές» στο +2 (13-11) στα μέσα του σετ, ενώ λίγο αργότερα λάθη από τους Κασαμπαλή και Τσάμπερλεϊν διαμόρφωσαν τον 16-12. Ο Φοίνικας έμεινε στη θέση του οδηγού και πήρε το σετ 25-21.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τους Πρωτοψάλτη και Ράιτς πήγε ξανά στο +4 (12-8). Με εκατέρωθεν λάθη στο σέρβις φτάσαμε στο 15-11. Η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και στηριζόμενη στην καλή άμυνα και στον Ζουπάνη ισοφάρισε 15-15. Το μπλοκ του Φοίνικα υψώθηκε στο φιλέ και ο Φοίνικας ανέκτησε το προβάδισμα 17-15 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με το σκορ στο 19-18 ο επόπτης μετά από άμυνα της Κηφισιάς ο διαιτητής σφύριξε ότι η μπάλα βρήκε στην οροφή, απόφαση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στην επόμενη φάση ο Ράντκε με άσο διαμόρφωσε το 21-18 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Η Κηφισιά «πείσμωσε» και με μπλοκ του Μπάση μείωσε 21-20 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγγελόπουλο προηγήθηκαν 23-21, ενώ έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Ράιτς. Ο Μπάσης με επίθεση σε πρώτο χρόνο κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά 24-23, με τον Ράιτς να τελειώνει το παιχνίδι με επίθεση 25-23.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-20

3ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 21-25

4ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 23-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-20, 21-25, 23-25) σε 113'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 19 (19/39 επ.), Κωτσάκης 17 (14/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 10% άριστες), Μπάσης 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 18% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Σωνάκης (λ), Μελλές.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 7 (0/6 επ., 7 μπλοκ), Ράιτς 25 (24/42 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 27% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (6/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 0% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ. - 24% άριστες), Μήλης.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Συνεχίζουμε να παίζουμε στο πρωτάθλημα των εκλεκτών και των κομπάρσων. Αυτό φάνηκε και σήμερα. Όπως φαίνεται η Κηφισιά απαγορεύεται να κερδίσει τις ομάδες που θεωρητικά βρίσκονται στις θέσεις 1-4. Εάν κάποιοι έχουν μοιράσει τις θέσεις από τον Οκτώβριο, λυπάμαι πολύ για τη συγκεκριμένη διοργάνωση. Είμαι τρία χρόνια στην  Κηφισιά και τρία χρόνια απέναντι στον Φοίνικα το παιχνίδι στο Ζηρίνειο δεν κρίνεται από την απόδοση των ομάδων αλλά από σοβαρά διαιτητικά λάθη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν και σε αυτό το παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στον Φοίνικα για τη νίκη, αλλά προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι η ομάδα μου ανήκει στις θέσεις 5-8. Δυστυχώς η κατάσταση με τον covid-19, οι απουσίες, αλλά και οι κακές διαιτησίες δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε την είσοδο μας στην τετράδα. Η στοχοποίηση της Κηφισιάς τη φετινή περίοδο από πολλούς παράγοντες, είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει σοβαρά τη διοίκηση του συλλόγου και όχι εμένα και τους παίκτες. Εμείς πρέπει να μείνουμε προσηλωμένοι στο αγωνιστικό κομμάτι».

Ο κεντρικός του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Νίκος Παπαγγελόπουλος είπε: «Η περιπέτεια με τον covid-19 μας έκανε να χάσουμε λίγο τον προσανατολισμό μας. Ήταν μία δύσκολη περίοδος στην οποία προσπαθούσαμε μέσω ελλιπών προπονήσεων να βρούμε τα πατήματά μας. Σήμερα δείξαμε ότι αφήνουμε σιγά-σιγά πίσω μας αυτή την περιπέτεια. Απέναντι στην Κηφισιά ξέραμε ότι θα είχαμε δύσκολο έργο. Μπήκαμε δυναμικά, ενώ όσο περνούσε το παιχνίδι ανεβάσαμε την ποιότητα μας της υποδοχής μας, ενώ είχαμε και επιθετικές λύσεις. Η Κηφισιά το πάλεψε, αλλά θεωρώ ότι κάποια στιγμή έμεινε από δυνάμεις. Εμείς χρειαζόμασταν πολύ το τρίποντο και είμαστε ευχαριστημένοι που το κατακτήσαμε. Δεν είχαμε περιθώριο για άλλες βαθμολογικές απώλειες. Όσον αφορά στην επιστροφή μου στο Ζηρίνειο, αυτή τη φορά ως αντίπαλος της Κηφισιάς σίγουρα μου δημιουργεί ιδιαίτερα συναισθήματα. Το μεγαλύτερο κομμάτι της καριέρας μου το έχω ζήσει στην Κηφισιά. Είδα ξανά ανθρώπους και φίλους που έχω συνεργαστεί μαζί τους. Όλα αυτά τα χρόνια έχουμε ζήσει αξέχαστες στιγμές. Όμως ως επαγγελματίας αθλητής την ώρα του αγώνα άφησα στην άκρη τα συναισθήματα μου και συγκεντρώθηκα απόλυτα για να φτάσει η ομάδα μου στη νίκη».

Ο λίμπερο της Α.Ο.Π.Κηφισιάς Τάσος Σωνάκης είπε: «Ξέραμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία δυνατή ομάδα όπως ο Φοίνικας.Ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι απο αυτό που δώσαμε στη Σύρο πριν λίγες ημέρες. Από την πλευρά μας κάναμε μία καλή εμφάνιση, όμως σε κάποια σημεία κολλούσαμε δίνοντας εύκολους πόντους, οι οποίοι τελικά στοίχισαν.Πλέον κοιτάμε μπροστά και θα προσπαθήσουμε να έχουμε την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή».